ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מוחמד עאסי נגד עמית החזרי מס בע"מ :

בקשה מס' 4
בפני כבוד הרשם הבכיר ניר זיתוני

מבקש/תובע

מוחמד עאסי

נגד

משיבים/נתבעים

  1. עמית החזרי מס בע"מ
  2. עו"ד טייב גנאים

בית משפט לתביעות קטנות בחיפה

החלטה

בענין : בקשה לביטול החלטה מיום 24.6.12

1. לפני בקשת התובע לבטל את החלטת בית המשפט לתביעות קטנות בירושלים ( כבוד הרשמת הבכירה סיגל אלבו ) מיום 24.6.12 להעביר את הדיון בתיק זה לבית המשפט לתביעות קטנות בחיפה .

2. התובע טוען כי לא קיבל את ההחלטה מיום 24.5.12 , המורה לו להשיב לבקשת הנתבעים להעברת מקום הדיון תוך 7 ימים . דא עקא , התובע מתעלם מנתוני תיק בית המשפט לפיהם החלטה זו נשלחה אליו בדואר לכתובת שציין בכתב התביעה וחזרה בציון "לא נדרש" .
עוד יצויין כי התובע מודה בקבלת ההחלטה מיום 24.6.12 שנשלחה לאותה כתובת ממש ונמסרה לידיו . לפיכך , אין מקום לבטל את ההחלטה מחובת הצדק .

3. כעת עלי לבחון האם יש מקום לבטל את ההחלטה לפי שיקול דעתו של בית המשפט .
לצורך זה , לא מצאתי הצדקה לקבל את תגובת הנתבעים , שכן עמדתם בענין הסמכות המקומית כבר מונחת בפני במסגרת בקשתם להעברת התיק לחיפה .

4. מדובר בתביעה של תושב סילואן בגין נזקים שנגרמו לו לטענתו בעקבות טיפול כושל של הנתבעים בבקשתו להחזר מס בהתאם להסכם בין הצדדים מיום 26.12.11.
ההסכם קובע סמכות שיפוט ייחודית לבתי המשפט בחיפה . דא עקא , תניית שיפוט ייחודית זו הינה חסרת משמעות בבית המשפט לתביעות קטנות לאור תקנה 2 לתקנות השיפוט בתביעות קטנות הקובעת כללי סמכות מקומית החלים "על אף האמור בכל הסכם בין בעלי הדין " .

5. בכתב התביעה טוען התובע כי המקום בו נוצרה ההתחייבות הינו "התקשרות באינטרנט מירושלים " . עוד נטען כי המקום שנועד לקיום ההתחייבות הינו בפקס . בבקשה שלפני מסביר התובע כי חתם על ההסכם באמצעות הפקס בירושלים . מנגד טוענים הנתבעים כי מקום מושבם בחיפה וההסכם נחתם בחיפה .
על בסיס הנתונים שבפני , אני קובע שההסכם נחתם בחיפה . ההסכם שצורף כנספח לתביעה אינו כולל כל מקום המיועד לחתימת הנתבעת . בנוסף , בחלקו העליון של ההסכם נכתב בכתב יד "נא לחתום ליד באיקס ולהחזיר לפקס 048407294 " . משפט זה , שלא זכה להתייחסות בתצהירים מטעם הנתבעים , תומך בטענת התובע לפיה מקום יצירת ההתחייבות הינו במקום מגוריו במחוז ירושלים .
לעומת זאת , אין מחלוקת כי "מקום מגוריו או מקום עסקו של הנתבע" הינו בחיפה .

6. דהיינו , בתיק זה ישנו מצב בו יש סמכות שיפוט מקבילה לבית המשפט בחיפה לפי תקנה 2(1)
ולבית המשפט בירושלים לפי תקנה 2(2) . במצב דברים זה , לא אוכל לומר כי נפל פגם בתוצאת ההחלטה מיום 24.6.12 המצדיק את ביטולה לפי שיקול דעתו של בית המשפט .

7. עוד יש לזכור את הוראת סעיף 79 (ב) לחוק בתי המשפט לפיה בית משפט זה אליו הועבר תיק מבית המשפט בירושלים בשל חוסר סמכות מקומית , לא יעבירנו עוד .
כמו כן , יש לזכור את תכליתו של בית המשפט תביעות קטנות להכריע במחלוקות בין הצדדים במהירות וביעילות . הכרעה מהירה ויעילה אינה מתיישבת עם העברת התיק מבית משפט אחד למשנהו וחוזר חלילה .

8. לא התעלמתי מטענות התובע לפיהן הוא חולה לב , שעבר ניתוח לב בשנת 2011 ועל פי המלצת רופאיו אסור לו לעשות מאמצים ולנסוע נסיעות ארוכות . דא עקא , לא הונח בפני מסמך רפואי כלשהו שיש בו כדי לשכנע כי קיום הדיון בחיפה יפגע פגיעה ממשית ביכולתו של התובע לנהל את ההליך .

9. על כן , הבקשה נדחית.
כיוון שההחלטה ניתנה על בסיס החומר המצוי בתיק , אין צו להוצאות .

ניתנה היום, כ"ט תמוז תשע"ב, 19 יולי 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מוחמד עאסי
נתבע: עמית החזרי מס בע"מ
שופט :
עורכי דין: