ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אבו-דקה בלאל נגד מדינת ישראל :

ע"פ 4277/07

בפני: כבוד השופטת ע' ארבל

כבוד השופטת א' חיות

המערער:
בלאל אבו-דקה

נ ג ד

המשיבה:
מדינת ישראל

ערעור על גזר דינו של בית המשפט המחוזי בנצרת מיום 1.4.07 בת"פ 1076/06 שניתן על ידי כבוד השופטת א' הלמן

תאריך הישיבה:
כ"ז בחשון תשס"ח
(8.11.07)

בשם המשיבה:
עו"ד א' גורדון

פסק-דין

1. המערער הורשע על-פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון בשני מקרים של ביצוע עבירה של סחר בסם מסוכן, לפי סעיפים 13 ו-19א לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], התשל"ג-1973 (להלן: פקודת הסמים המסוכנים). באישום הראשון נטען כי המערער מכר לסוכנת משטרתית (להלן: הסוכנת) 1,155 גרם סם מסוכן מסוג חשיש בתמורה לסכום של 15,500 ₪, וזאת לאחר מספר שיחות תיאומים שקיימו ביניהם אשר במסגרתן הציע המערער לסוכנת לרכוש ממנו 1 ק"ג סם מסוכן מסוג חשיש משני סוגים אפשריים. באישום השני נטען כי המערער מכר לסוכנת 37.03 גרם סם מסוכן מסוג הרואין בתמורה לסכום של 4800 ₪, לאחר שבפגישות קודמות בין השניים הציע לה לרכוש ממנו 50 גרם סם מסוכן מסוג הרואין בעבור סכום של 7000 ₪ ומספר טבליות של סם מסוג NMDA, ואף העניק לה כדוגמה 2 טבליות של NMDA וכן דוגמת סם מסוג הרואין.

2. נוכח הרשעתו הוטלו על המערער העונשים הבאים: 36 חודשי מאסר בפועל שיימנו מיום מעצרו; 18 חודשי מאסר על תנאי, כשהתנאי הוא שבמשך 3 שנים לא יעבור עבירה לפי פקודת הסמים המסוכנים, למעט החזקת סמים לשימוש עצמי; הפעלת עונש מאסר מותנה בן 9 חודשים שהוטל עליו בתיק אחר באופן שחמישה חודשים מתוכו ירוצו בחופף לעונש המאסר שהוטל עליו בהליך הנוכחי והיתרה במצטבר; קנס בסך 30,000 ₪ (או 5 חודשי מאסר כנגדם); חילוט התחייבות שהוטלה על המערער בתיק קודם בסך 3,000 ₪ וכן חילוט סכום של 2,400 ₪ שנתפס ברשותו.

3. הערעור שבפנינו מופנה נגד חומרת העונש שהוטל על המערער בלבד. לטענת המערער, הן רכיביו השונים של העונש שהוטל עליו והן העונש בכללותו חורגים בחומרתם מן העונש שראוי היה להטיל עליו בגין המעשים שבהם הורשע, וזאת בפרט בהתאם להסכמות שאליהן הגיעו הצדדים במסגרת הסדר הטיעון. כך, טוען הוא כי ראוי היה להפעיל את עונש המאסר המותנה שהיה תלוי נגדו בחפיפה מלאה לעונש המאסר שהוטל עליו בהליך זה וכן כי העובדה שבנוסף לעונש המאסר הוטל עליו קנס בסכום גבוה מחמירה עימו יתר על המידה. לדבריו, בבחינת מכלול השיקולים לא נתן בית המשפט קמא את המשקל המתאים לנסיבותיו האישיות ובפרט להודאתו במעשים ולחרטה שהביע. לאור כל האמור מבקש המערער כי נקל בעונשו כך שהפעלת המאסר המותנה תעשה בחפיפה מלאה לעונש המאסר שהוטל עליו בהליך הנוכחי, ולחלופין, כי יבוטל הקנס שהושת עליו ולמצער יופחת סכומו.

4. בא-כוח המשיבה טען בדיון לפנינו כי אין מקום לקבל את הערעור. בין היתר ציין הוא כי בפני בית המשפט קמא טען המערער כי זו "הפעם הראשונה" שלו וכי הוא מצטער על מעשיו, וזאת הגם שבפועל לחובתו הרשעות קודמות, בין היתר בתחום הסחר בסמים, אשר בגינן נדון למאסר על תנאי והוטלה עליו התחייבות להימנע מביצוע עבירות דומות. בכך יש להעיד לטענתו על הדרך השלילית אותה אימץ לעצמו המערער כאורח חיים, ולאורה- אין מקום להקל בעונשו. כן הדגיש בא-כוח המשיבה כי העונש שהוטל על המערער אינו חורג מהסדר הטיעון שבמסגרתו הורשע.

5. לאחר שעיינו בגזר דינו של בית המשפט המחוזי ובהודעת הערעור וכן שקלנו את הטיעונים שהועלו על-ידי הצדדים בדיון לפנינו, מצאנו כי דין הערעור להידחות. בגזר דינו התייחס בית המשפט לחומרת העבירות שבהן הורשע המערער, לנגע הסמים הפושט בחברתנו, לנזק שהוא מסב לציבור וכנובע מכך לצורך בענישה מרתיעה ומחמירה בעבירות מן הסוג האמור, תוך מתן דגש מוגבר לאינטרס הציבורי על פני נסיבותיו האישיות של העבריין. אין לנו אלא להצטרף לדברים אלו ולהזכיר את שנאמר שוב ושוב בפסיקת בית משפט זה: עבירות הסחר בסמים ופגיעתן הניכרת בחברה מחייבות את בתי המשפט לנקוט ביד קשה כנגד מבצעיהן, תוך הטלת עונשים חמורים ומכאיבים שיהיה בהם כדי להרתיע באופן משמעותי עבריינים בפועל ובכוח מביצוען.

אשר למערער דכאן, כאמור, המערער סחר בסמים מסוכנים משני סוגים, בכמות גדולה ובשתי הזדמנויות שונות. בשני המקרים לא נעשה הדבר אגב אורחא אלא לאחר תיאומים שכללו שיחות טלפון ופגישות, ניהול משא ומתן והצעת דוגמיות סם, ובעבור סכומי כסף גבוהים. בית המשפט עמד בגזר דינו על הנסיבות לחומרא ולקולא בעניינו. בין היתר צוין עברו הפלילי של המערער והעובדה כי הרשעותיו הקודמות והעונשים שהוטלו עליו בעבר לא גרמו לו להימנע מלבצע את העבירות הנוכחיות, ומנגד, צוינה העובדה כי הוא הודה במעשים והביע חרטה עליהם בשלב מוקדם של ההליך, באופן שנחסך זמן שיפוטי יקר כמו גם זמנם של עדים. לאחר שבחנו גם אנו את מכלול השיקולים הצריכים לעניין לא מצאנו להתערב בגזר הדין. העונש שהוטל על המערער הולם לטעמנו את חומרת מעשיו והוא מאזן כראוי בין מכלול שיקולי הענישה הרלוונטיים.

הערעור נדחה, איפוא.

ניתן היום, כ"ז בחשון תשס"ח (8.11.07).

ש ו פ ט ת
ש ו פ ט
ש ו פ ט ת


מעורבים
תובע: אבו-דקה בלאל
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: