ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יוסף לוקין נגד שר התעשיה :

1

בתי המשפט

בית המשפט המחוזי בירושלים

לפני: כב' השופט משה דרורי

בשא656/08

בתיק עיקרי: עתמ 8640/08

בעניין:

1. יוסף לוקין ת.ז. 310298120

באמצעות האופורטרופוסית שלו

שרה לוקין

2. שרה לוקין ת.ז. 311976724

ע"י ב"כ עו"ד

יונתן שיף ו/או עו"ד יפעת אורבך ו/או עו"ד מירית בן נאים

המבקשים

- נ ג ד -

1. שר התעשייה

המסחר והתעסוקה

2. משה סויסה

ממונה סיעוד ארצי בשם מנהל הסמך לעובדים זרים במשרד התעשייה

המסחר והתעסוקה

3. שר הפנים

4. משטרת ההגירה

ע"י ב"כ עו"ד

המשיבים

החלטה

1. לפניי בקשה דחופה, למתן צו ביניים, להימנע מלגרש מן הארץ את המטפל של המבקש 1 (יוסף לוקין), שהוא מר מרווין גרגוריו מפיליפינים.

2. כמוסבר בבקשה, בתצהיר, ובמסמכים, מדובר במקרה חריג ויוצא דופן: המבקש בן 37, סובל ממחלה קשה, שהיא אוטיזם בדרגת פגיעה קשה ועמוקה, והוא מנותק מן הסביבה, אינו מסוגל לדבר, ובעל תכונות אלימות ופסיכוטיות. הוא יצר קשר מיוחד עם המטפל שלו מר מרווין גרגוריו, אשר מטפל בו מאז שנת 2000 במסירות, באהבה ובסבלנות, וכפי שנטען בבקשה, הוא גם מצליח להרגיע את המבקש 1 ומאפשר לו קיום בכבוד.

3. תחילה גר המבקש עם אביו, אך לאחר שאביו נפטר, ואימו (המבקשת 2), שאינה צעירה, לא הצליחה לטפל בו, ומצאה עבורו מוסד בשם "אדן אוהלי יעקב" בעיר בית שמש, לשם הופנה על ידי משרד הרווחה. דא עקא, בשל מצבו של המבקש, יש צורך בנוכחותו הצמודה של המטפל באותו מוסד, שכן הוא זה שמרגיע אותו, ומטפל בו, כעולה מאישור מנכ"ל העמותה "אדן אוהלי יעקב", הפסיכולוג הקליני, מר אלכסנדר איס (נספח ב לבקשה).

4. בקשותיה של המבקשת 2, לאפשר למטפל הנ"ל להימצא עם המבקש, נידחו על ידי המשיב 2, כאשר הנימוק הוא שעל פי הקריטריונים, מי שנמצא במסגרת מוסדות, לא יכול לקבל היתר להעסקת עובד זר, מטעמי סיעוד.

במסמך האחרון של המשיב 2, נאמר כי גם הוועדה המקצועית המייעצת החליטה שאין מקום לסטות מן הקריטריונים (נספח ח לבקשה; מכתב מיום 22.7.08).

5. ב"כ המבקשים, מאריך בדיון המשפטי, בדבר הצורך לבדוק כל מקרה לגופו, ואף טוען, כי אין הנמקה לגוף הבקשה על ידי הרשות המינהלית, פרט לנימוק של אי סטייה מן הקריטריונים, והחלטה כזו, בעניו היא פסולה, שכן אין התייחסות עניינית לנסיבות הפרטניות של הבקשה, ובמיוחד כאשר מדובר בזכותו היסודית והחוקתית של מבקש 1 לכבוד ולחיים.

6. לעניין השיקולים למתן צו הביניים, נטען כי אם יגורש המטפל מר גרגוריו, בעקבות זאת מבקש 1 יסולק מן המוסד ולא יהיה מי שיטפל בו, שכן אביו נפטר ואימו בת 68, ואינה מסוגלת לטפל במשיב 1.

7. על פני הדברים, מבלי ששמעתי את הצד השני, נחה דעתי כי יש מקום ליתן, לאלתר, במעמד צד אחד, צו ארעי, על פי תקנה 9(ה) לתקנות בתי משפט לעניינים מנהליים (סדרי דין), התשס"א-2000, למנוע את הגירוש של המטפל.

8. לאור זאת אני מורה כדלקמן:

א. ניתן בזה צו ארעי, האוסר לגרש מן הארץ את המטפל של המבקש, מר מרווין גרגוריו, דרכון פיליפיני מס' 0958618 QQ.

ב. המשיבים רשאים להגיש תוך 7 ימים תגובה.

ג. דיון בבקשה, יתקיים בעוד 10 ימים, בפני השופט התורן כפי שתקבע המזכירות.

9. המזכירות תשלח העתק החלטה זו בפקס לב"כ המבקש, אשר ידאג להמצאת העתירה והבקשה, והחלטה זו למשיבים תוך 48 שעות.

ניתנה היום ג' באב, תשס"ח (4 באוגוסט 2008) בהעדר הצדדים.

משה דרורי, שופט