ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אל הואשלה יוסף נגד לשכת הבריאו :

1

בתי המשפט

בשא 005047/08

בבית משפט השלום בירושלים

בפני ועדת המומחים לפי חוק ביטוח נפגעי חיסון תש"ן -1989

ע"י ב"כ עו"ד מיכאל צור

התובע

נ ג ד

לשכת הבריאות המחוזית-ירושלים

ע"י ב"כ עו"ד סטוביצקי משה

הנתבעת

החלטה

1. לפנינו תביעה לפי חוק ביטוח נפגעי חיסון התש"ן, 1989.

2. התינוקת, אל הואשלה אישרא נפטרה ביום 4.2.97.

לטענת הוריה, היא נפטרה עקב חיסון שקיבלה בבוקרו של היום שקדם למותה.

עפ"י סעיף 4 לחוק ביטוח נפגעי חיסון עלינו לקבוע אם קיים קשר סיבתי בין החיסון לבין הפגיעה.

3. אין מחלוקת כי ביום 3.2.97 קיבלה התינוקת חיסון מרובע וחיסון ל- HIB. אין גם מחלוקת כי התינוקת נפטרה ביום 4.2.97 וכי סיבת הפטירה הייתה תסמונת מוות בעריסה Sudden infant death syndrome (SIDS). השאלה היא האם יש קשר סיבתי בין החיסונים שקיבלה התינוקת ובין הפטירה.

4. לטענת התובע, לאור המהלך לאחר החיסון ועיתוי הפטירה, סביר ביותר שהחיסון הוא שגרם לפטירתה. לטענת הנתבעת, הספרות הרפואית קובעת במפורש כי חיסון מכל סוג בכלל, וחיסון השעלת בפרט, אינם גורמים ל- SIDS. בתמיכה לטענותיה הגישה הנתבעת את חוות דעתו של ד"ר ר. וייץ, מומחה לרפואת ילדים ונוירולוגיית ילדים, מיום 27.7.05.

5. מדובר בתינוקת אשר נפטרה בגיל חצי שנה. היא נולדה פגית בשבוע 33. לאחר הלידה נצפתה אנמיה והיא טופלה בערוי דם. בנוסף נצפו מאורעות של הפסקות נשימה (אפנאות) שחלפו לפני השחרור.

התינוקת לא חוסנה מסיבות לא ברורות עד גיל חצי שנה ולא ברור היה מצבה הרפואי, אך יום לפני החיסון נבדקה ע"י רופאה ונכתב שמצבה תקין והיא בריאה.

התינוקת קיבלה את החיסון המשולב בצהריים ולמחרת בבקר, פחות מ-24 שעות לאחר מתן החיסון, היא נמצאה ללא רוח חיים.

נתיחה שלאחר המוות לא מצאה גורם כל שהוא למוות והיא הוגדרה כ"מוות עריסה" או Sudden infant death syndrome (SIDS).

6. במאמר סקירה המנתח 9 מחקרים שונים שעסקו בשאלת הקשר בין מוות בעריסה לבין חיסונים נמצא כי תינוקות מחוסנים מתים פחות ממוות בעריסה לעומת תינוקות לא מחוסנים, בני אותו גיל. בחישוב כולל של כל המחקרים נמצא כי מוות בעריסה היה גבוה פי שניים בקרב לא מחוסנים. המסקנה מהמאמרים היא כי הקשר הינו הפוך, כלומר חיסונים מגינים מפני מוות בעריסה.

7. התינוקת נולדה פגה וידוע כי הסיכון למוות בעריסה בקרב פגים הוא לפחות פי שניים יותר גבוה מאשר בתינוקות שנולדו במועד.

8. כבר לאחר הלידה נצפו מאורעות של הפסקות נשימה ויתכן שקיים קשר בין מאורעות אלה ובין הפטירה.

9. עישון הוא גורם סיכון נוסף למוות בעריסה. לא ידוע על עישון במשפחה לא של האם אב או מישהו אחר אך ידוע על קשר בין חשיפה לעישון (ולא רק בזמן ההיריון) לבין מוות בעריסה.

10. ב"כ התובע מסתמך על קביעתו של ד"ר וייץ לפיה על פי ההגדרה הכללית SIDS היא מוות פתאומי ובלתי צפוי של תינוק מתחת לגיל שנה, כשהארוע שגרם למוות התרחש כנראה בשינה והוא נשאר בלתי מוסבר גם אחרי חקירה יסודית" וטוען כי בנסיבות אלה, כאשר הספרות הרפואית מבוססת על סטטיסטיקה, הרי למרות שההסתברות הסטטיסטית לכך ש SIDS נגרם על ידי חיסונים נמוכה מאד, לא ניתן לקבוע במקרה הספציפי כי המוות נגרם או לא נגרם, קשור או לא קשור לחיסון. ב"כ התובעים מפנה בעניין זה לפסק הדין שניתן בפרשת קרישוב (ע"א 1639/01 קיבוץ מעיין צבי נגד יצחק קרישוב (פורסם במאגרים, 2.6.04)).

עוד טוען ב"כ התובע כי יש לראות את הפגות או את החיסון כגולגולת דקה, ודי בכך שהחיסון גרם לחום והחליש את התינוקת, כדי לקבוע שקיים קשר סיבתי בין המוות לחיסון.

11. בפרשת קרישוב הסכימו כל המומחים כי אין בנמצא מחקר רפואי המלמד על קשר חד- משמעי בין חשיפה לאסבסט לבין מחלת הלימפומה, אך לא הייתה מחלוקת כי בספרות הרפואית מתוארים מקרים המצביעים על קיומו של קשר. בנסיבות אלה פסקה השופטת דורנר כי על בית המשפט לשקול את הידע המדעי במאזניים משפטיות, תוך שהוא לוקח בחשבון את ההבדל המהותי שבין אופן הוכחת תביעות במשפט אזרחי, הדורשת רמת ודאות שהיא מעבר ל- 50% בלבד, לבין רמת הוודאות הנדרשת לצורך קביעת עובדות בעולם המדע, שם רמת הוכחה ברמת הסתברות של 51% אינה נחשבת כהוכחה כלל.

שלא כמו במקרה של קרישוב, הרי בכל הנוגע לקשר סיבתי בין החיסונים שקיבלה התינוקת ובין SIDS נקבע בספרות הרפואית לא רק שאין קשר בין החיסונים שקיבלה התינוקת ובין SIDS, אלא יש קשר הפוך, וחיסונים מגינים, לפחות סטטיסטית, ממוות בעריסה, ולכן, למרות קשר הזמנים בין החיסון לבין המוות, אנו קובעים כי אין קשר סיבתי בין החיסונים ובין המוות.

12. הוועדה דוחה, אפוא, את התביעה.

ניתנה היום ג' באב, תשס"ח (4 באוגוסט 2008) בהיעדר הצדדים.

___________­­­­­___ _____________­­­­_ ______________

עירית כהן, שופטת פרופ' דן אנגלהרד פרופ' דוד גרינברג

Vennemann MM, Höffgen M, Bajanowski T, Hense HW, Mitchell EA. do immunisations reduce the risk for SIDS? A meta-analysis. Vaccine. 2007 21;25(26):4875-9

Tomashek KM, Shapiro-Mendoza CK, Davidoff MJ, Petrini JR.Differences in mortality between late-preterm and term singleton infants in the United States, 1995-2002. J Pediatr. 2007;151(5):450-6, 456.e1.