ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד מגרבי(עציר) :

בקשה מס' 18

לפני כבוד השופטת זהבה בוסתן

המבקש
זד מגרבי

נגד

המשיבה
מדינת ישראל


נוכחים:
המבקש וב"כ- עו"ד מאיה מצליח
ב"כ המשיבה – עו"ד יעל עצמון

בית המשפט המחוזי מרכז

פרוטוקול

ב"כ המבקש:
חוזרת על האמור בבקשה ובהתאם לעמדת חברתי, אני אבקש להגיב על דבריה.

ב"כ המשיבה:
אנו הגבנו בכתב לבקשה, אנו סבורים שלאור העבירות המיוחסות למבקש שהן עבירות אלימות, אנו לא חושבים שזה ראוי ונכון שהמפקחים שיתווספו יהיו כאלה שיש להם תיקים סגורים בעבירות אלימות מהעבר הלא רחוק, מדובר בתיקים משנת 2010 בעבירות חמורות, עבירות סמים, אלימות, עבירות כלפי שוטרים. נראה לנו לא ראוי שזה המצב של המפקחים אפילו שמדובר בתיקים סגורים אנו סבורים שיש הבדל בין מי שעברו נקי שלא נחקר מעולם במשטרה ובטח שלא יוחסו לו עבירות כאלו חמורות לבין המפקחים המוצעים. מעבר לכך אנו מדברים על מי שיש לו לפחות 5 מפקחים.

ב"כ המבקש:
יש שלושה מפקחים.

ב"כ המשיבה:
בתחילה שוחרר עם שני מפקחים למעצר בית, מפקחים מבאר יעקב, אח"כ הוסכם שבמהלך חודש הרדמאן ישהה בבית אמו ויתווסף מפקח נוסף ובבקשה האחרונה התווספה עוד מפקחת בשם קדרה מוגרבי והמעסיק שלו, המבקש למעשה יוצא לעבודה, רוב שעות היום לא נמצא בבית אלא בעבודה ומפוקח על ידי המעסיק, ומעבר לכך יש לו עוד 4 מפקחים. נראה לנו שהדחיפות של תיק שעומד לפני סיום, כאשר ב-9.9.12 אמורים להציג בו הסדר טיעון לא נראה לי ש-4 מפקחים לא יכולים לעמוד במלאכה הזו בעינינו הם אינם ראויים נוכח העבירות שמיוחסות למבקש.

ב"כ המבקש:
ראשית לעניין המפקחים הקיימים היום, המבקש שוחרר למעצר בית בבאר יעקב אצל חברי המשפחה כששני המפקחים הם יהודים, בשלב מאוחר יותר ביקשנו להוסיף מפקח נוסף על מנת להקל על מלאכת הפיקוח והוסכם ולא הופרו התנאים. עם התקדמות ההליך לאחר מכן עתרנו להתיר למבקש לצאת לעבודה, ובהתאם לכך המעביד שלו הוסף כמפקח. למעשה הבקשה הזו כולה הוגשה לבית המשפט עקב חודש הרמדאן כשבחודש זה הותר למבקש להעתיק את כתובת מעצר הבית לכתובת אחרת בבית אמו כך שברור ששני המפקחים שאושרו מלכתחילה לא יכולים לפקח.
במסגרת השיקולםי שבית משפט לוקח כשהוא בא לאשר מפקחים מן הסתם גם עבר פלילי הוא אחד השיקולים שבאים בחשבון. לא פעם הוצעו מפקחים שיש להם עבר פלילי והם אושרו. על אחת כמה וכמה כאשר אין להם עבר פלילי והתיק נגדם נסגר מחוסר ראיות. מדובר בתיקים שתובע עבר עליו והגיע למסקנה שאין ראיות. לא זו בלבד שמדובר במב"ד שמחכה לבירור זה תיק שייסגר ולהחזיק תיקים כאלה לחובת אנשים לנצח זה לא הגיוני. יתרה מכך, כשמדובר בתיק סגור אנו לא מתייחסים אם נסגר בשל חוסר ראיות או חוסר עניין לציבור, התיק סגור.

ב"כ המשיבה:
לגבי אחד מהפקחים עדל מוגרבי שני תיקים נסגרו ב-2011 בעבירות של איומים, גניבה וסחר בסמיםואילו לגבי המפקח רפעת אלגרושי התיק נסגר ב-2011 בעבירה של חבלה חמורה ותיק נוסף מ-2011 בעבירה של תקיפת שוטר.

ב"כ המבקש:
הצגת הנתונים האלה הם בלתי אפשריים, המפקחים לא מכירים את זה ולא יכולים להתגונן מפני טענה כזו.

ב"כ המשיבה:
הוא לא צריך להתגונן, הוא לא נאשם, אנו מדברים על חלופה וזו החלופה שהוצעה.

ב"כ המבקש:
יתכן שהם נחקרו פעם אחת במשטרה בתיקים האלה, לא הוצגו להם כל החשדות נגדם והם לא צריכים להשיב על זה עכשיו. בראייתי תפקידם של מפקחים צריך להיבחן על בסיס קריטריונים שנבחנו בפסיקה לא אחת האם יש באפשרותם לאיין את המסוכנות, האם הם מסוגלים לפקח באופן אפקטיבי על המבקש, האם הם אנשים שמטילים עליו מרות והאם המבקש שומע להם. אם יש ספק בגלל שאי פעם הם נחקרו במשטרה מה שלא צריך לעמוד לחובתם...

מר אלג'רושי רפעאת:
המבקש הוא בן דודה שלי, אני בן 29 והמבקש בן 19. אני נשוי ועובד אצל דוד שלי במפעל "נשר". אני גר ברמלה בג'ואריש. המבקש גר בעיר ברמלה. אני נחקרתי חקירות על חבלה אבל תקיפת שוטרים לא היה אף פעם. נחקרתי על חבלה שלא הייתי קשור לזה בכלל, שוטר ששונא את המשפחה שלנו סתם הביא אותנו. הייתי עצור יומיים לא היה כלום, אני גם הוכחתי שהייתי במקום אחר בכלל. אני יודע מה אומרים שזד עשה, על שוד.

מר עדאל מוגרבי:
אני אח של זיד. אני גדול ממנו בשנתיים. אני עוד מעט בן 21. אני נשוי ועובד. אני עובד ב"עמינח". זיד גר איתי באותו בית, אנחנו גרים ביחד עם האמא. הייתי בחקירות חשוד על שריפה, לא זוכר בדיוק. זה היה מזמן, הרבה שנים. לא נחקרתי אף פעם על סחר בסמים. אפילו לא יודע על מה התיקים.

החלטה
בפני בקשה להוספת מפקחים.
המשיבה מתנגדת להוספתם שכן לטענתה, הם נחקרו במשטרה בעבירות שונות ועל אף שהתיקים נגדם נסגרו בהעדר ראיות, לא ניתן לומר עליהם כי הם "זכים כשלג".
לאחר ששמעתי את הצדדים ואף שוחחתי עם המפקחים המוצעים, נחה דעתי כי העובדה שהם נחקרו בעבר והתיקים שנגדם נסגרו, לא צריכה לעמוד להם לרועץ ולשמש כמפקחים ואני מתירה את הוספתם כמפקחים על המבקש בכפוף לכך שכל אחד מהם יחתום על ערבות צד ג' בסך של 5,000 ₪.

ניתנה והודעה היום י"ד אב תשע"ב, 02/08/2012 במעמד הנוכחים.

זהבה בוסתן, שופטת


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: מגרבי(עציר)
שופט :
עורכי דין: