ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ויסאם קיס נגד יעקב תורגמן :

בפני כבוד השופטת איילת הוך-טל
התובעים

  1. ויסאם קיס
  2. סאלח קיס

נגד
הנתבע
יעקב תורגמן

בית משפט לתביעות קטנות בחיפה

פסק דין

תובענה לפיצוי כספי בגין נזק שנגרם לרכבם של התובעים עקב נפילת גוש בטון ממרפסת דירתו של הנתבע על גג הרכב.

לטענת התובעים, ביום 28.6.11 נפל גוש בטון ממרפסת דירתו של הנתבע על גג רכבם, שעמד בחנייה מתחת למרפסת. כתוצאה מכך, נגרם לרכב נזק אשר עלות תיקונו, על פי דו"ח שמאי שצורף לתביעה, עמדה על סך 10916 ₪. התובעים קיבלו פיצוי כספי מאת החברה המבטחת את הרכב ואולם הציגו אישור הפסדים שנגרמו להם בגין כך בשל כינון, השתתפות עצמית וירידת ערך בסכום כולל של 3,748 ₪. בנוסף, על מנת למנוע הישנות מקרים דומים, נשאו התובעים בעלות התקנת גגון מעל החנייה בסך של 1,700 ₪, כפי העולה מהקבלות שצורפו לכתב התביעה. התובעים דורשים פיצוי מאת הנתבע בגין הנזק שנגרם להם באשר לטענתם מדובר במבנה אשר בגינו הוצאו התראות של העירייה לתיקון ליקויים במבנה מסוכן אך הנתבע לא עשה דבר ובכך גרם להתרחשות הארוע.

לטענת הנתבע, התובעים לא הוכיחו כי הנזק שנגרם לרכב נובע אמנם מגוש בטון שנפל מהמרפסת בבעלותו. לדבריו, קיימת מרפסת נוספת בבניין ויכול בהחלט כי האבן נפלה משם. הנתבע טוען כי הרכב חנה במקום המהווה חלק מהרכוש המשותף, אליו פלשו התובעים שלא כדין ועל כן ממילא לא אמורים היו לחנות במקום. באשר לגגון שהותקן, הרי לדבריו מדובר בגגון שהותקן אף הוא ברכוש המשותף ונועד להצללה וטיוב של החנייה ולא הותקן בשל הפגיעה ברכב כלל ועיקר. הנתבע מוסיף וטוען כי אמנם מדובר בנכס שהוגדר "מבנה מסוכן" וכי הוא עשה ככל יכולתו על מנת לתקן הליקויים בכל המבנה ואולם בהיעדר שיתוף פעולה מהדיירים הנוספים, לרבות התובעים עצמם, לא עלה בידו לקדם הנושא, לצערו, ועל כן יש להשית האחריות למקרה לפתחם של התובעים באותה המידה.

לאחר שבחנתי טענות הצדדים והראיות שהציגו בפניי אני מוצאת כי דין התביעה להתקבל בחלקה.

מהראיות שהוצגו נחה דעתי כי ארוע הנזק שנגרם לרכבם של התובעים נובע מנפילת גוש בטון ממרפסת ביתו של הנתבע. לכתב התביעה צורפו תמונות צבעוניות של המבנה, מהן ניתן להבחין כי אמנם חסר גוש בטון מסויים במרפסת דירת הנתבע. כמו כן צורף תזכיר משרדי שנערך על ידי מר ניר לוי מעיריית חיפה אשר בו מדווח מר לוי למנהל היחידה למבנים מסוכנים כי " ...ביום ג' 28.6.11 התקבלה קריאה על נפילת גושי בטון בכתובת שבנדון...בקרתי במקום ומצאתי כי אכן נפלה חתיכת בטון על רכב שעמד בחניה ממרפסות צידיות שנמצאות מעל המעבר...".
חוות דעת השמאי אשר צורפה לתביעה מצביעה אף היא על נזק שנגרם לרכב כתוצאה מפגיעה בגג בלבד.
אשר על כן, אני קובעת כי עלה בידי התובעים להוכיח כי אמנם נגרם נזק לרכבם כתוצאה מנפילת גוש בטון ממרפסת הנתבע.
יחד עם זאת, לטעמי אין להשית על הנתבע חובה מוחלטת לפיצוי התובעים בגין הנזק שאירע.

הצדדים הביאו בפניי מסמכים מהם עולה כי המבנה כולו הינו מבנה מסוכן מפאת סדקים ונשירת בטון שנמצאו במעקות הגג, במרפסות ותריסי הבניין ובמקומות נוספים במבנה. בגין כך נמסרה הודעה מטעם האגף לרישוי ופיקוח על הבניה כבר ביום 15.2.06 לדיירי הבניין כי עליהם לטפל בתיקון הליקויים . בנוסף, צורפה פניית הנתבע מיום 21.5.08 למנהל היחידה למבנים מסוכנים בעירייה לפיה הינו נתקל בקושי לפעול לתיקון הליקויים בשל חוסר שיתוף פעולה מצד הדיירים הנוספים (סומן נ/1). כן צורפה הודעה מיום 17.4.11 מאת עיריית חיפה למנכ"ל שקמונה לפיה נמצאה חברת שקמונה מתאימה לתיקון הליקויים במבנה וכי עליה לפעול לביצוע התיקונים ולעדכון העיריה בהתאם.
מכל האמור לעיל יוצא כי שני הצדדים, אשר הינם בעלי דירות במבנה המסוכן, חבים באחריות משותפת למחדל שבגינו התרחש ארוע התאונה נשוא תביעה זו. מצבו של המבנה רובץ לפתח כל הדיירים בו ואין להחזיק דווקא את הנתבע כאחראי לנזקי התובעים, באשר כולם היו מודעים לסכנה הטמונה במצבו של המבנה ואיש לא עשה די על מנת לנטרל אותה. אשר על כן, יש לייחס לתובעים אחריות תורמת לפחות במידה המושתת על הנתבע ובמקרה דנן אף יותר מכך, שכן חרף מודעותם למצבו המסוכן של המבנה, בחרו להחנות את רכבם דווקא מתחת למעקות המרפסות הסדוקים והמתפוררים של המבנה. הראייה כי לאחר המקרה מצאו התובעים פתרון פשוט לבעיה, באמצעות התקנה גגון. את הגגון ניתן היה להתקין מבעוד מועד ובכך לצמצם מראש את הסיכון לפגיעה. לפיכך, יש להשית לפתחם של התובעים אשר תורם ששיעורו 75% ביחס להתרחשות הארוע נשוא תביעה זו.

בנסיבות אלו, אני מורה לנתבע לפצות את התובעים 1-2 ביחד ולחוד בגין נזקיהם בסכום כולל של 1371 ₪ אשר ישולמו תוך 30 יום ממועד המצאת פסק הדין שאם לא כן יישאו הפרשי הצמדה וריבית כחוק מהיום ועד למועד התשלום בפועל.

לצדדים נתונה זכות להגשת בקשת רשות ערעור לבית המשפט המחוזי בחיפה תוך 15 יום ממועד המצאת פסק הדין לרשותם.

המזכירות תמציא לצדדים את פסק הדין בדואר רשום עם אישור מסירה.

ניתן היום, כ"ג תמוז תשע"ב, 13 יולי 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: ויסאם קיס
נתבע: יעקב תורגמן
שופט :
עורכי דין: