ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד חטיב פיראס :

בפני כבוד השופטת עדי במביליה – אינשטיין

המאשימה
מדינת ישראל

נגד

הנאשם
חטיב פיראס
נוכחים:
מטעם המאשימה: עו"ד אורית מנדלוביץ
מטעם הנאשם: בעצמו וע"י עו"ד שחברי ערב ממשרד עו"ד שחאדה נסאר

בית משפט השלום לתעבורה בנצרת

גזר דין

המבקש הורשע על פי הודאתו בביצוע עבירות של נהיגה בקלות ראש בהתאם לסעיף 62(2) לפקודת התעבורה ואי ציות להוראת שוטר בהתאם לתקנה 23(א)(1) לתקנות התעבורה.

ב"כ המאשימה ביקשה להטיל על הנאשם מאסר בפועל, מאסר על תנאי ארוך ומרתיע, פסילה בפועל מעל שנה, פסילה על תנאי וקנס מרתיעים, זאת לאור חומרת העבירות ונסיבות ביצוען המעידות על מסוכנות הנאשם לציבור והצורך בהרתעתו.

ב"כ הנאשם ביקש לאמץ את המלצת שירות המבחן, שלדידו משמעותה המלצה להטלת מאסר על תנאי ופסילה על תנאי בלבד. לחלופין, עתר להטלת פסילה לתקופה שלא תעלה על שלושה חודשים ולסיווג הפסילה, הגם שלא ציין את הסיווג המבוקש. כל זאת, לאור גילו הצעיר של הנאשם, עברו הקל, הודאתו וחרטתו, חלוף 4 שנים מעת ביצוע העבירה והעובדה שכיום הנאשם בעיצומם של לימודים אקדמאיים, אדם נורמטיבי שעובד לפרנסתו.

הנאשם הביע צער על מעשיו והסביר כי רישיונו חשוב לו, שכן בעזרתו מתנייד הוא בין ביתו שביפיע, עבודתו במפעל במגדל העמק ולימודיו בסחנין.

לחומרת העבירות דנן ולנסיבות ביצוען יינתן ביטוי הולם במסגרת שיקולי הענישה, שכן העבירות בהן הורשע הנאשם חמורות מעצם טיבן ונסיבות ביצוען משקפות זלזול בהוראות החוק, בהוראות שוטרים האמונים על אכיפת החוק והן ממחישות את מידת הסיכון שהסב הנאשם באופן נהיגתו לשלום ציבור המשתמשים בדרך:

במסגרת תת"ע 1857-09-08 (להלן: "התיק העיקרי"), הורשע הנאשם, על פי הודאתו, בביצוע עבירה על סעיף 62(2) לפקודת התעבורה. לפי כתב האישום בתאריך 06/08/08 בשעה 22:30, נהג הנאשם ברכב בקלות ראש בכך שנמלט מניידת משטרה, תוך פריצת מחסום ועקיפת כלי רכב בשול השמאלי של דרך בת שני נתיבים והמשך המלטות, תוך מרדף משטרתי, לאורך מספר צמתים, כשהנאשם נוהג בחוסר זהירות, בפראות, במהירות ועוקף כלי רכב מצד ימין.

במסגרת תת"ע 1859-09-08 (להלן: "התיק המצורף"), הורשע הנאשם בעבירה על תקנה 23(א)(1) לתקנות התעבורה. לפי כתב האישום, במסגרת האירוע הנ"ל מיום 06/08/08, נמלט הנאשם משוטרים ולא ציית לשוטר במדים שהורה לו לעצור, סימן לו עם פנס וכרז לו בכריזה לעצור.

אין ספק כי עסקינן באירוע חמור, אולם הנאשם הסביר לקצין המבחן כי בעת ביצוע העבירות, נגרר אחרי חברו, שהיה עמו ברכב, וכי החבר הוא שביקש מן הנאשם להמשיך בנסיעה בניגוד להוראות השוטרים. הנאשם הביע בפני שירות המבחן תחושות כישלון ואכזבה על רקע מעורבותו בעבירה וטען כי אינה אופיינית לאישיותו המתונה.

בתאריך 03/11/11 הודה הנאשם בעובדות כתב האישום נשוא התיק העיקרי, ביקש לצרף את התיק המצורף, הודה בעובדותיו והורשע במיוחס לו בשני כתבי האישום. אזקוף לזכות הנאשם את הודאתו בכתבי האישום ואת חרטתו, אשר התרשמתי מכנותה.

בעת ביצוע העבירות היה הנאשם כבן 18 שנים.

אין לחובת הנאשם עבר פלילי.

הנאשם נושא רישיון נהיגה משנת 2007 ולחובתו הרשעה אחת בתעבורה משנת 2009 על חגורה, הרשעה אותה צבר כנוסע במושב אחורי ולא כנהג. עברו של הנאשם מעיד כי הנו נהג זהיר בשגרה וכי האירוע נשוא התיקים דנן הנו חד פעמי ואינו מאפיין את דרך נהיגתו.

קצין המבחן המליץ לכלול "ענישה מותנית" במסגרת גזר הדין, והסביר: "לא התרשמנו ממוקדי קשיים בחייו של פיראס הדורשים התערבות מקצועית של שרותנו ולא נמצאו גורמי סיכון להישנות התנהגות בעייתית ופורצת גבולות...להערכתנו פיראס הפיק את הלקחים הנדרשים מעצם הסתבכותו וההליך המשפטי המתנהל נגדו".

אתחשב במסגרת העונש הראוי בנסיבותיו האישיות של המבקש ובנחיצות הרישיון ליכולת התניידותו בין לימודיו, עבודתו ומקום מגוריו.

עוד אתחשב לקולה בחלוף הזמן ממועד ביצוע העבירות - בתאריך 06/08/08, כאשר כתבי האישום הוגשו בתאריך 04/01/09 וגזר הדין ניתן בחלוף כארבע שנים ממועד ביצוע העבירות.

הסנגור עתר, בין השאר, לסיווג הפסילה, אולם לא ציין מהות הסיווג וגבולותיו ולכן אין בידי להעתר לבקשה גורפת זו שמרוקנת את הפסילה מתכליתה.

בהתחשב בחומרת העבירות בהן הורשע הנאשם, בנסיבות ביצוען, בעברו הפלילי והתעבורתי הנקי של הנאשם, בחלוף הזמן, בהודאתו, בנסיבותיו האישיות ובהמלצת שירות המבחן, הנני דנה את הנאשם לעונשים הבאים:

א. אני דנה את הנאשם לתשלום קנס בסך 1,000 ₪ או 10 ימי מאסר שירוצו בנוסף לכל מאסר אחר שהוטל עליו.
הקנס ישולם ב-2 תשלומים שווים ורצופים. תשלום ראשון תוך 60 יום.
אי עמידה באחד התשלומים, יעמיד את יתרת סכום הקנס לפירעון מיידי.

ב. אני מטילה על הנאשם פסילה מלקבל או להחזיק רישיון נהיגה לתקופה של 4 חודשים וזאת על תנאי למשך שנתיים.

ג. אני מטילה על הנאשם פסילה בפועל מלקבל או להחזיק רישיון נהיגה לתקופה של 6 חודשים.

הנאשם יפקיד רישיונו במזכירות בית המשפט עד ליום 2.9.12.

ד. אני מטילה על הנאשם מאסר לתקופה של חודש וזאת על תנאי למשך שנה שלא יעבור על העבירות בהן הורשע ו/או עבירה של נהיגה בזמן פסילה.

זכות ערעור תוך 45 יום מהיום בבית משפט המחוזי בנצרת.

ניתן והודע היום ו' אב תשע"ב, 25/07/2012 במעמד הנוכחים.

עדי במביליה – אינשטיין, שופטת


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: חטיב פיראס
שופט :
עורכי דין: