ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד מדאר(עציר) :

38372-07-12

בפני כבוד השופטת יעל טויסטר ישראלי
המבקשת
מדינת ישראל

נגד

המשיב
תמיר מדאר (עציר)


נוכחים:
ב"כ המבקשת עו"ד כץ
ב"כ המשיב עו"ד צברי
המשיב הובא על ידי שב"ס

בית משפט השלום בראשון לציון

פרוטוקול

ב"כ המשיב:
מהתסקיר מבינים ששירות המבחן ער למצב, הנסיבות הקשות אבל עדיין לא יכול להמליץ על שחרור. הם מעריכים שהאם לא תדווח במקרה של הפרה, מה עוד היא לא פיקוח שהוא אופטימלי לאור מצבה הבריאותי. היא תלויה בו, הוא סועד אותה. יש פה צד אנושי שזועק לשמיים, אני חושב שיש כאן מקום לשקול איזוק אלקטרוני, נכון שמדובר בעבירה של סחר בסמים, מדובר במקרה של סם שהוא קל, אנחנו ננהל הוכחות בתיק, טוענים לטעות בזיהוי. לא יהיה משפט קצר. אני אבקש למרות התסקיר הברור, לקחת בחשבון את המצב הכ"כ חריג במיוחד של האם, הוא בן יחיד ואין לו קשר עם אביו. למעשה האם מספרת שהיא עם אותם בגדים. אבקש לשקול אזיקו אלקטרוני, מה שיכול להבטיח שלא ייצא מהבית, כך שהעניין של הדיווח שלה, במקרה הספציפי הזה, שיודעים שנמצא במקום מבלי יכולת לצאת ממנו בגלל האיזוק. זה לא שהמשטרה לא מכירה ואין פה סיכון שהוא הולך להפר או לבצע עבירות נוספות. מסרה לי האם שהוראות הקבע חזרו, החשמל נותק. הוא כל העזרה שלה. אני חושב שהמעצר הזה יש בו גורם מפחית סיכון, במיוחד שהוא יודע את משמעות המעצר שלו עליו ועל אימו.

ב"כ המבקשת:
אימו של המשיב, ליבי יוצא אליה אבל מדובר פה בעבירות סמים ועבירות חמורות של סחר שהמשיב ביחד עם הדאגה לאימו, הוגשו נגדו עוד 4 כתבי אישום נוספים, אחד מהם עם הכשלת שוטר. ההמלצה של שירות המבחן ברורה, יחד עם כל הנסיבות הקשות שהיו בפני שירות המבחן, השורה התחתונה שלא ניתן לשחררו. אין אמון לא במשיב, לא בחלופה, איזוק אלקטרוני אני לא חושבת שמהווה שיקול פה, סחר בסמים יכול להתבצע גם בתוך הבית, כשאין אמון לא ניתן לשקול שחרור לחלופה ובטח שלא בתוך ביתו. עולה מהתסקיר בפירוש מה עמדת אימו כלפי העבירות. מהתסקיר עולה שהמשיב שולל נזקקות טיפולית, על אף שהוא מודה בצריכה יומיומית בסמים, מעלה תפיסה קורבנית של עצמו. עם תסקיר שכזה על אף הנסיבות, לא ניתן לשקול שחרור בטח שלא לחלופה שכזו ובטח שלא עם עמדה קורבנית ששוללת נזקקות טיפולית של משיב עם כתב אישום של סחר בסמים ועם עוד 4 כתבי אישום בעבירות סמים. יש לקחת בחשבון את האינטרס של הגנה על ביטחון הציבור, על הרחקת משיב שעוזר בהפצת נגע הסמים באוכלוסיה, שמואשם בעבירה של סחר למען בצע כסף, החלופה לא מאיינת מסוכנות, גם לא עם איזוק. נבקש מבית המשפט לאמץ את המלצת שירות המבחן.


החלטה

ביום 23.7.12, נקבע בהחלטה מפורטת של כבוד השופטת עמית אניסמן כי לאור העבירות המיוחסות למשיב ונוכח מצבה של אימא של המשיב ,יש לבחון בבהירות חלופת מעצר ויש לעשות כן באמצעות תסקיר שירות המבחן.

ביום 29.7.12, התקבל תסקיר שירות המבחן בעניינו של המשיב. שירות המבחן התרשם כי האם אינה יכולה להוות חלופת מעצר מתאימה למשיב, לא תדווח על מקרה של הפרה ולא תוכל למנוע מהמשיב המשך שימוש בסם או עיסוק בו במסגרת הבית.

לאור כל האמור, לא המליץ שירות המבחן על שחרורו של המשיב מהמעצר לחלופה המוצעת.

לאחר עיון בתסקיר שירות המבחן שהוגש בעניינו של המשיב ונוכח הנימוקים שפורטו בהרחבה בהחלטתה של קב' השופטת אניסמן, אינני סבורה כי ניתן ליתן אמון במשיב ולשחררו לחלופת מעצר המוצעת, שכן אין בה כדי לאיין את מסוכנותו.

אשר על כן, אני מאריכה את מעצרו עד לתום ההליכים המשפטיים. ככל שיהיה בידי ב"כ המשיב להציע חלופה אחרת, הרי הוא רשאי לעשות כן על פי דין.

יצוין, כי על פי הפסיקה ככלל נדרשים נימוקים מבוססים וכבדי משקל על מנת לסטות מהמלצה שלילית הניתנת מטעמו של שירות המבחן (ר' בש"פ 3286-07 - מ"י נ' עמר, פורסם במאגרים המשפטיים).

אינני סבורה כי במקרה זה מתקיימים הנימוקים כבדי המשקל הנדרשים על מנת לסטות מהמלצת שירות המבחן וזאת מבלי שהתעלמתי ממצבה הבריאותי הקשה של האם וחיוניות הימצאותו של המשיב לידה על מנת לסייע לה בצרכי החיים הבסיסיים.

יחד עם זאת, באיזון שבין האינטרס הציבורי ומניעת המשך פגיעת המשיב בציבור לבין הנסיבות האישיות שלו ובשים לב לתסקיר שירות המבחן, הרי שגובר האינטרס הציבורי.

כאמור, אני מאריכה את מעצרו עד תום ההליכים המשפטיים.

הגם שאין זו בהכרח האכסניה הנכונה, מצאתי לנכון נוכח מצבה הבריאותי הקשה של האם כפי שנוכחתי בעצמי באולם בית המשפט, להפנות תשומת לב שירותי הרווחה של עיריית רחובות למצבה של האם כאמור על מנת שתוכל לקבל טיפול ראוי במסגרת שירותי הרווחה.

החלטתי זו תישלח למנהלת שירותי הרווחה בעיריית רחובות.

ניתנה והודעה היום י"ד אב תשע"ב, 02/08/2012 במעמד הנוכחים.

יעל טויסטר ישראלי, שופטת

11


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: מדאר(עציר)
שופט :
עורכי דין: