ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין רונן פלג נגד סיגנל טורס בע"מ :

בפני כבוד הרשם בכיר אדי לכנר

תובעים

1.רונן פלג
2.כרמית פלג

נגד

נתבעים

סיגנל טורס בע"מ

בית משפט לתביעות קטנות בתל אביב - יפו

פסק דין

התובעים פנו אל הנתבעת לאחר שקיבלו המלצה מחברים לרכוש 5 כרטיסי טיסה בקו תל אביב – לוס אנגיליס וחזרה. הפניה הייתה כ שישה חודשים מיום הטיסה המתוכנן.

בפועל לא ניתן היה לספק את הטיסה המבוקשת ולכן למחרת פנתה נציגת הנתבעת , אסנת , והציעה להם טיסה חלופית עם עצירת ביניים של 50 דקות.

לאחר שבוצע הכירטוס חויב כרטיס האשראי של התובעים בסך 3,680 ₪ להבטחת עלות הטיסה .

לאחר מספר ימים החליטו התובעים לבטל את ההזמנה כאשר לטענתם נאמר להם כי על העסקה חל חוק הגנת הצרכן ולכן ניתן לבטל את הטיסה בהתאם לתנאים הקבועים בחוק.

המחלוקת היא האם מדובר בעסקה מרחוק ולכן ניתן לבטלה בהתאם לתנאים שנקבעו בחוק הגנת הצרכן.
לטענת הנתבעת לא מתקיים היסוד שמדובר על שיווק מרחוק מאחר והנתבעת לא מפרסמת והתובע הגיע אליה בעקבות המלצה של חברים ולא בעקבות הפרסום ומאחר והוסברו לתובע את תנאי הביטול אין צורך להחתים אותו על מסמכים .

מנגד טוען התובע כי אמנם פנה אל הנתבעת באמצעות חברים לגבי טיסה ספציפית אולם מאחר והנתבעת פנה אליו והציעה לו טיסה אחרת עם עצירת ביניים קצרה והסוכנת הלחיצה אותו שבמידה ולא יחתום המחיר יעלה והביטול בוצע לאחר כמה ימים לאחר שהובטח לו כי הוראות חוק הגנת הצרכן חלות במקרה זה ומועד הטיסה הוא רק בעוד כ 6 חודשים , אזי הוראות החוק חלות במקרה זה.

לאחר שבחנתי את הדברים , דעתי היא כי במקרה זה חלים הוראות חוק הגנת הצרכן ומתקיים המרכיב של שיווק מרחוק.

למרות העובדה שהפנייה הראשונים אל הנתבעת בוצעה על ידי התובע , הרי הפנייה לגבי הטיסה הספציפית בוצעה על ידי הנתבעת אשר הציעה את הטיסה . לפיכך ההצעה הגיעה מהנתבעת באמצעות הטלפון ולכן היא נכנסת להגדרת החוק להגנת הצרכן כעסקה מרחוק.

בנוסף מהתמליל שצורף לכתב התביעה עולה כי הובטח לתובעים על ידי מנהלת הנתבעת שבכל מקרה הוא מוגן על ידי חוק הגנת הצרכן ולכן העובדה שהסוכנות העבירה את המקדמה לחברות התעופה אינה מעלה ואינה מורידה לגבי מערכת היחסים בין התובע לנתבעת.

לאור האמור אני קובע כי מדובר בעסקה מרחוק ולכן הוראות חוק הגנת הצרכן חלות במקרה זה ועל הנתבעת להשיב לתובעים את הסך של 3180 ₪ בתוספת ריבית והצמדה מיום ששולמו ועד התשלום בפועל בתוספת הוצאות משפט בסך 300 ₪.

מאחר ומדובר בשאלה פרשנית לגבי סיווג העסקה לא מצאתי לנכון לחייב את הנתבעים בפיצוי לדוגמא.

המזכירות תשלח את פסק הדין לצדדים אשר רשאים להגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט המחוזי בתוך 15 יום.

ניתן היום, י"ד אב תשע"ב, 02 אוגוסט 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: רונן פלג
נתבע: סיגנל טורס בע"מ
שופט :
עורכי דין: