ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין סופרבוס ושות' נגד משרד התחבורה :

עע"ם 336/13 - ב'

המערערים:
סופרבוס ושות'

נ ג ד

המשיבים:
1. משרד התחבורה

2. קווים תחבורה ציבורית בע"מ

3. מאיה תור בע"מ

4. אפיקים שירותי תחבורה מתקדמים בע"מ

5. נתיב אקספרס תחבורה ציבורית בע"מ

6. מטרופולין תחבורה ציבורית בע"מ

בקשה לפטור מהגשת כתב ערעור

בבית המשפט העליון בירושלים

החלטה

המערערת עותרת בפניי לפטור אותה מחובת המצאת כתב הערעור למשיבים 3-6, אותם סיווגה כמשיבים פורמאליים, על פי תקנה 412(ב) לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד-1984, ולחלופין להסתפק "בהמצאה בפקס או בדואר בלבד, ללא הנספחים".

הכלל הוא כי יש להביא דבר פתיחת הליך ערעורי לידיעת כלל המשיבים, כך שלכל אחד מהם תינתן האפשרות להודיע בעצמו האם הוא בעל עניין בהליך, אם לאו. בהתאם, פטור מחובת ההמצאה בהתאם לתקנה 412(ב) לתקנות סדר הדין האזרחי יינתן במקרים נדירים בלבד (ראו בש"א 4553/01 שיכון ופיתוח לישראל בע"מ נ' ברזילי, פ"ד נה(5) 357, 359 (2001)), וכפי שציינה המערערת עצמה בבקשתה הוא מותנה ככלל בהתקיימותם של שני תנאים מצטברים: (1) בית המשפט שוכנע כי מדובר במשיב שאין לו עניין ישיר בהליך הערעורי שהוגש, ושאין אפשרות כי זכויותיו יוגבלו או ייפגעו בגין אותו הליך; (2) ביצוע ההמצאה לאותו משיב כרוך במורכבות מיוחדת העלולה להוביל לסרבול ולהתמשכות ההליך (ראו בע"מ 3102/11 פלוני נ' פלוני, פסקה 3 (19.6.2011)).

מפסק הדין נשוא ההליך עולה כי המשיבות 3-6 אכן לא התייצבו להליך שהתנהל בבית המשפט קמא. ואולם, המערערת לא הוכיחה התקיימותו של התנאי השני והמצטבר למתן הפטור המבוקש באשר היא לא הצביעה על מורכבות מיוחדת בהמצאת כתבי בי הדין למשיבות 3-6 שהינן חברות ישראליות שכתובתן ידועה. טענת המערערת בהקשר זה לפיה "המצאה למשיבים רבים הנמצאים בכל קצווי הארץ מסרבלת את הליך הגשת הערעור שלא לצורך" אין בה די בהקשר זה, ואין היא מצדיקה לסטות מן ההסדרים הרגילים הנוהגים לעניין המצאת הודעת הערעור לידי כל המשיבים בהליך.

אשר על כן, הבקשה נדחית.

ניתנה היום, י"ג בשבט תשע"ג (24.1.2013).

ליאת בנמלך

ר ש מ ת


מעורבים
תובע: סופרבוס ושות'
נתבע: משרד התחבורה
שופט :
עורכי דין: