ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד אבו חבאק :

1


בתי המשפט

בית משפט מחוזי באר שבע

בש 021531/08

בתיק עיקרי: 8175/08

בפני:

כב' השופטת רחל ברקאי

תאריך:

03/12/2008

מדינת ישראל

בעניין:

מבקשת

נ ג ד

1. סאלם חבאק

2. זיאד טלאלקה

המשיבים

נוכחים:

ב"כ המבקשת רואי כהן

המשיב 1 ובא כוחו עו"ד יפתח

החלטה

(בעניין המשיב 1)

  1. החלטה זו נוגעת לבחינת חלופה למעצרו של המשיב, כחלק מבקשת המדינה לעצור את המשיב עד לסיום ההליכים וזאת לאחר שהוגש כנגדו כתב אישום המייחס לו עבירה של ייצוא, ייבוא, מסחר ואספקה של סמים מסוכנים, בניגוד לסעיף 13 לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש] התשל"ג – 1973 וכן עבירה של החזקת סמים שלא לצריכה עצמית לפי סעיף 7 (א) + (ג) רישא לפקודת הסמים, עבירות אותן ביצע יחד עם אדם אחר.
  1. בהחלטתי מיום 12.8.08, קבעתי את דבר קיומה של תשתית ראייתית לכאורה להרשעת המשיב וחברו, המשיב 2, בעבירות המיוחסות להם בכתב האישום וזאת לנוכח קיומה של תשתית ראייתית לכאורה לכך שהמשיב 1 העביר לידיו של המשיב 2 שקית ובה 150 גרם סם מסוכן מסוג קוקאין. בהתאם, קבעתי את דבר קיומה של עילה למעצרו של המשיב 1 יחד עם האחר, עד לסיום ההליכים.
  1. הגם זאת סברתי כי יש לבחון חלופה למעצרו של המשיב ולצורך כך התבקש שירות המבחן לסייע בידי בית המשפט. שירות המבחן בחן שורה של חלופות מעצר אשר באו בפניו עלי ידי המשיב ובני משפחתו, חלופות אשר לא נמצאו מתאימות. בתסקיר האחרון שבא בפני בחן שירות המבחן חלופת מעצר בביתו של מר פאיז סלאמה המתגורר בעיר לוד, הרחק ממקום מגוריו בשל המשיב. שירות המבחן בתסקיר שהניח בפני ראה בחלופה הנדונה חלופה אשר יכולה להציב גבולות ברורים להתנהגות המשיב. לפיכך, המליץ על שחרור המשיב בחלופה הנדונה והמליץ לעבות אותה על דרך של תוספת איזוק אלקטרוני.
  1. ב"כ המשיבה התנגד לשחרור המשיב לנוכח מעורבותו בעבירות סמים בהיקפים כה גדולים והוסיף והדגיש את התנגדותו לנוכח חלופת המעצר הנדונה כשהוא מבהיר כי לערב המוצע שני מב"דים הכוללים עבירה של הפרת הוראה חוקית ועבירה של החזקת סמים שלא לצריכה עצמית.
  1. בחינת חלופה למעצרו של אדם נעשית על דרך מלאכת האיזונים. מן הצד האחד נבחנת מסוכנותו של האדם אותו שוקלים לשחרר ומן הצד האחר עומדת למבחן טיבה של אותה חלופה. האם מדובר באדם בעל ערכים נורמטיביים ואם כן עד כמה יהיה ביכולתה של אותה חלופה להציב גבולות ברורים לאותו אדם על רקע מסוכנותו. במקרה דנן, עובדת קיומם של מב"דים בעבירות סמים כנגד הערב המוצע שומטת את הקרקע תחת אותה חלופה. אכן אין המדובר בהרשעה כי אם במב"ד אך אין להתעלם מן העובדה כי המדובר באירוע שאירע בעת האחרונה וכי הערב נחקר על כך.
  1. בנסיבות בהן נמצא המשיב מעורב בעבירות סמים ובנסיבות בהן המב"ד המיוחס לערב הינו בעבירות סמים לא ניתן ליתן אמון בחלופה זו כי תדע להציב את הגבולות הנדרשים למשיב. מלאכתו של שירות המבחן הינה מלאכת קודש והמלצותיו תמיד נר לרגליו של בית משפט אך ההכרעה בסופו של יום הינה בידיו של בית המשפט. לפיכך, ועל אף המלצת שירות המבחן אשר במקרה דנן לא היה ער לדבר קיומם של מב"דים לערב המוצע ובהינתן כל האמור לעיל, אין לי אלא להורות על מעצרו של המשיב עד לסיום ההליכים.

ניתנה היום ו' בכסלו, תשס"ט (3 בדצמבר 2008) במעמד הצדדים

רחל ברקאי, שופטת

021531/08בש 055 בת שבע