ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד מוסא דאר :

1

בתי המשפט

בית משפט השלום ירושלים

בש 014013/08

בתיק עיקרי: פ 007936/08

בפני:

כב' השופטת שירלי רנר

תאריך:

04/08/2008

בעניין:

מדינת ישראל

המבקשת

ע"י ב"כ עו"ד

נ ג ד

מוסא דאר

המשיב

ע"י ב"כ עו"ד

נוכחים:

ב"כ המבקשת : עו"ד ברנד

המשיב ובא-כוחו עו"ד מונעם תאבת

המתורגמן בית המשפט מר אבי

החלטה

1. בפני בקשה להורות על מעצרו של המשיב עד לתום ההליכים נגדו בת.פ. 7936/08.

כנגד המשיב הוגש כתב אישום ולפיו ביום 28.7.08 נהג בכביש תל-אביב ירושלים ברכב ישראלי שהורד מהכביש, זאת ללא אישור שהייה כדין בישראל. באותן נסיבות נהג בצורה רשלנית ופזיזה ברכב, וגרם לתאונה עת התנגש ברכב אשר שימש באותה העת כניידת משטרתית מוסווית.

על פי האמור בבקשה המשיב הודה במיוחס לו. לחובת המשיב 3 הרשעות קודמות בגין עבירות רכוש ושהייה בלתי חוקית וכן עבירות נוספות בגינן נדון לעונשי מאסר בפועל שכללו הפעלת עונשי מאסר על תנאי. כנגד המשיב תלוי ועומד עונש של מאסר על תנאי בן 6 חודשים שהינו בר הפעלה בתיק הנוכחי. עוד נאמר בבקשה כי לנוכח היותו של המשיב תושב שטחים קיים חשש ממשי בעניינו כי יימלט מאימת הדין.

ב"כ המשיב לא חלק על קיומן של ראיות לכאורה ועל קיומה של עילת מעצר בעניינו של המשיב.

2. לטענת ב"כ המבקשת אין מקום לנקוט בכל חלופת מעצר בעניינו של המשיב אשר ביצע את תאונת הדרכים כאשר השוטרים ביקשו ממנו לעצור, וכשהוא מנסה להימלט עם הרכב התנגש בניידת המשטרה. התנהלותו מלמדת כי אין ליתן בו כל אמון. גם העובדה ששב וחזר לישראל למרות עונשי מאסר אותם ריצה ולמרות שתלוי ועומד כנגדו עונש של מאסר על תנאי שהינו בר הפעלה במקרה הנוכחי מלמדת כי אין ליתן כל אמון במשיב. החשש להימלטות בעניינו של המשיב מוגבר לנוכח העונש לו הוא צפוי בשים לב לעברו ולמעשה המיוחס לו כעת.

ב"כ המשיב הציע בדיון חלופת מעצר של הפקדה כספית בסך 5000 ₪ וכן ערבויות נוספות. לטענת ב"כ המשיב מתיק החקירה עולה כי המשיב כלל לא ידע שמדובר בניידת ושוטרים שכן היו בהסוואה, ותנאי של הפקדה כספית כאמור השקול למשכורתו בשטחים למשך 3 חודשים יש בו כדי לאיין את המסוכנות ולהבטיח את ההתייצבות למשפט.

3. שקלתי את טענות הצדדים. המשיב שב ונכנס לישראל למרות הרשעותיו בתחום ולמרות עונש של מאסר על תנאי בן 6 חודשים שתלוי ועומד כנגדו ושהינו בר הפעלה במקרה הנוכחי. כניסותיו לישראל אינן תמימות והן לוו בעבר בעבירות רכוש. נסיבות כניסתו לישראל הפעם גם הן אינן תמימות עת נהג, אף לגרסתו, בכביש תל-אביב ירושלים ברכב שהורד מהכביש ואין על כן לנהוג בו. בעקבות כניסה זו והניסיון לעצרו התרחשה ההתנגשות בניידת המשטרה. מעשיו של המשיב בצירוף לעברו מקימים בעניינו עילת מעצר של מסוכנות. גם החשש להימלטות קיים בשים לב לעונש לו הוא צפוי בגין המעשים המיוחסים לו במצורף לעברו. בנסיבות אלו לא די בהפקדה כספית על מנת לאיין את המסוכנות של המשיב כמו גם את החשש להימלטות. שחרור בתנאי של הפקדה כספית מחייב אמון במשיב עצמו, או בכוחה של ההפקדה להרתיעו במידה מספקת כמו גם להבטיח את התייצבותו להליכים בעניינו. בנסיבותיו של מקרה זה, ובשים לב לעברו של המשיב, לא די בהפקדה כאמור כדי להשיג את תכלית המעצר.

אני מורה אפוא על מעצרו של המשיב עד לתום ההליכים נגדו בת.פ. 7936/08.

ניתנה היום ג' באב, תשס"ח (4 באוגוסט 2008) במעמד הצדדים

שירלי רנר, שופטת