ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אריה אלון נגד משרד המשפטים/האפוטרופוס/הכונס הר :


בפני כבוד השופט כרמי מוסק

המבקש

יעקב נגר

נגד

המשיבים

  1. אריה אלון
  2. כונס הנכסים הרשמי
  3. עו"ד זהר גרינברג
  4. יניב אינסל (מנהל מיוחד)
  5. יצחק נגר

החלטה

לפני בקשה להורות כי חוב פסוק על פי פסק בוררות שניתן ביום 27/7/00 ואושר על ידי בית המשפט נפרע במלואו ולפיכך להורות למשיב 1 שהוא הזוכה על פי הפסק לחדול מגביית החוב.

עיון בתגובות הצדדים מלמד כי פסק הבוררות הטיל חיוב כספי על המבקש והמשיב 5 "יחד ולחוד". משמעות הדברים היא כי כל אחד מהם חב עד מלוא תשלום הסכום שנפסק.

אין חולק כי המבקש שהיה החייב בתיק זה, ניהל הליכים שונים באשר לגובה חובותיו לרבות החוב נשוא פסק הבוררות. חובות אלה הוכרעו ונקצבו. סופו של יום קיבל המבקש הפטר ועל כן אינו חב סכום כלשהו בגין חובותיו שנכללו בהליך פשיטת הרגל.

לעומת זאת, גם המשיב 5 שהוא החייב בהליך פש"ר בבית משפט מחוזי תל אביב-יפו (ת.א. 1411/03), חב כאמור על פי פסק הבוררות. מכאן שלכאורה, כפוף להחלטות בית המשפט בעניינו של משיב 5, חב הוא בגין יתרת הסכום שלא נפרע, בו חויבו יחד ולחוד המבקש והמשיב 5 על פי פסק הבוררות.

מכאן עולה בבירור כי אין מקום לבקשה שהגיש המבקש, שכן מטרתה היא לפטור כביכול את המשיב 5 מתשלום יתרת החוב שנקבע בפסק הבוררות. עניין זה נתון לסמכות בית המשפט שדן בעננינו של המשיב 5 כחייב בהליך פש"ר ואין מקומו כלל בבית משפט זה שדן בעניינו של המבקש, דיון שהסתיים כאמור במתן הפטר למבקש. נראה כי בקשה זו של המבקש מהווה ניסיון בלתי מוצלח לקבל החלטה מבית משפט זה הנוגעת לעניינו של המשיב 5, ועלולה להוות התערבות בהחלטות בית המשפט המחוזי הדן בעניינו של המשיב 5. מובן כי מדובר בהליך בלתי ראוי וחבל שכך נעשה על ידי המבקש.

עניין זה כבר נדון הובהר למבקש בהחלטתו של כבוד הרשם של בית המשפט העליון, גיא שני, החלטה מיום 2/2/11, שניתנה במסגרת רע"א 2599/10 במסגרתה נדחתה בקשה לצרף את המשיב 5 כמשיב להליך שהתנהל אותה עת בבית המשפט העליון בין המבקש למשיב 1 הנוגע לסכסוך הכספי ולפסק הבוררות. (המשיב 1 הוא הזוכה על פי פסק הבוררות).

ברור אפוא כי קיימת הפרדה בין המבקש למשיב 5, שלגבי כל אחד מהם התנהל ומתנהל הליך פש"ר נפרד בבית משפט שונה.

מאחר ולמבקש שלפני, ניתן הפטר, אין לו יותר עניין בחוב הנובע מאותו פסק בוררות ונוגע עתה אך ורק למשיב 5.

מכאן, שבקשה זו הייתה ראויה להיות מוגשת על ידי משיב 5, אילו רצה בכך, בהליך הפש"ר בעניינו.

לפיכך, הבקשה נדחית. המבקש יישא בהוצאות המשיב 1 והמשיב 4 (שהגיבו לבקשה זו), בסכום של 8,000 ₪ לכל אחד מהם, בצירוף הפרשי הצמדה וריבית כדין מהיום ועד התשלום המלא בפועל.

ניתנה היום, כ"ו טבת תשע"ג, 08 ינואר 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אריה אלון
נתבע: משרד המשפטים/האפוטרופוס/הכונס הר
שופט :
עורכי דין: