ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין חדד נגד מאיר בידאני :

בקשה מס' 13
בפני כבוד השופטת ורדה אלשיך – סגנית נשיאה

מבקש

בנק לאומי למשכנתאות בע"מ
ע"י ב"כ עו"ד שמואל ינקוביץ ואח'

נגד

משיבים
1. מאיר בידאני

2. עו"ד ניר שדה
בתפקידו כנאמן לנכסי החייב מאיר בידאני

3. כונס הנכסים הרשמי - מחוז ת"א
ע"י ב"כ עו"ד רוני הירשנזון

בית המשפט המחוזי בתל אביב - יפו

החלטה

במלוא הכבוד הראוי ואף לאחר שקראתי את תגובתו האחרונה של הנאמן הרי אין אני יכולה להסכים עם עמדתו. זאת, באשר היא נראית מנוגדת למושכלות בסיסיים של דיני הקדימה בחדלות פירעון.

בנסיבות המקרה אין ספק כי ההלוואה ניתנה לחייב ולא לאגודה השיתופית. החייב הוא זה שרצה לבנות בית על הקרקע, נטל את הכספים והתחייב בפני הבנק כאשר אין חולק כי להבטחת התחייבות זו נרשם משכון ברשם המשכונות. במצב דברים זה ואף בלא להרחיב על העובדה כי אין לבלבל בין מעמד האגודה כממליץ או מסנן שאישורו נדרש לשם התיישבות, הרי צודק כנ"ר בטענתו כי לו היה החייב עצמו מעלה טענת בטלות כנגד המשכון הייתה הטענה עשויה להיחשב כנגועה בחוסר תום לב. בנסיבות אלו ספק גדול אם יכול דווקא הנאמן לנקוט דרך דומה.
אכן מטרתו של הנאמן להאדיר את קופת פשיטת הרגל הינה מטרה ראויה. אולם חרף זאת לא ניתן להתיר התעלמות מדיני הקדימה או ניסיון מאוחר לאיין משכון שנרשם כדין וזאת תוך שימוש שספק אם הוא נכון במעורבות האגודה השיתופית.

נוכח האמור לעיל, אין מנוס מלקבל את בקשת הבנק מה גם שהדבר נראה כמיטיב מבחינה מסוימת עם החייב באשר ההסדר פוטר אותו מחבויות נוספות וגבוהות שיצר מרוץ הריבית. במלוא הכבוד הראוי הרי שבשלב זה לא מצאתי ביסוס בדין לדרישת הנאמן בתגובה הנוספת שהגיש לחייב את הבנק בתשלום פיצוי או סכום כלשהו לטובת קופת הנאמן זאת באשר לא מצאתי עילה בדין המחייבת את הבנק לעשות כן.

סוף דבר, הבקשה מתקבלת הנסיבות המקרה תישא קופת הנאמן בהוצאות הבנק ושכר טרחת עורכי דין בסך 10,000 ₪ אשר תישא הוצאות הצמדה וריבית כדין מהיום ועד ליום התשלום בפועל.

ניתנה היום, כ"ט תמוז תשע"ב, 19 יולי 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: חדד
נתבע: מאיר בידאני
שופט :
עורכי דין: