ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין פלוני נגד ביה"ד הרבני האזורי בטבריה :

בג"ץ 10999/07

כבוד השופט ח' מלצר

כבוד השופט י' אלון

העותר:
פלוני

נ ג ד

המשיבים:
1. ביה"ד הרבני האזורי בטבריה

2. בנק הפועלים בע"מ

עתירה למתן צו על תנאי ובקשה לצו ביניים

בשם העותר:
עו"ד שחם אליעד

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

פסק דין

השופט א' רובינשטיין:

א. עניינה של העתירה, החלטת בית הדין האזורי בטבריה (מיום 12.11.07 ובהמשך מיום 13.12.07) להורות על חילוט ערבות בסך 200,000 ₪, שהופקדה להבטחת חזרת נכדו של העותר מחופשה אצל אמו בחו"ל. אין חולק כי הנכד אכן חזר לישראל במועד עליו סוכם - אלא שבית הדין קבע כי הערבות לא הוגבלה אך לחזרה לישראל, אלא לבית אביו, דבר שלא התרחש מהותית.

ב. בעתירה (שהועברה לעיוני היום) נטען כי עם חזרת הבן לישראל (ויותר מכך, לבית אביו במודיעין) כמוסכם, בטלה הערבות. עוד נטען כי מאחר שכתב הערבות המקורית הוחזר אף הוא - אין המשיב 2 רשאי לאפשר את החילוט. כן התבקש צו ביניים בהול, כיון שהערבות עתידה להיחלט מחר (27.12.07).

ג. לאחר העיון אין בידנו להיעתר למבוקש. לא אמנע מלומר כי הסוגיה שמעבר לעצם חילוט הערבות - קרי, סוגיית המשמורת על הקטין - קשה וסבוכה, ויש לקוות שכל הצדדים יפעלו ליישובה באופן הטוב ביותר בעבור הקטין. למקרא העתירה עולה תמונה קשה, שמבלי לתלות את האשמה בגורם זה או אחר - ראוי לעשות לשנותה לטובה. ברם, הכתובת להשגות העותר היא ערכאת הערעור - בית הדין הרבני הגדול. בנסיבות אלה, בהן לא מוצה הליך הערעור אין מקום להתערבות בית משפט זה (בג"צ 2085/06 פלוני נ' בית הדין הרבני האזורי בתל אביב (לא פורסם); בג"צ 5572/07 פלוני נ' בית הדין הרבני האזורי מחוז ת''א (לא פורסם); בג"צ 575/07 פלונית נ' בית הדין הרבני האזורי - נתניה (לא פורסם)). ממילא גם את הסעד המבוקש בצו הביניים - עיכוב החילוט - יש להפנות לבית הדין הרבני הגדול.

ד. לא נוכל איפוא להיעתר לעתירה. הואיל וככל שתחולט הערבות תופקד בחשבון בתי הדין הרבניים, לא ננעלה הדלת לפניה לבית הדין הרבני הגדול, בלא שנביע דעה לגופם של דברים.

ניתן היום, י"ז בטבת תשס"ח (26.12.07).

ש ו פ ט
ש ו פ ט
ש ו פ ט


מעורבים
תובע: פלוני
נתבע: ביה"ד הרבני האזורי בטבריה
שופט :
עורכי דין: