ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין בירוטה לוסטהוי נגד מיכה פז :

בפני כבוד השופט נאסר ג'השאן

תובעים

 1. בירוטה לוסטהוי
 2. דורותי בוהם

נגד

נתבעים

 1. מיכה פז
 2. שרה פז
 3. יוסף עפרון
 4. אראלה עפרון
 5. ליאון גולדברג
 6. נילי גולדברג
 7. שושנה דראל
 8. אייזנר הדר
 9. צבי כורם ויינברג
 10. כורם רונית ויינברג
 11. אברהם בר אילן
 12. פרי איציק
 13. בלה פרי
 14. אילן רופא
 15. אסתר רופא
 16. שמואל גילמן
 17. ישראל וסיליבר
 18. אלישע רונן
 19. נורית רונן
 20. צבי אגוזי
 21. שעל-גוש בע"מ ע"י צבי שבח

בית משפט השלום בחדרה

החלטה

ביום 11.10.10 ניתנה החלטתי ולפיה מונה כמומחה מטעם בית המשפט השמאי – מר מוטי זייד (להלן: המומחה). במסגרת אותה החלטה המומחה התבקש לשום את ירידת ערך המגרש של הנתבעים 9-10 (להלן: כורם), ככל שנגרמה, ואת תשלומי האיזון שעל בעלי יתר המגרשים - חברי הקבוצה המערבית, שהשתתפו בהגרלה, לשלם לכורם, במידה ואכן ירד ערך מגרשם. בהמשך, ולאור בקשתם של הנתבעים 1-2 (להלן: פז), הוריתי למומחה, בהחלטתי מיום 05.12.11 להגיש חוות דעת משלימה, בה יבחן האם גם במגרשם של פז נוצרה ירידת ערך, וכי יערוך טבלת תשלומי איזון, אף לגבי ירידת ערך מגרשם של פז, ככל שאכן קיימת. יצויין כי למומחה נשלחו שאלות הבהרה, והוא השיב עליהן.
בישיבת יום 11.07.12 נחקר המומחה ארוכות ע"י ב"כ הצדדים, לרבות ע"י ב"כ יוסף ואראלה עפרון וב"כ כורם, שלא הותירו אבן על אבן בניסיון לקעקע את חוות דעתו של המומחה.
לאחר שעיינתי בחוות דעתו של המומחה, בשאלות ההבהרה שהפנו ב"כ עפרון וב"כ כורם ולאחר חקירתו שכנגד בפניי, ומבלי להביע עמדה סופית באשר לסוגיית תשלומי האיזון ובפרט לגבי הצורך בתשלומם, באתי לכלל מסקנה כי ראוי שהמומחה ישלים את חוות דעתו. בטרם הוריתי כל כך, הודעתי לצדדים באילו נקודות בכוונתי לבקש השלמת חוות הדעת והתרתי לצדדים להתייחס לכך.
משפת עפרון, הגב' פז ומשפחת כורם הגישו התייחסויותיהם.
לאחר שעיינתי בחוות הדעת, בחקירת המומחה, בתשובותיו לשאלות ההבהרה ובהתייחסויות הצדדים, באתי למסקנה כי ראוי שהמומחה ישלים את חוות דעתו.
בחוות הדעת המשלימה ייקבע המומחה אם קיים צורך בטבלה מס' 3 שבחוות הדעת ולמקרה ויימצא כי קיים צורך הוא יעדכנה, באופן שיתייחס לירידת הערך שנגרמה למי מהמגרשים – כתוצאה מתוכנית האדריכל שצורפה לבקשה להיתר הבנייה (מב/4), וזאת ביחס לפוטנציאל הבנייה בכל אחד מן המגרשים על פי תוכנית בניין-עיר החלה על המגרש. ויובהר, על המומחה להתייחס רק לירידת ערך הנובעת מאילוצים תכנוניים שנבעו מן הפתרון התכנוני שבו בחרו כורם (התוכנית שהגיש האדריכל), ולא מבחירתם של מי מהצדדים שלא לנצל את מלוא זכויותיו. כמו-כן, אני מבהיר כי לא חלה על המומחה לבחון את תכונותיהם המקוריות של המגרשים, שמלכתחילה (בטרם בחירת כורם בפתרון התכנוני) לא היו זהים.
בנוסף, על המומחה לקחת בחשבון, בעת קביעת ערך המגרשים, את משמעותה של הפגיעה התכנונית בשטח שירות במגרש פלוני, כאשר על המומחה להתייחס למידת הפגיעה במגרש, ולהשבחה שנגרמה לאותו מגרש, ככל שנגרמה, לאור הפתרון שניתן.
המומחה יגיש חוות דעתו תוך 30 ימים מהיום, כאשר ימי הפגרה יבואו במניין הימים.
המזכירות תשלח החלטתי זו לצדדים ולמומחה.

ניתנה היום, י"ד אב תשע"ב, 02 אוגוסט 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: בירוטה לוסטהוי
נתבע: מיכה פז
שופט :
עורכי דין: