ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין בנק הפועלים נגד יעקב חזית :


בפני כבוד השופטת הדס פלד

מבקשים

  1. יעקב חזית
  2. רינת נופוסי

נגד

משיבים

בנק הפועלים

החלטה

1. זוהי בקשת רשות להגן של המבקשים כנגד תביעה שהגיש המשיב בסדר דין מקוצר על סך 89,114 ₪. המבקשים חתמו על כתבי התחייבות ערבות להחזרת הלוואה והינם במעמד של ערבים מוגנים. כנגד החייבים העיקריים בתו וחתנו של המבקש 1, אחותה וגיסה של המבקשת 2, ניתן צו כינוס במסגרת הליכי פש"ר.

2. לטענת המבקשים סכום התביעה שגוי והתחשיב המבוסס על החוב בתיק ההוצל"פ אינו עומד בהוראות הדין; עוד טוענים המבקשים כי גם לאחר שחתמו על כתבי הערבות המשיך הבנק והעמיד לחייבים העיקריים הלוואות נוספות לצורך כיסוי חובותיהם באותו חשבון מבלי שידע את הערבים ותוך הרעת מצבם.

3. טענות המבקשים לא נסתרו בחקירתם הנגדית במסגרתה הוצגו טופסי גילוי מדיע לערב מש/1 ומש/2. אכן עולה ממש/1 וממש/2 כי הודע לערבים עובר לחתימתם על כתבי הערבות, כי מדובר בערבות לחוב קיים שאינו נפרע כסדרו. אלא שטענות הערבים לפיהן לאחר חתימת כתבי הערבות הוסיף הבנק ונתן לחייבים הלוואות נוספות ללא ידיעתם -לא נסתרה.

4. מטרתו של סדר הדין המקוצר היא למנוע דיון בתובענה רק אם ברור ונעלה מספק שאין לנתבע כל סיכוי להצליח בהגנתו. (ראו:ע"א 9654/02 חב' האחים אלפי בע"מ נגד בנק לאומי לישראל בע"מ, פ"ד נט (3)עמ' 41,46; עא 3300/04 צול ניהול פרוייקטים בע"מ נגד בנק המזרחי המאוחד בע"מ, פורסם בנבו; ע"א 544/81 מנחם קיהל בע"מ נ' סוכנות מכוניות לים התיכון בע"מ פ"ד לו(3) 518, בעמ' 524).

הדיון בבקשה לרשות להתגונן מיועד לאפשר לאדם שהוגשה נגדו תביעה בסדר דין מקוצר, לזכות באפשרות להתגונן כנגד התביעה ולהיכנס לשערי בית המשפט. בשלב הבקשה למתן רשות להתגונן, די אם הנתבע מראה כי הגנה אפשרית בפיו. אין בודקים כיצד יצליח להוכיח את הגנתו ואין בודקים את טיב ראיותיו. אין בשלב הרשות להתגונן שקילת מהימנות או קביעת ממצאים (ע"א 2418/90 רלפו (ישראל) בע"מ נ' בנק למסחר בע"מ פ"ד מ"ז(5) 133, בעמ' 138; א. גורן סוגיות בסדר דין אזרחי (מהדורה עשירית) בעמ' 402-403). לשון אחרת, די אם יראה הנתבע הגנה אפשרית ומשתמעת ולו בדוחק רב על מנת להצדיק את מתן הרשות להתגונן (י.זוסמן סדרי הדין האזרחי (מהדורה שביעית), עמ' 677-675). הנתבע יקבל רשות להתגונן גם אם הסתפק בהעלאת טענה בע"פ נגד מסמך בכתב (ע"א 390/59 רוזינסקי נגד וייט, פ"ד יג(3)2149).

הנטייה בפסיקת בית המשפט היא ככלל לתת רשות להתגונן כל אימת שטענות ההגנה מעלות סוגיות המצדיקות בחינתן בדרך של בירור התובענה לגופה (ראו:עא 3300/04 צול ניהול פרוייקטים בע"מ נגד בנק המזרחי המאוחד בע"מ, פורסם בנבו,עמ' 11 וההפניות שם).

5. טענות המבקשים לפיהן הבנק לא ידע אותם בזמן אמת כי החייבים כשלו בפרעון ההלוואות כמו גם נסיבות מתן ההלוואות הנוספות טעונות בירור עובדתי.

6. לאור האמור, ניתנת למבקשים רשות להתגונן כנגד התובענה. תצהיר המבקש ים ישמש ככתב הגנה. הצדדים יבצעו גילוי ועיון הדדי במסמכים באופן שתצהירי גילוי מסמכים יומצאו הדדית בתוך 30 ימים עיון יתבצע בתוך 30 ימים לאחר מכן.
דרישות לשאלונים ולהליכים מקדמיים נוספים לפי דרישת מי מהצדדים, יומצאו בתוך 30 ימים תשובות ימסרו בתוך 30 ימים לאחר מכן.
תצהירי עדות ראשית מטעם המשיב יוגשו בתוך 90 ימים מהיום ומטעם המבקשים בתוך 30 ימים לאחר מכן נקבע לישיבת קדם משפט ליום 3/9/13 בשעה 09:00 בנוכחות הצדדים.

ניתנה היום, כ"ד שבט תשע"ג, 04 פברואר 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: בנק הפועלים
נתבע: יעקב חזית
שופט :
עורכי דין: