ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד סודרי(עציר) :

בפני כבוד השופט אור אדם
המאשימה:
מדינת ישראל
ע"י ב"כ עו"ד בת-אל חיים יואל

נגד

הנאשם:
מתן סודרי (עציר) – בעצמו
ע"י ב"כ עו"ד יחיא סעדה

בית משפט השלום בבאר שבע

גזר דין

הנאשם הורשע על פי הודאתו בעבירה של סחר בסם מסוכן ובעבירה של ניסיון לקבלת דבר במרמה.
באישום הראשון, הורשע הנאשם בכך שבמסגרת הפעלתה של סוכנת משטרתית, ביום 15.12.11, סיכם הנאשם עם הסוכנת כי ימכור לה פלטה של סם מסוכן מסוג חשיש תמורת 2,200 ₪, לאחר שיחה נוספת הוא המתין לה במקום שנקבע, הוא הגיע יחד עם אדם אחר, קיבל ממנה את הכסף בסך 2,200 ₪, העביר את הכסף לידי האדם האחר, האחר נסע מהמקום, חזר כעבור זמן ומסר לנאשם את החשיש במשקל 97.8 גרם אותו מסר הנאשם לסוכנת תמורת הכסף.
באישום השני, סיכם הנאשם עם הסוכנת על מכירת שתי פלטות סם מסוכן מסוג חשיש תמורת 2,200 ₪ לפלטה ושוב נקבע מקום מפגש. הסוכנת מסרה לשותפו של הנאשם 4,400 ₪, ולאחר מכן חזר האחר והשיב לה את הכסף, כאשר טען בפניה כי כוונת הנאשם הייתה לקחת את הכסף מבלי לספק לה את הסם בתמורה.
המאשימה טענה לעונש בחומרה. היא ציינה כי לחובת הנאשם שתי הרשעות קודמות בעבירות סמים, כאשר הוא ביצע את העבירה הנוכחית תוך כדי ריצוי עונש של מאסר בעבודות שירות בגין עבירת סמים, וכאשר מאסר על תנאי לא הרתיעו.
גם התסקיר מלמד שהנאשם איננו בשל לבחון את התנהגותו. בנסיבות אלה אין מקום לטענת המאשימה להקל עימו ויש לגזור עליו עונש ההולם את חומרת העבירות. מדובר במי שיש לו נגישות לסמים בכמויות גדולות, תוך העזרות באחר, הצטיידות ברכב וקבלת כספים בסכומים ניכרים. באישום השני קיימת חומרה בכך שהנאשם בתחכום ניסה להונות את הסוכנת, ואלמלא מעורבותו של האחר הייתה העבירה מושלמת. המאשימה הפנתה לשורה של פסקי דין בהם נגזרו עונשי מאסר ממושכים בגין סחר בסם בכמויות קטנות יותר.
הסנגור טען כי מדובר בנאשם בן 23, אשר הודה וחסך זמן שיפוטי יקר. לטענתו, הרוח החיה בשני האירועים היה שותפו של הנאשם, והנאשם רק סייע בידו לבצע את העבירות. בעסקת הסם הנאשם רק העביר את הכסף מהסוכנת לאחר, ואת הסם מהאחר לסוכנת ולכן מדובר בעסקה שהיא למעשה תיווך. לנאשם לא צמחה כל טובת הנאה מהעסקה.

האישום השני איננו בעבירות סמים, אלא בעבירות מרמה ומדובר רק בניסיון. טוען הסניגור כי אלמלא האישום הראשון, היה מסתיים אישום זה במאסר על תנאי בלבד.
עוד הוסיף הסנגור וציין כי אף שתיקון 113 לחוק העונשין איננו חל על המקרה, הרי שרוחו של התיקון צריכה להנחות את בית המשפט בעת מתן גזר הדין. בהתאם לכך שיקול ההרתעה קיבל מעמד מינורי יותר, ואילו את הבכורה מבחינת מתחם הענישה ראוי לתת לנסיבות האירוע הספציפיות לגבי הנאשם וחלקו במעשה.
הנאשם עצמו הביע צער על המעשה.
תסקיר שירות המבחן מיום 5.7.12 מלמד כי הנאשם רווק, בן 23, שירת בצבא, אולם שוחרר לאחר ריצוי מאסר. הוא בעל פוטנציאל נורמטיבי אך סובל מקושי בהצבת גבולות פנימיים, מקיים קשרים עם חברה שולית ואיננו נרתע מסנקציות קודמות שהוטלו עליו.
שירות המבחן התרשם כי הנאשם מתקשה לקחת אחריות מלאה על מעשיו ולהגיע לתובנה בנוגע לחלקים מכשילים באישיותו, נמנע מהמלצה טיפולית וממליץ על הטלת עונש מוחשי.
לחובתו של הנאשם שתי הרשעות קודמות.
בשנת 2008 הוא נדון בעת שירותו הצבאי לארבעה חודשי מאסר בגין החזקת סמים.
ביום 5.9.11 הוא נדון לארבעה חודשי מאסר בפועל בעבודות שירות בגין עבירות של החזקת סם לצריכה עצמית ואי מניעת פשע. כעולה מגזר הדין מיום 5.9.11 בת"פ 4510-02-11, היה הנאשם מעורב בעסקה בין שניים אחרים למכירת סם מסוג חשיש, כאשר הוא סיפק למוכר את מכשיר הטלפון שלו לשם ביצוע העסקה. בנוסף הוא החזיק חשיש לצריכה עצמית. כבוד השופטת סגנית הנשיא בית אור, גזרה על הנאשם ארבעה חודשי מאסר לריצוי בעבודות שירות ושלושה חודשי מאסר על תנאי. הנאשם ביצע את העבירה הנוכחית תוך כדי ביצוע עבודות השירות וכאשר המאסר על תנאי התלוי ועומד כנגדו לא הרתיעו.
קשה להקל ראש בעבירות שביצע הנאשם. אין מדובר בסחר של מנה לנרקומן, אלא בכמות ממשית של פלטה במשקל של קרוב ל- 100 גרם תמורת 2,200 ₪, כאשר באישום השני כבר נקשרה עסקה לגבי כמות כפולה, אשר לא הושלמה עקב ניסיונו של הנאשם לרמות את הסוכנת.
יחד עם זאת, יש להביא בחשבון את המעורבות הדומיננטית של שותפו של הנאשם בשני האירועים. יודגש כי הפסיקה קבעה לא אחת שמן הראוי להחמיר בענישה בעבירות של הפצת סם, גם לגבי מתווכים ובלדרים, אשר ללא סיועם היו העבריינים העיקריים מתקשים לבצע את העבירות.
בענייננו, מעורבותו של הנאשם הייתה מעורבות עניפה הן בשיחה הטלפונית, ביצירת הקשר ובסיכום העסקה, הן בקבלת הכסף והן במסירת הסם, ולכן מעורבותו חורגת ממעורבות של בלדר תמים שמנוצל על ידי אחרים.
התביעה הגישה פסקי דין מבתי משפט השלום, המצדיקים, לטעמה, ענישה מחמירה:
במסגרת ת"פ (של' ב"ש) 5003-03-12 מ"י נ' אלעמראן (2012), גזרתי על נאשם צעיר ללא עבר פלילי, בגין עבירה של סחר בסם מסוג חשיש במשקל נטו 95.4 גרם, עונש של 11 חודשי מאסר בפועל.

במסגרת ת"פ (של' ב"ש) 23203-02-11 מ"י נ' ישייב (2011), גזרתי בגין עבירה של ניסיון סחר ב- 11 גרם חשיש, החזקת עשרה גרם חשיש בכלא ועבירות אחרות, עונש של 18 חודשי מאסר בפועל, כאשר מאסרים על תנאי הופעלו חלקם בחופף וחלקם במצטבר ובסך הכול 36 חודשי מאסר בפועל. שם בשונה מהמקרה שבפנינו, מדובר בנאשם בעל עבר פלילי מכביד, שהורשע לאחר ניהול הוכחות, תוך צירוף של שלושה ת"פ נוספים ותסקיר שלילי.
כמו כן הוגשה פסיקה נוספת, ת"פ 40910-07-11, ת"פ 2714-07-10 וכן ת"פ 23214-06-10 אולם מדובר בהסדרי טיעון, ולכן אין הדבר מלמד על רמת הענישה.
פסיקה מבתי המשפט המחוזיים, העלתה רמת ענישה משתנה לכאן ולכאן: בע"פ (מחוזי ת"א) 32013-12-10 אבנת נ' מ"י (2011) בגין שלוש עבירות סחר חשיש אושר עונש של שמונה חודשי מאסר בפועל, חרף היות הנאשם ללא הרשעות קודמות ומשוחרר בתיק.
בע"פ (מחוזי ת"א) 71162/01 בן דוד נ' מ"י (2002), מדובר היה בשתי עסקאות ובהחזקה שלא לצריכה עצמית. העונש של שלוש שנות מאסר אושר על ידי ערכאת הערעור אשר קבעה כי יש חומרה בכך שהמערער בחר לסחור בסמים בגן ציבורי, המיועד לבני נוער וילדים.
בע"פ (מחוזי באר שבע) 11095-01-10 אזמה נ' מ"י (2010), כאשר מדובר היה בשלוש עסקאות של סחר בחשיש ועוד החזקה שלא לצריכה עצמית, נדון הנאשם לשנתיים מאסר, חרף תסקיר חיובי. בית המשפט המחוזי קבע כי העונש נוטה לקולה, אולם עדיין סביר ולכן לא התערב בעונש.
בע"פ (מחוזי ת"א) 72120/06 טבדידישווילי נ' מ"י (2006), אישר בית המשפט המחוזי, בגין שני מקרי סחר בחשיש, חריגה מהסדר טיעון של שמונה חודשים על ידי גזירת 14 חודשי מאסר בפועל.
בסיכומו של דבר, יש להביא בחשבון לחומרה את העובדה שמדובר בסחר בסם בכמות ניכרת, את העובדה שקיים אישום נוסף של ניסיון מרמה, את התסקיר המלמד על כך שהנאשם איננו מפנים את חומרת התנהגותו, ואת העובדה שרק לפני זמן קצר נגזר על הנאשם מאסר על תנאי בגין מעורבותו בעבירות דומות.
לקולה יש להביא בחשבון את גילו הצעיר, את הנסיבות הקונקרטיות שבמהלכן שימש כמעין מתווך ואת העובדה שהאישום השני לא הושלם.
לאחר שאני שוקל את כלל נסיבות העניין הללו לחומרה ולקולה, אני מחליט לגזור על הנאשם את העונשים הבאים:
שנה מאסר בפועל.
אני מפעיל מאסר על תנאי בן שלושה חודשים מת"פ 4510-02-11 בית משפט שלום באר שבע, כאשר חודש אחד מתוכו יחפוף את המאסר שהטלתי וחודשיים יהיו במצטבר, כך שבסך הכל ירצה הנאשם 14 חודשי מאסר בפועל, תקופה שתימנה מיום מעצרו 27.2.12.
שנה מאסר על תנאי לתקופה של שלוש שנים מיום שחרורו מהמאסר, לרבות לפי סעיף 52 (ג) לחוק העונשין תשל"ז – 1977, שלא יעבור עבירת סמים שהיא פשע.
ששה חודשי מאסר על תנאי לתקופה של שלוש שנים מיום שחרורו מהמאסר, לרבות לפי סעיף 52 (ג) לחוק העונשין תשל"ז – 1977, שלא יעבור עבירת סמים שהיא עוון ואיננה פשע או עבירה של קבלת דבר במרמה לרבות ניסיון.
קנס כספי בסך 5,000 ₪ או שלושה חודשי מאסר תמורתו. הקנס ישולם בחמישה תשלומים חודשיים שווים ורצופים, החל מיום 1.9.13.
הסם יושמד.
המזכירות תעביר העתק גזר הדין לשירות המבחן.
זכות ערעור כחוק בתוך 45 יום לבית המשפט המחוזי.

ניתן היום, ‏י"ד אב תשע"ב, ‏02 אוגוסט 2012 במעמד הצדדים.

עמוד 4 מתוך 4


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: סודרי(עציר)
שופט :
עורכי דין: