ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יוסף ממאדו מקלו נגד משרד הפנים :

בפני כבוד השופט אברהם יעקב

עותרים

יוסף ממאדו מקלו

נגד

משיבים

משרד הפנים

בית המשפט המחוזי מרכז בשבתו כבית-משפט לעניינים מנהליים

פסק דין

1. העותר הסתנן לישראל מגבול מצרים, על פי הצהרתו, ביום 20.5.08.
העותר נעצר וביום 27.5.08 הובא העותר לתשאול בפני נציג ביקורת הגבולות. באותו תשאול אשר נערך בשפה הצרפתית טען העותר כי הוא אזרח מאוריטניה וציין כי בארצו אין לו פרנסה.

2. לעותר נערכו שימועים בבית הדין לביקורת המשמורת אשר נערכו בשפה הצרפתית וביום 17.7.08 טען העותר כי אם לא יקבל אשרת עבודה בישראל הוא מבקש לחזור למאוריטניה.

3. העותר הגיש בקשה למקלט מדיני וביום 4.12.08 רואיין על ידי נציבות האו"ם לפליטים. באותו ראיון נשאל העותר באיזו שפה הוא מדבר והוא טען כי הוא מדבר את שפתו השבטית וכן כי הוא דובר צרפתית.

4. בקשתו של העותר לקבל מקלט מדיני נדונה על ידי האו"ם והנציבות המליצה לדחות את בקשתו למקלט. עקב כך ולאור המלצתה של הוועדה המייעצת לענייני פליטים, החליט ראש רשות האוכלוסין לדחות את בקשתו של העותר.

5. העותר הגיש בקשה לעיון מחדש בהחלטה זו.
נציבות האו"ם המליצה לערוך לעותר ראיון נוסף על ידי אנשי יחידת ה-RSD של משרד הפנים. באותו ראיון התבקש העותר להסביר כיצד הגזענות במדינתו השפיעה עליו באופן אישי. גם ראיון זה נערך בשפה הצרפתית.
ראש הרשות החליט לאחר מכן ועל בסיס הראיון השני לדחות את הבקשה.

6. בעתירתו מבקש העותר לקבוע כי הוא זכאי למעמד של פליט בישראל ולחילופין לקבוע כי על המשיב לדון מחדש בבקשתו לאחר שיערך לו ראיון נוסף בשפתו השיבטית. עוד לחילופין מבקש העותר לקבוע כי הוא חסר אזרחות.
בנוסף מבקש העותר לבטל את צווי ההרחקה והמשמורת שהוצאו כנגדו.
יצויין כי בינתיים העותר שוחרר על פי החלטת בית הדין.

7. טענתו הבסיסית של העותר היא שהוא סובל מגזענות במאוריטניה עקב העובדה שצבע עורו שחור וכי הוא שייך לקבוצת המיעוט השחור באותה מדינה. לטענתו השלטון במאוריטניה הוא שלטון ערבי המדכא את הקבוצות השחורות במדינה.

8. בראיונות שנערכו לעותר, לרבות הראיון השני ביחידת ה-RSD, טען העותר כי בהיותו בן 14 ארע מקרה חד פעמי בו הגיעו לאדמת אביו ארבעה רועי צאן ערביים עם עדר כבשים ובעקבות עימות שהתפתח, הם הרביצו לאימו.
העותר הודה כי מקרה זה ארע שנים רבות לפני שעזב את מאוריטניה וכי זה המקרה היחיד בו סבל באופן אישי מגזענות במדינתו.
העותר המשיך וסיפר בראיון השני כי אימו ושני אחיו ממשיכים להתגורר במאוריטניה באותו כפר ומצבם טוב.

9. מעבר לאירוע האמור בסעיף 8 לעיל, לא טען העותר לגזענות אשר ממנה סבל באופן אישי במאוריטניה.
על פי אמנת הפליטים על מי שמבקש מקלט מוטלת החובה להראות שהוא נרדף במולדתו על רקע גזעו, דתו, לאומיותו, השתייכותו לקבוצה חברתית מסויימת או שהשקפתו הפוליטית היא השקפה מסויימת.
עוד צריך המבקש להראות שאינו יכול לקבל הגנה ממדינת לאומיותו.

בענייננו לא הוכיח העותר את טענת הרדיפה על פי תנאי האמנה.
העותר דיבר על אירוע קונקרטי אחד כאשר היה בן 14 - שנים רבות לפני שעזב את מאוריטניה. עוד, לא הוכיח העותר כי נעשו מצידו נסיונות לפנות לרשויות החוק במדינתו, כפי שנדרש על פי האמנה, והוא אף לא ביקש מקלט בכל אחת משלוש המדינות בהן עבר בדרכו לישראל.
העותר ציין כי משפחתו מתגוררת עדיין במאוריטניה ומצבה טוב, דבר שיש בו להעיד על כך שהעותר לא הצליח להוכיח כי הוא זכאי למקלט על פי תנאי האמנה.

10. העותר טען כי יש לערוך לו את הראיונות בשפתו השבטית.
כזכור, כל הראיונות והדיונים בעניינו של העותר נערכו בשפה הצרפתית.
אין מחלוקת שהעותר ענה על כל השאלות שנשאל בשפה הצרפתית, דבר המעיד על רמת הבנה סבירה שיש לו בשפה הצרפתית.
המשיב אינו יכול לערוך ראיונות בכל שפה המדוברת על פני כדור הארץ. סביר בעיני שהמשיב יערוך ראיונות בשפות שהן שפות רשמיות של כל אחת מהמדינות בעולם, ובלבד שהמרואיין מבין אותה שפה ברמה סבירה.
בענייננו מדובר בראיונות האוחזים מספר לא קטן של עמודים והעותר השיב עניינית ולא טען בשום שלב ששפת הראיון אינה מובנת לו.

11. מאחר והשתכנעתי שהעותר לא הצליח להראות שתנאי האמנה חלים עליו, ומאחר והשתכנעתי שהעותר הבין את שפת המראיין ושיתף עימו פעולה והשיב תשובות ענייניות – אני דוחה את העתירה.

ניתן היום, כ"ט תמוז תשע"ב, 19 יולי 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: יוסף ממאדו מקלו
נתבע: משרד הפנים
שופט :
עורכי דין: