ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין תמר יוסיפון נגד שלמה לוי :

ע"א 5201/12 - א'

המערערת:
תמר יוסיפון

נ ג ד

המשיבים:
1. שלמה לוי

2. מלכה לוי

בקשה לפטור מעירבון

בבית המשפט העליון בירושלים

החלטה

לפניי בקשה לפטור מהפקדת עירבון.

אין בידי להיעתר לבקשה זו. החובה להפקיד עירבון בהליך של ערעור קבועה בתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984, ומטרתה העיקרית להגן על זכותו של בעל הדין שכנגד לגבות הוצאות שתפסקנה לזכותו, אם תפסקנה. מתן פטור מהפקדת עירבון חושף את בעל-הדין שכנגד לסיכון כי יתקשה לגבות את הוצאותיו. לפיכך, מתן הפטור מותנה בהוכחת שני תנאים מצטברים: הראשון, חוסר יכולת כלכלית, והשני, קיום סיכויים טובים להצלחת הערעור (ראו למשל בש"א 1528/06 ורנר נ' כונס הנכסים הרשמי (טרם פורסם, 17.10.2007)).

הנה כי כן, תנאי היסוד למתן פטור מהפקדת עירבון הוא הוכחת חוסר יכולת כלכלית. הכלל בעניין זה ידוע ומושרש: "המבקש פטור מהפקדת עירבון צריך לפרוש בפני בית המשפט תשתית עובדתית מלאה ביותר ועדכנית בדבר מצבו הכלכלי ויכולתו לגייס את סכום העירבון" (בש"א 4807/11 מזרחי נ' פקיד שומה פתח-תקוה (טרם פורסם, 29.6.2011)). לאמור: בעל-דין החפץ בפטור מהפקדת עירבון נדרש להציג פירוט מלא לעניין מצבו הכלכלי, לצרף אסמכתאות מלאות ועדכניות, ולהתייחס לכלל הנתונים הרלוונטיים לרבות האפשרות להסתייע בסביבה הקרובה (אף זאת בצירוף מסמכים מתאימים – ראו בש"א 6411/11 שני נ' עו"ד חבר, נאמן לנכסי החייב (טרם פורסם, 3.10.2011); בש"א 9998/09 ונדר נ' בנק דיסקונט למשכנתאות בע"מ (טרם פורסם, 17.12.2009)).

בענייננו, לא הונחה תשתית עובדתית וראייתית מספקת להוכחת חוסר יכולת כלכלית. אציין כי פרט לשכרו של הבעל יש למערערת הכנסה מהשכרת חנות הנמצאת בבעלותה (יחד עם אחותה). מעבר לכך, אין בבקשה התייחסות כלשהי לנכסים נוספים בבעלות המערערת ומשפחתה (נכסי מקרקעין, כלי רכב, חסכונות ופיקדונות); אין בבקשה פירוט לגבי הוצאותיה של המערערת ורמת חייה (בצירוף אסמכתאות כגון חשבונות שוטפים); אין הסבר כיצד מומנו הייצוג המשפטי של המערערת, וכן האגרה שכבר שולמה בתיק זה; גם לעניין האפשרות להסתייע בסביבה הקרובה (או ליטול הלוואה ממוסד פיננסי), הפירוט בבקשה דל ואינו נתמך במסמך כלשהו. אדגיש כי גם תדפיס חשבון הבנק שצורף מתייחס לתקופה קצרה.

עוד יש לציין כי ההליך עצמו נסב על עסקה למכר דירה בבעלות המערערת, וכי כאמור לעיל, אין בבקשה שלפניי פירוט לגבי כלל נכסיה של המערערת ושוויים, ואף לא נמסר היכן מתגוררת המערערת עצמה.

סוף דבר: הבקשה לפטור מעירבון נדחית. גם לא מצאתי לשנות את סכום העירבון שהינו סביר ובהתאם למקובל בהליכים מסוג זה. העירבון יופקד תוך 21 ימים מעת המצאת החלטה זו (ימי הפגרה יבואו במניין), שאם לא כן יירשם ההליך לדחייה ללא הודעה נוספת.

ניתנה היום, י"ב באב תשע"ב (31.7.2012).

גיא שני

ר ש ם


מעורבים
תובע: תמר יוסיפון
נתבע: שלמה לוי
שופט :
עורכי דין: