ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין (א.נ ) 1998 בע"מ נגד אליהו טרזי :

בקשה מס' 3
בפני כבוד השופטת ורדה אלשיך – סגנית נשיאה

מבקשת

קאופמן נכסים (א.נ) 1998 בע"מ
ע"י ב"כ יעקב ישראלי ואח'

נגד

משיבים
1. אליהו טרזי
ע"י ב"כ עו"ד יעקב פרצוב

2. כונס נכסים רשמי תל אביב
ע"י ב"כ עו"ד נחמה אבן ספיר

החלטה

עיינתי בבקשת גב' טרזי לביטול צו איסור הדיספוזיציה על נכס המקרקעין, ובתגובות המנהל המיוחד וכונס הנכסים הרשמי.
השאלה בדבר הצדקה למתן צו זמני הינה – במקרה זה כמו גם במקרים אחרים – שאלה של איזון אינטרסים בין הצדדים, אשר בתוכו משחקים תפקיד הן סיכוייה של הבקשה העיקרית להתקבל (וזאת בלא שבית המשפט נכנס לעומק הקורה ופוסק בבקשה העיקרית בשלב מקדמי זה), והן ובעיקר מאזן הנוחות, קרי: הנזק שיגרם למבקש הצו, במידה ולא יזכה במבוקשו, ומנגד הנזק שיגרם לצד שכנגד ממתן הצד.
אמנם, בנסיבות המקרה ניתן להעיר, כי סיכויה של הבקשה העיקרית להתקבל אינם מובטחים. זאת בעיקר, נוכח העובדה כי מועד ההענקה הנטענת (שעיקרה בוצע, לשיטתי, בהסכם בין החייב לרעייתו בשנת 2002) קרוב עד מאד לרף העליון של עשר שנים, שמעבר לו לא ניתן עוד להפעיל את סעיף 96 לפקודת פשיטת הרגל. כבר נקבע בפסיקה כי ככל שהמועד בין ההענקה הנטענת לראשית הליכי פשיטת הרגל גדול יותר, ומתקרב לסף עשר השנים, כך יהיה נטל ההוכחה המוטל על בעל התפקיד כבד יותר.
אלא מאי? מנגד, ניצב השיקול כי מתן הצו אינו צופן נזק משמעותי עבור המשיבה. צו איסור דיספוזיציה במקרקעין אינו מונע מן המשיבה להמשיך להתגורר במקרקעין ולעשות בהן שימוש שוטף וסביר. מנגד, אם לא ינתן צו, והנכס ימכר לצד ג' תם-לב, הרי שבכך עלול הנאמן לאבד מראש את הטעם הממשי העומד מאחורי הבקשה, באשר יקשה עליו מאד לממש את זכייתו, אף אם יעלה בידו להוכיח את טיעוניו בעתיד.

אי לכך, הרי דין עמדת כונס הנכסים הרשמי להתקבל, במובן זה שהצו שניתן יוותר על כנו, אולם זאת לתקופה של שישה חודשים בלבד; במהלך תקופה זו, על בעל התפקיד להשלים את ההליכים לשם הכרזת החייב פושט רגל (ככל שיסברו הנושים כי צעד זה כדאי להם, בנסיבות המקרה), ולאחר מכן להגיש את הבקשה לבטלות הענקה. לא יעשה כן במועד, עשוי הצו להתבטל, בלא צורך בדיון או בהחלטה מיוחדת מטעם בית המשפט.

בנסיבות המקרה, לא מצאתי מקום לחייב מי מהצדדים בהוצאות.

ניתנה היום, כ"ז חשון תשע"ג, 12 נובמבר 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: (א.נ ( 1998 בע"מ
נתבע: אליהו טרזי
שופט :
עורכי דין: