ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אפרתי אבני נגד הרשות המוסמכת-חו :

1

בתי המשפט

ועדת עררים לפי חוק נכי רדיפות הנאצים התשי"ז – 1957

וע 002810/07

בפני:

כב' השופט מוקי לנדמן – יו"ר

פרופ' יוסף זהבי – חבר

עו"ד דן יערי - חבר

בעניין:

אפרתי אבני

בעצמו

העורר

נ ג ד

הרשות המוסמכת

ע"י ב"כ

עו"ד סמל/שוהם

המשיבה

החלטה

1. העורר, יליד 29', מבסס את עררו על אירועי הפוגרום ביאסי שברומניה.

2. הערר הוגש באיחור, אולם גם בהתעלם מכך, דין הערר להידחות גם לגופו, לאור סתירות רבות ומשמעותיות בין הגרסאות השונות, שעיקרן כלהלן:

· בכתב התביעה לרשות, תיאר העורר כיצד ביום הפוגרום נלקחו אביו והוא לרכבות המוות, אביו נשלח מזרחה לפודול אילוי ואילו הוא נשלח דרומה לילומיצה, שם הועסק למרות גילו הצעיר בעבודות כפיה, ואף נפצע בראשו.

לעומת זאת, כשניסה העורר להתמודד עם טענת המשיבה לפיה אינו מופיע ברשימות הניצולים מהרכבות, שינה טעמו וטען כי לאחר נסיעה של כקילומטר ברכבת, זו נעצרה והנשים והילדים, והוא ביניהם, הורדו מהרכבות – היינו כלל לא הגיע ליאלומיצה וודאי שלא ביצע שם עבודות כפיה;

· בעדותו שינה העורר שוב את גרסתו וטען כי הועלה על הרכבת, אולם הורד ממנה מבלי שזו נסעה כלל.

טענה זו סותרת לא רק את גרסאותיו עד לעדות, כמו גם את גרסת העדה מטעמו, הגברת רבקה פנטי בתצהירה, אלא שגם בעבודת השורשים של נכדו, אותה צירף העורר, נטען כי הוא נסע ברכבת.

קשה היה להשתחרר מהרושם שמקור השינוי בגרסה נעוץ בספרו של ז'אן אנצל, בו נכתב כי נשים וילדים הורדו מהרכבת טרם שנסעה, היינו כי העורר כלל ארינו מתאר אירועים שחווה על בשרו, אלא מנסה להתאים גרסתו לתיעוד היסטורי קיים.

3. כתמיכה בגירסתו המאוחרת, העיד העורר את הגב' רבקה פנטי, שהכירה את העורר ביאסי עוד טרם הפוגרום. בעדותה סיפרה כי כל הידוע לה על קורותיו של העורר מיום הפוגרום, מקורו רק מסיפוריו שלו ולא מידיעה אישית.

באשר לאירועים עצמם, העידה העדה בין השאר כי העורר לא נלקח לתחנת המשטרה ביום הפוגרום, אלא הגיע לשם בעצמו כדי לאתר את אביו.

כלומר, גם אילולא היה מדובר בעדות מפי השמועה בלבד, אין בה כדי לחזק את גירסתו של העורר.

4. לאור כל האמור לעיל, לאחר שניתנה לנו ההזדמנות להתרשם מהעורר ומהעדה מטעמו, העורר לא עמד בנטל המוטל עליו, לגבי רכיב כלשהו מרכיבי התביעה.

5. לפיכך, הערר, על כל רכיביו – נדחה.

זכות ערעור לביהמ"ש המחוזי בתוך 30 יום מעת קבלת ההחלטה, בשאלה משפטית בלבד.

המזכירות תשלח עותק ההחלטה לצדדים.

נתנה והודעה היום, ‏כ"ב אב, תשס"ח (‏23 אוגוסט 2008) בהעדר הצדדים.

________________ _______________ ______________

עו"ד דן יערי – חבר מוקי לנדמן שופט – יו"ר פרופ' י. זהבי - חבר