ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין עו"ד איל ארנברג נגד בנק לאומי לישראל בע"מ :

ע"א 7451/12 - א'

המערער:
עו"ד איל ארנברג

נ ג ד

המשיבים:
1. בנק לאומי לישראל בע"מ

2. עו"ד אילן שמעוני כונס הנכסים

3. כונס הנכסים הרשמי

בקשה להפקדת ערובה אחרת

החלטה

בפניי בקשה להפקדת ערובה אחרת במקום עירבון.

ההליך נסוב על החלטת בית-המשפט המחוזי בתל אביב-יפו (כבוד השופטת א' נחליאלי-חיאט) מיום 26.8.2012, בה נדחתה בקשת המערער, הנאמן בפשיטת רגל, לביטול שעבוד שנרשם לטובת המשיב 1, בנק לאומי לישראל בע"מ, על זכויות החייב בנכס.

1. בקשת המערער היא כי חלף הפקדת עירבון יועמדו חלק מן הכספים המופקדים בקופת פשיטת הרגל המתנהלת אצל הכונס הרשמי כערובה להבטחת הוצאות הערעור. בהקשר זה מציין המערער כי בקופת פשיטת הרגל של החייב מצוי סך העולה על 119,000 ש"ח, וכי הוא מתחייב שלא יחולקו דיבידנדים לנושי החייב עד לסיום הליך הערעור.

2. המשיב 3, כונס הנכסים הרשמי, אינו מתנגד לבקשה, ואילו המשיבים 1-2 מתנגדים לה. לטענתם אין מדובר בבטוחה וודאית, שכן המערער לא צירף אסמכתא המעידה על הסכום המצוי בקופת פשיטת הרגל ובנוסף אין בידיהם מידע האם וכיצד שומר המערער על ערכו של הכסף והאם עליו לשלם מתוכו תשלומים כלשהם, והם עומדים על זכותם להיפרע ממנו, ככל שיפסקו הוצאות לטובתם, באופן מיידי וודאי. המשיבים 1-2 מוסיפים כי הבקשה אינה כוללת כל נימוק ענייני המצדיק חלופת עירבון במקום ערבות בנקאית המובטחת בכספים המצויים בקופת פשיטת הרגל.

3. דין הבקשה להידחות.

אכן, על פי תקנה 429 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד - 1984 ניתן להתיר הגשתה של "ערובה סבירה אחרת" חלף עירבון. ואולם, כלל מושרש הוא כי "חלופת עירבון - צריך שתהא סבירה ודומה במהותה ככל שניתן לעירבון, אם בדמות האיתנות הפיננסית ואם בדמות קלות הפירעון" (ע"א 5064/09 צג הנדסה בע"מ נ' שמחה אוריאלי ובניו חברה להנדסה וקבלנות בע"מ (לא פורסם, 26.7.2009)). במקרה שבפניי, בבקשה הלקונית שהגיש לא פרש המערער תשתית מספקת אשר על בסיסה ניתן לקבוע כי הכספים המצויים בשלב זה בקופת פשיטת הרגל אכן יכולים לשמש חלופה שוות ערך להפקדת עירבון, ובצדק ציינו המשיבים 1-2 כי המערער לא כלל בבקשתו את כל הנתונים הרלבנטיים בהקשר זה. בנסיבות אלו, ומשהמערער לא טען, וממילא לא הוכיח, כי מתקיימים בעניינו התנאים המצדיקים הפקדת חלופה אשר אינה שקולה לעירבון כספי מבחינת בטיחותה וזמינותה (ראו 2194/08 ניידות חב"ד להפצת יהדות בארץ הקודש נ' כונס הנכסים - אנ די סי יצרני תכשיטים בע"מ (לא פורסם, 10.4.2008)), אין בידי להיעתר לבקשה.

בנסיבות העניין ובשים לב למהות ההליך אני מורה כי יופקד עירבון בסך של 25,000 ש"ח, וזאת בתוך 21 ימים מעת המצאת החלטה זו, ולא - יירשם ההליך לדחייה ללא הודעה נוספת.

ניתנה היום, ו' בכסלו תשע"ג (20.11.2012).

ליאת בנמלך

ר ש מ ת


מעורבים
תובע: עו"ד איל ארנברג
נתבע: בנק לאומי לישראל בע"מ
שופט :
עורכי דין: