ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד צאדר אלעטאונה :

בש"פ 9148/07

המבקשת:
מדינת ישראל

נ ג ד

המשיב:
צאדר אלעטאונה

בקשה להארכת מעצר מעבר לתשעה חודשים לפי סעיף 62 לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - מעצרים), התשנ"ו-1996 – תפ"ח 8047/07 בימ"ש מחוזי בבאר שבע

בשם המבקשת:
עו"ד דותן רוסו

בשם המשיב:
עו"ד אברהם בית הלוי

החלטה

1. בקשה לפי סעיף 62 לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים), התשנ"ו-1996 (להלן: חוק המעצרים) להארכת מעצרו של המשיב בתשעים ימים.

המשיב עומד לדין בבית המשפט המחוזי בבאר שבע. בכתב האישום נגדו עשרים ושניים אישומים, עשרים ואחד מהם בעבירות נשק שונות ובהן סחר בנשק, הובלת נשק, החזקת נשק, הובלת תחמושת, החזקת תחמושת, ניסיון לביצוע אותן העבירות וקשירת קשר לפשע.

כתב האישום הוגש ב-4.2.07, וביום 13.3.07 הורה בית המשפט על מעצרו עד תום ההליכים.

משפטו טרם הסתיים, וביום 4.11.07 מלאו תשעה חודשים למעצרו. מכאן בקשה זו שבפני.

אוסיף ואציין, כי ביום 16.9.07 דחה בית המשפט המחוזי בקשה של המשיב לעיון חוזר במעצרו, וערר שהגיש על כך המשיב (יומיים לאחר שהוגשה בקשה זו) נדחה על ידי בית משפט זה (בש"פ 9252/07).

2. בבקשתה טוענת המדינה כי עילות המעצר בגינן נעצר המשיב עד לסיום ההליכים שרירות ותקפות עתה כביום המעצר. עבירות הנשק הרבות עד למאוד המיוחסות לו, והמוכחות לכאורה, מלמדות על המסוכנות הרבה הנודעת ממנו. המדובר בעיסוק, ברמה מסחרית, בקניית ומכירת אקדחים רובים ותחמושת, כאשר חלק מלקוחותיו הינם תושבי השטחים (דהריה וכפר תפוח).

חומר הראיות הלכאורי – ובבסיסו הודאותיו המפורטות של המשיב – חושפות אותו לכאורה כמי שעסק באופן שוטף ומתמיד במכירת נשק ותחמושת לתושבי ישראל ולתושבי השטחים כאחד. פרשת ראיות התביעה בעיצומה, והישיבות הבאות קבועות לתחילת החודש הבא (6.12.07 ו-10.12.07).

3. בא כוחו של המשיב מתנגד לבקשה, וזאת בעיקר בשל קצב התקדמות המשפט. עד כה התקיימו שתי ישיבות הוכחות בלבד. עוד מוסיף הוא וטוען, כי במהלך הדיונים עד כה ניבעו סדקים בתוקפן הלכאורי של הראיות, כי נאשם אחר בתיק אחר של עבירות בנשק שוחרר בערובה וכי נאשם נוסף, שהיה לקוחו של המשיב בכמה מעסקאות הנשק, נגזר דינו ל-18 חודשי מאסר. על אלה מוסיף הסניגור וטוען למצבו הבריאותי של העורר ולנסיבותיו האישיות המצדיקות, לדעתו, את בחינת האפשרות לשחרורו בתנאי ערובה.

4. טענותיו של הסניגור לעניין עוצמת הראיות לכאורה ולעניין שחרורו בערובה של הנאשם האחר בתיק האחר – נבחנו ונדונו על ידי בגדרה של החלטתי בערר שהגיש המשיב על החלטת בית המשפט המחוזי, בה נדחתה בקשתו לעיון חוזר בהחלטת המעצר (בש"פ 9252/07) – ולא אשוב ואפרט.

אין לכחד כי קצב התנהלות המשפט עד כה איננו מניח את הדעת. המשיב עצור מזה תשעה חודשים והתקיימו שתי ישיבות הוכחות בלבד. אכן, העומס הבלתי נסבל בו מצויה מערכת המשפט הינו מן המפורסמות, והדבר עולה כדי מצוקה מערכתית עליה עמד בית משפט זה בהחלטות רבות מספור.

נחמת מה לעניין דנן נמצא בכך שבמהלך החודש הבא קבועות שתי ישיבות נוספות לשמיעת הראיות. לאור המספר הנמוך יחסית של עדי התביעה, ניתן לצפות ולקוות כי בישיבות אלה תסתיים פרשת התביעה, ואולי ניתן יהיה לפתוח גם בפרשת ההגנה.

עם זאת, מן הראוי כי בית המשפט קמא יעשה ככל אשר לאל ידו, ויומנו, לקבוע מועדים נוספים להשלמת פרשת הראיות כולה במהלך שלושת החודשים הקרובים.

אשר לטענות בדבר נסיבותיו האישיות ומצבו הבריאותי של המשיב – אלה נבחנו בשלב הדיון בבקשת המעצר עד תום ההליכים. היה ולדעת הסניגור קמו נסיבות חדשות, רשאי הוא כמובן להגיש לבית המשפט קמא בקשה לעיון חוזר בהחלטת המעצר. טענות אלה אינן עניינן לבקשה זו.

5. בהינתן עילות המעצר בעניינו של המשיב נוכח האישומים הקשים והמרובים המיוחסים לו ומסוכנותו הנודעת מהם – דין הבקשה להתקבל.

עם זאת, אני שב ומפנה לנאמר לעיל לגבי ההאצה הנדרשת בהמשך הליכי משפטו של המשיב.

לאור זאת, אני נעתר לבקשה ומורה על הארכת מעצרו של המשיב בתשעים ימים, החל מיום 4.11.07 או עד למתן פסק הדין בת"פ 8047/07 בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, לפי המועד המוקדם שביניהם.

ניתנה היום, כ"ו בחשון התשס"ח (7.11.2007).

ש ו פ ט


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: צאדר אלעטאונה
שופט :
עורכי דין: