ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ישראל חיים פלס נגד דוד אריה ברפז :

בפני כבוד השופט ישעיהו טישלר

תובעים

ישראל חיים פלס

נגד

נתבעים

דוד אריה ברפז

בית משפט לתביעות קטנות בבאר שבע

החלטה

  1. בפניי בקשה למחיקת התובענה על הסף ובקשה חלופית, להעברתה אל בית המשפט המוסמך .
  2. העובדות בקליפת אגוז, הן אלו:

בכל הזמנים הרלבנטיים לתביעה, התובע שימש כמנכ"ל של חברה בשם "גני עומר". הנתבע היה, החל מחודש ספטמבר 2011 ,חבר בוועדת ביקורת.
על פי הנטען בתביעה, הועדה מונתה בידי האסיפה הכללית. בתאריך 15/3/2012 כונסה אסיפה כללית של בעלי המניות ב"גני עומר" ועל פי הנטען, נכחו בה כ- 200 אנשים.
על פי הנטען בתביעה, הנתבע הציג, או חילק לנוכחים "נייר עמדה" שבו, על פי הנטען כלולים דברים כנגד התובע , אשר על פי הנטען יש בהם משום לשון הרע. מכאן התביעה.

3. הנתבע טוען, הן בהגנתו והן בבקשה נפרדת שהגיש, שיש לסלק את התובענה על הסף ולחלופין- שיש להעביר את התובענה אל בית המשפט המוסמך.
הנתבע הגיש גם בקשה להתרת ייצוג . בקשה זו נדחתה.
4. הנתבע טוען, שבית המשפט המוסמך הוא בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע , או לחלופין- בית המשפט המחוזי בבאר שבע.
טענתו בתמצית הנה , שהתביעה היא תביעה של עובד כנגד מעביד ולפיכך הסמכות העניינית הייחודית , מסורה לבית המשפט לענייני עבודה.
לחלופין, כך נטען בבקשה, מדובר במחלוקת בין מנכ"ל חברה (התובע) , לבין חבר וועדת ביקורת בחברה , ולכן מדובר ב"עניין אזרחי לפי חוק החברות". עניין זה מסור לסמכותו הייחודית של בית המשפט המחוזי.
5. התובע טוען מנגד, שבנסיבות העניין, כפיפותו היא לדירקטוריון החברה, ומכל מקום אין מתקיימת תשתית עובדתית המצדיקה העברת העניין לבית הדין לעבודה. הוא הדין ביחס לקטלוג העניין כ"עניין אזרחי" לפי חוק החברות , תשנ"ט – 1999. (ראו סעיף 40(5) לחוק בתי המשפט, תשמ"ד – 1984 ).
6. דעתי בכל הכבוד, שונה לחלוטין מדעתו של הנתבע .
התובע מייחס לנתבע לשון הרע . אמירותיו של הנתבע כלפי התובע (ככל שנאמרו, ובעניין זה איני מחווה דעתי), אינן קשורות כלל ליחסי עובד ומעביד ואינן בבחינת "עניין אזרחי" –כהגדרתו בחוק בתי המשפט.
בהיות המסגרת הכללית מסגרת של תביעה קטנה – לא ראיתי לנכון להרחיב בעניין זה. מכל מקום, ברור לגמרי, שאם ראובן מפרסם דברים נגד שמעון (בהנחה שכך אמנם היה)- והדברים נאמרים בהקשר כללי של תפקידיהם בחברה כלשהי- הפורום הנאות לבירור הדברים , אינו בבית הדין לעבודה וגם לא בבית המשפט המחוזי.
הנתבע ישא בהוצאות לטובת התובע בסכום של 3,000 ₪ , ללא כל קשר לתוצאות ההליך .

ניתנה היום, י"ד אב תשע"ב, 02 אוגוסט 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: ישראל חיים פלס
נתבע: דוד אריה ברפז
שופט :
עורכי דין: