ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מייק ואן קול נגד מדינת ישראל :

רע"א 8937/12 - א'

המבקש:
מייק ואן קול

נ ג ד

המשיבה:
מדינת ישראל

בקשה לפטור מאגרה ועירבון

בבית המשפט העליון בירושלים

החלטה

בפניי בקשה לפטור מתשלום אגרה ומהפקדת עירבון אשר הוגשה במסגרת בקשת רשות לערער על החלטת בית המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו (כבוד השופט א' אורנשטיין), אשר מחק בקשת רשות ערעור שהגיש המבקש על החלטת הרשם שלא לפטור אותו מתשלום אגרה בתביעה שהגיש, בקובעו כי המדובר בבקשה מבישה הכוללת טענות שאין לאפשר הבאתן בבית המשפט.

המבקש מרבה בהגשת הליכים לבתי המשפט, ובגדר בקשותיו השונות הובהר לו פעם אחר פעם כי את טענת חוסר היכולת הכלכלית, עליה הוא מבקש לבסס את בקשתו לפטור מתשלום אגרה ומהפקדת עירבון, עליו להוכיח בכל הליך והליך (ראו למשל בג"ץ 7855/12 וההליכים המובאים שם). למרות זאת הבקשה שבפניי, כמו אלו שהוגשו על ידו בהליכים אחרים, נתמכת רק בתצהיר אותו הגיש המבקש לטענתו לראש ההוצאה לפועל, הנושא את התאריך 12.5.2011 ואשר הוגש בלא הנספחים המצוינים בו, ובאישור על זכאותו לקצבת נכות. בכך כידוע אין די לצורך הוכחת מצבו הכלכלי של המבקש, ולעניין הפטור המבוקש מהפקדת עירבון המבקש אף לא פירט דבר לעניין האפשרות העומדת לו לגייסו בעזרת סביבתו הקרובה. עוד יצוין, כי משבקשת רשות הערעור שהגיש המבקש לבית המשפט קמא נדחתה מחמת היותה של הבקשה מבישה, כקביעת בית המשפט, אין המדובר במקרה בו השאלה שבמוקד הדיון בבקשת רשות הערעור שבכאן היא שאלת יכולתו הכלכלית של המבקש (וזאת חרף הטענות אותן מעלה המבקש בבקשת רשות הערעור, והשוו ע"א 5803/12 מאהלר נ' הכהן, פסקה 2 (לא פורסם, 26.11.2012)). אשר על כן, אין מקום להיעתר לבקשה למתן פטור מלא מתשלום אגרה ומהפקדת עירבון.

יחד עם זאת ונוכח המצב הכלכלי הנטען אשר אכן ניתן להניח כי אינו מן המשופרים, מצאתי להפחית את סכום האגרה לסך של 400 ש"ח. כמו כן, ובין היתר בהינתן היקפו הצר של ההליך, מצאתי להעמיד את העירבון על סכום מתון של 3,000 ש"ח.

האגרה תשולם והעירבון יופקד בתוך 14 ימים מעת המצאת החלטה זו, ולא - יימחק ההליך או יירשם לדחייה, לפי העניין, ללא התראה נוספת.

ניתנה היום, י"ד בטבת תשע"ג (27.12.2012).

ליאת בנמלך

ר ש מ ת


מעורבים
תובע: מייק ואן קול
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: