ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אבנר כולאני נגד משרד הבטחון :

רע"א 9340/07 - א'

המבקש:
אבנר כולאני

נ ג ד

המשיב:
משרד הבטחון

בקשה לפטור מאגרה ועירבון

בבית המשפט העליון בירושלים

החלטה

לפני בקשה לפטור מאגרה וערבון בהליך שבכותרת.

1 ההליך נסוב על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בחיפה אשר דחה את ערעורו של המבקש על החלטת הוועדה הרפואית העליונה לדחות את ערעורו של המבקש על החלטות הוועדה המחוזית שדנו בבקשתו בעניין החמרת מצבו, וקבעו כי אין שינוי במצבו הרפואי של המבקש. בבקשה נטען כי המבקש מוכר כנכה צה"ל, מצבו הבריאותי והכלכלי קשה, ומטעם זה אין באפשרותו לשלם אגרה ולהפקיד ערבון. לטענת המבקש, הוצאותיו מרובות ועליו לשלם בכל חודש משכנתא בסך של 2,600 ₪. המבקש סבור כי, סיכויי ההליך טובים. המשיבה מתנגדת לבקשה.

2. לעניין הבקשה לפטור מאגרה, הרי שלפי תקנה 20(9) בצירוף תקנה 20(16) לתקנות בתי המשפט (אגרות), התשס"ז-2007, ההליך שבכותרת אינו טעון תשלום אגרה. מכאן לבקשה לפטור מערבון. על המבקש פטור מהפקדת ערבון מוטל הנטל לפרוש לפני בית המשפט תשתית עובדתית מלאה בדבר מצבו הכלכלי. המבקש לא עמד בנטל זה. לבקשה – שאינה נתמכת בתצהיר – לא צורפה אסמכתא כלשהי שיכולה לשפוך אור על מצבו הכלכלי. כך למשל, לא הובהר היקף הכנסותיו הוצאותיו של המבקש ולא צורפו לבקשה דפי חשבון בנק וחשבונות שוטפים. כמו כן, לא הובהר האם ברשותו של המבקש נכסים, כגון חסכונות ופיקדונות, אשר ניתן להסתייע בהם לצורך הפקדת ערבון. המבקש אף אינו מבהיר מדוע אין באפשרותו להסתייע בקרובי משפחה לצורך גיוס הסכום הנדרש לתשלום האגרה ולהפקדת ערבון. כמו כן, לא הובהר מניין משגת ידו לממן את ייצוגו המשפטי, הן בבית משפט זה והן בפני בית משפט קמא. לכך יש להוסיף, כי סיכויי ההליך מעוררים ספק ממשי, הפועל אף הוא כנגד מתן הפטור. עיון בבקשת רשות הערעור מעלה כי על פני הדברים אין ההליך מגלה עילה לדיון בגלגול שלישי במידה העשויה להצדיק מתן פטור כמבוקש. מסקנה זו מתחזקת נוכח החלטת כבוד השופטת ע' ארבל מיום 6.11.07 בעניין עיכוב ביצוע פסק הדין.

התוצאה היא, כי לא ניתן להיעתר לבקשה לפטור מהפקדת הערבון. בשים לב לטיב ההליך יועמד גובה הערבון על סך של 5,000 ₪. הערבון יופקד תוך 15 יום מעת המצאת החלטה זו, ולא - ירשם ההליך לדחייה ללא צורך במתן הודעה נוספת.

ניתנה היום, כ"ה בכסלו תשס"ח (5.12.2007).

גאולה לוין

ר ש מ ת


מעורבים
תובע: אבנר כולאני
נתבע: משרד הבטחון
שופט :
עורכי דין: