ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין טויל נגד סמימי :

1

בתי המשפט

בית משפט לתביעות קטנות רמלה

תק 001152/08

בפני:

בפני כב' השופטת אסתר נחליאלי-חיאט

תאריך:

04/08/2008

בעניין:

טויל ויקטור

תובע

נ ג ד

סמימי מאיר

נתבע

פסק דין

נזק שנגרם לרכב התובע הוא נושא התביעה שלפני.

הצדדים חלוקים ביניהם על עצם התרחשות האירוע, נסיבותיו וממילא גם על הנזק.

לטענת התובע הוא החנה את רכבו צמוד למדרכה ברחוב הרצל ברמלה, וכשחזר לרכבו "...חזרתי וראיתי אותו חונה, אין מקום והוא נכנס רוורס על האוטו שלי בפנים. אני ראיתי אותו על המדרכה" (עמ' 1, ש' 5-7).

כאשר התובע ביקש מהנתבע את פרטיו סירב למסור אותם ועקב חילופי דברים קשים בין הצדדים שכללו גם איומים נלקחו שניהם לתחנת המשטרה שם מסרו את גרסתם.

בבית המשפט טען התובע כי "אמרתי לו מה עשית, הוא אמר לי לא עשיתי כלום...קראתי למשטרה, באו, ראו, אמרו שיתן לי את הפרטים. הוא לא רצה, המשטרה לקחה אותו...המשטרה אמרה לי לבוא לתחנה ובאתי." (עמ' 1, ש' 6-10).

מנגד הכחיש הנתבע את אירוע הפגיעה ולטענתו כלל לא היה מעורב בתאונה "חניתי מול החנות שלי. הייתי כבר חצי שעה בחנות, פתאום הוא בא ואומר מי בעל האוטו...אמרתי שהאוטו שלי" (עמ' 2, ש' 5-6).

עיינתי היטב בהודעות הצדדים במשטרה, הודעות שניתנו בסמוך לאירוע הנטען.

בהודעתו במשטרה מסר התובע כי בעת שחזר לרִכְבּוֹ הבחין בנזק שנגרם וכן הבחין ברכב הנתבע הצמוד לרכבו; בהודעתו מסר התובע כי לא ראה את הנתבע בעת אירוע הנזק אלא שאל "אנשים" ונענה כי הנתבע גרם לנזק, "...כשחזרתי הבחנתי ליד הרכב שלי חונה רכב אאודי מספר צמוד לרכב שלי מקדימה כנראה בעל הרכב כשהוא ניסה להיכנס לחנייה נצמד יותר מדי ופגע ברכב שלי ושבר את הפנסים ועשה נזק לפגוש. כשראיתי את הרכב אאודי בתוך הרכב שלי, שאלתי משהי של מי האוטו הזה ואנשים, אמרו לי של בעל חנות..." (עמ' 1 ש' 3-6 להודעת התובע במשטרה).

גרסת הנתבע במשטרה היתה

"ש. הוא אומר שפגעת לו עם הרכב שלך ברכב שלו וגרמת לו נזק כמו כן סירבת למסור לו את הפרטים שלך. מה אתה אומר על זה?

ת. זה שקר מוחלט.

ש. איך אתה אומר שקר כאן בתחנה הוא ביקש ממני לקבל את הפרטים שלך ולפנות לביטוח כי לא רוצה להגיש תלונה כשהסברתי לך אתה סירבת למסור פרטים איך אתה יכול לומר שקר מוחלט?

ת. שם לא הסכמתי לתת לו פרטים כי הוא שקר ואני אמרתי לו קח את מספר הרכב ותגיש תלונה אבל בתחנה אני לא סירבתי אמרתי שאני מוכן למסור פרטים" (הודעת הנתבע עמ' 2 ש' 20-26).

גרסת התובע לפיה פגע הנתבע ברכבו אינה נתמכת בכל עדות או ראייה; לא רק זאת אלא שאם רצה התובע להוכיח כי הנתבע גרם לנזק היה עליו להזמין למתן עדות את מי 'מהאנשים' שראו את הפגיעה ואמרו לו שהנתבע גרם לנזק, וזאת לא עשה.

אי הזמנת עד מהותי פועלת לרעתו של בעל דין עליו מוטל להזמין את העד לצורך תמיכה בטענותיו. יאמר כי התובע ציין במשטרה כי לא ראה את רכב הנתבע בעת שפגע בו אלא 'שמע מאנשים', ובעדותו בבית המשפט ניתן להבין כי הסיק ממיקום רכב הנתבע ומהעובדה שהנתבע היה במקום כי הנתבע הוא שגרם לפגיעה.

לא רק זאת אלא שגם מוקד הנזק הנראה מהתמונות שצרף התובע לכתב התביעה אינו מתיישב עם גרסתו; לטענת התובע, החנה את רכבו בצד ימין של הכביש באופן שהצד הימני של הרכב היה מקביל למדרכה "...אני עונה שחניתי בצד ימין. כל המכוניות חונות בצד ימין. הוא פגע לי באמצע וגם בצד. הפנס נשבר. הוא נסע ישר אחורה, לא בזווית. הוא חנה ישר אחורה" (עמ' 2, ש' 13-15).

התבוננתי בתמונה וראיתי כי הפנס הקדמי ימני של הרכב שבור, ומוקד הנזק אינו מתישב עם גרסת התובע מאחר שהצד הימני של רכב התובע היה צמוד למדרכה והנתבע נסע לאחור, כך לדברי התובע, מכאן שהנזק היה צריך לקרות לפנס השמאלי או למצער למרכז הרכב ובודאי לא לפנס הימני ולפגיעות לאורך הצד הימני שהיה כאמור במקביל למדרכה.

לא רק זאת אלא שלא הוצגה כל ראיה המעידה על פגיעה בחלק הקדמי של הרכב, כזו שדרשה יישור חזית או החלפת סורג חזית בהתאם לאמור בהצעת המחיר של המוסך (שצורפה לכתב התביעה) או בהתאם לעדותו: "המכסה לא נפתח, הגריל נשבר" (עמ' 1, ש' 16-17).

אמנם, צורפה תמונה נוספת המעידה ככל הנראה על פגם כלשהו אך התמונה אינה ברורה ולא ניתן לדעת מהו הפגם או מיקומו.

גם צילום מספר הרכב של הנתבע אינו מעיד על נזק שנגרם לרכב הנתבע ממכה.

התובע עצמו, בהודעתו במשטרה מסר כי לא ראה את הנתבע פוגע ברכב וכל שראה הוא את רכבו של הנתבע צמוד לרכב שלו ומכאן הסיק כי הנתבע גרם לנזק.

משהכחיש הנתבע את הפגיעה והתובע לא זימן עד ראיה היכול לתמוך בגרסתו ותמונת מוקד הנזק אינה מתיישבת עם גרסתו, מצאתי, כי התובע לא הצליח להוכיח את תביעתו במאזן ההסתברות ועל כן אני דוחה את התביעה.

בנסיבות, אין צו להוצאות.

המזכירות תשלח עותק מפסק הדין לצדדים.

ניתן היום ג' באב, תשס"ח (4 באוגוסט 2008) שלא במעמד הצדדים.

אסתר נחליאלי-חיאט, שופטת