ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל בית המכס ומע"מ נגד חב מרום נופר :

בפני כבוד השופטת חגית מאק קלמנוביץ, ס. נשיא
המאשימה
מ.י. בית המכס ומע"מ

נגד

הנאשמים

  1. חב' מרום נופר
  2. מוחתסב בהאא


נוכחים:
ב"כ המאשימה עו"ד דפנה אור גיל
הנאשם וב"כ עו"ד אכרם אבו לבדה

בית משפט השלום בירושלים

פרוטוקול

ב"כ הנאשמים: מגיש הסדר טיעון חתום על ידי נאשם 2.

נאשם 2: אני מודה בעובדות כתב האישום המתוקן. אני טעיתי. לא הייתי מבין בנושא בהתחלה וזו טעות באמת. לא בכוונה עשיתי את הדבר הזה. אף פעם לא הייתי בכלא ועבדו עלי. לא בכל אני אשם ואמרו שיתקנו את כתב האישום אבל לא תיקנו. אני טעיתי ומי שטועה משלם על הטעות. אני מאשר שההודאה היא גם בשם החברה.


הכרעת דין

אני מרשיעה את הנאשמים על פי הודאת נאשם 1 בעבירות של ניכוי מס תשומות שלא כדין לפי סעיפים 117(ב)(5) וסעיף 119 לחוק מע"מ, שתי עבירות של הוצאת חשבוניות שלא כדין לפי סעיף 117(א)(5) לחוק מע"מ – מתייחס ל-81 חשבוניות, ובעבירה של פעולה במטרה להביא להתחמקות ממס לפי סעיף 117(ב1) לחוק.


ניתנה והודעה היום י"ב תמוז תשע"ב, 02/07/2012 במעמד הנוכחים.

חגית מאק-קלמנוביץ, סגנית נשיא

טיעונים לעונש
ב"כ המאשימה: בית המשפט מתבקש לכבד את ההסדר כפי שהוצג בפני בית המשפט שכולל מאסר בפועל של 12 חודשים לנאשם 2, מאסר על תנאי של 6 חודשים למשך שלוש שנים וקנס של 30,000 ₪. הסניגור יטען בתורו לעניין הקנס. על נאשמת 1 מבקשים להטיל קנס סמלי בלבד.
המאשימה הגיעה למסקנה בתיק כיוון שמדובר באדם שבהודעותיו פירט בצורה מאד מסודרת כי הופעל על ידי אחר. בשנים 2006-2007 פעל כאשר קיבל הוראות מאדם אחר. הסכמנו להתחשב במצבו ואנו רואים אותו כפרונטר. למרות זאת, המדיניות שלנו ושל בתי המשפט היא להחמיר בענישה עם אנשים אלה שכן בפעולותיהם הם מאפשרים לאחרים להונות את רשות המיסים.
כתב האישום מפרט עבירות רבות במהלך 2005-2007 כאשר הסכום עולה על מיליון ₪. עד היום לא שולם דבר לקופת המדינה ורוב הסיכויים כי גם לא ישולם דבר כך שהמחדל מגולגל לציבור כולו.
כאמור העבירות נעברו לפני מספר רב של שנים. לצערנו לא יכולנו לקדם את המשפט ולהביאו לסיום גם בשלך פעולותיו של הנאשם אך גם כיוון שהוחלפו מספר מותבים עד שהגענו עד היום.
אנו חושבים שמדובר בהסדר שנראה מקל אך לאור הדברים שפרטתי הוא ראוי.
באשר לקנס, 30,000 ₪ אינם מכסים את המחדלים בכתב האישום. הוא יכול להכביד על הנאשם ולהראות לאחרים שפועלים למען בצע כסף ומבלי לחשוב על הנזק שהם גורמים למדינה לחשוב פעמיים.
רוב הפרונטרים פועלים כאשר הם מקבלים שכר חודשי ואם ניקח את ה-30,000 ₪ ונפרוס אותם לשלוש שנים אני מניחה שיהיה סכום נמוך יותר ממה שקיבל בפועל.
חוזרת על האמור בבקשה.

ב"כ הנאשם: מצטרף לבקשת חברתי לכבד את ההסדר. ההסדר התגבש לאחר שהמאשימה שקלה את כל השיקולים הרלוונטיים שפורטו על ידי חברתי. אני חושב שמדובר בהסדר מידתי ומאוזן וראוי לכבדו. הנאשם הודה במיוחס לו בכתב האישום המתוקן, וחסך זמן שיפוטי יקר בהתחשב במספר עדי התביעה המופיעים בכתב האישום.
מדובר בנאשם ששינה דרכו וכיום הוא עובד כפועל בניין ומתפרנס לאחר טרחה ועמל רבים. הוא מבין עכשיו שהדרך להתפרנס היא הדרך הקשה והמקובלת, קרי עבודה בכבוד ופרנסה ממקורות חוקיים בלבד. הנאשם הוא בן בכור במשפחתו. אביו סובל משיתוק כתוצאה מאירוע מוחי ונטל פרנסת משפחתו מוטל עליו. לאחרונה התחתן ונולד לו בן ויש לו בת נוספת בדרך שתיוולד כנראה לאחר תחילת ריצוי מאסרו. בנוגע לקנס, אבקש שבית המשפט יסתפק במחצית הסכום שעתרה לו המאשימה ויעמיד את הקנס על סך 15,000 ₪ אשר ישולמו בתשלומים לאחר ריצוי המאסר וזאת בהתחשב במצבו הכלכלי הקשה של הנאשם ובכך שהיה פרונטר כפי שטענה המאשימה והוא לא היה הנהנה העיקרי בתיק הזה.
אני מודה לעובדה שניתן להגיש פסיקה לכאן ולכאן בנוגע לגובה הקנס אך אבקש להגיש שני גזרי דין בהם הועמד הקנס על סך 11 אלף שקל ובשני לא הטיל בית המשפט קנס על אף בקשת המאשימה להטיל קנס מכביד.

ב"כ המאשימה: אזכיר שכבוד השופטת פלדמן הטילה קנס בסך 500 ₪.

ב"כ הנאשם: אני מציג קבלה שהסכום שולם. במעמד הדיון הזה הפקיד הנאשם את דרכונו ומסר אותו לחברתי.


גזר דין

נאשם 2 הודה והורשע היום בעבירות המפורטות בהכרעת הדין. הצדדים הגיעו להסדר של מאסר בפועל למשך שנה ומאסר על תנאי וכן קנס בסכום של עד 30,000 ₪ וקנס סמלי לנאשמת 1.

בהתחשב בכך שהנאשם הודה, הכיר באחריותו וחסך זמן שיפוטי רב שהיה נדרש לשמיעת התיק, וכן בזמן שעבר מאז ביצוע העבירות, בעברו הנקי של הנאשם, ובכך שאין מחלוקת על כך שהנאשם הוא מי שעמד בחזית אך אינו האדם שעומד מאחורי העבירות שבוצעו, הסדר הטיעון סביר ואני מקבלת אותו על אף הנזק הכספי הרב שנגרם כתוצאה ממעשיו של הנאשם.

בהתאם להסדר אני דנה את הנאשמים לעונש כדלקמן:

  1. לנאשמת 1 קנס בסך 100 ₪ שישולם תוך 30 יום.
  2. לנאשם 2:

מאסר בפועל למשך 12 חודשים. הנאשם יתייצב לריצוי המאסר ביום 30/8/12 בשעה 8:00 בתחנת המשטרה במגרש הרוסים.
מאסר על תנאי ל-6 חודשים למשך שלוש שנים על כל עבירה לפי חוק מע"מ.
קנס כספי בסך 20,000 ₪ או 4 חודשי מאסר תמורתו. הקנס ישולם ב-20 תשלומים החל מיום 1/9/13 ובכל 1 לחודש בחודשים שלאחריו.

להבטחת התייצבות הנאשם לריצוי העונש ימציא הנאשם לא יאוחר מיום 5/7/12 שני ערבים תושבי ישראל שיחתמו על ערבות בסך 100,000 ₪ כל אחד וכן יחתום בעצמו על התחייבות בסכום זה. בנוסף הנאשם הפקיד היום את דרכונו בידי ב"כ המאשימה.

זכות ערעור לבית המשפט המחוזי בירושלים בתוך 45 יום.

ניתן והודע היום י"ב תמוז תשע"ב, 02/07/2012 במעמד הנוכחים.

חגית מאק-קלמנוביץ, סגנית נשיא

16

18


מעורבים
תובע: מ.י. בית המכס ומע"מ
נתבע: חב מרום נופר
שופט :
עורכי דין: