ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין עומר זיאדנה נגד גסאן אבו חאמד :


בפני כבוד השופט אדם אור

המבקש:

עומר זיאדנה

נגד

המשיבים

  1. גסאן אבו חאמד
  2. נכסי כלל חברה לביטוח בע"מ

בית משפט לתביעות קטנות בבאר שבע

החלטה

בפני בקשה לביטול פסק דין שניתן ביום 16.5.12 בהעדר המבקש. יצוין כי המבקש הגיש את בקשתו ביום 7.6.12 ולאור זאת הוריתי כי המשיבים יגישו תגובתם עד יום 11.7.12, אך עד כה לא נתקבלה תגובתם.
על פי נימוקי הבקשה, המבקש לא התייצב לדיון עקב טעות בתום לב.
בהחלטה באם לבטל פסק דין שניתן במעמד צד אחד, שומה על בית המשפט לבחון אם יש לבטלו מחמת הצדק, ולחילופין אם נכון לבטלו מכוח שיקול דעת בית המשפט. אם בית המשפט משתכנע כי לא בוצעה מסירה כדין, שומה לבטל את פסק הדין מחמת הצדק. בנסיבות אחרות, קיים שיקול דעת לבית המשפט. משאין מחלוקת כי המבקש קיבל הזמנה, אין מקום לביטול מחמת הצדק. לצורך ביטול פסק דין שניתן במעמד צד אחד מכוח שיקול דעת בית המשפט, יש לבחון מחד גיסא את הסיבה לאי ההתייצבות, ומאידך גיסא את סיכויי הצלחת המבקש אם יבוטל פסק הדין.
לעניין סיבת ההעדרות מהדיון - למבקש ניתנה הודעה על הדיון כראוי, אך בבקשתו העלה כי לא התייצב עקב טעות מצערת ובתום לב. לעניין סיכויי הצלחת המבקש – בבקשתו לביטול פסד הדין מעלה המבקש טענות עובדתיות שונות הסותרות דברים שאמר המשיב 1 בדיון מיום 16.5.12.
יצויין כי הגישה המקובלת כלפי בקשת ביטול פסק דין שניתן במעמד צד אחד הינה גמישה, תוך העדפה לאפשר בירור התובענה לגופה. קל וחומר הדברים נכונים לגבי הליך בבית משפט לתביעות קטנות, בו בעלי הדין אינם מיוצגים, ולא תמיד ערים לנבכי ההליך המשפטי.
בנסיבות אלה, חרף העובדה שקיימת מסירה כדין, לאחר שעיינתי בבקשה ובהנמקותיה, ולנוכח מגמת העדפת בירור הדברים לגופם, אני מורה על ביטול פסק הדין.
יחד עם זאת, הנתבעים הטריחו עצמם והתייצבו לדיון, ואילו המבקש לא התייצב וגרם לנתבעים נזק כספי.
לפיכך אני קובע כי ביטול פסק הדין יהיה אך ורק בכפוף לתשלום הוצאות המשיבים – הנתבעים בסך 400 ₪ לכל אחד מהנתבעים ובסה"כ 800 ₪, וזאת בהפקדה לקופת בית המשפט עד ליום 10.9.12. המבקש יפקיד את הסכום הנ"ל בקופת בית המשפט עד ליום 10.9.12, ורק אז יבוטל פסק הדין וייקבע מועד חדש.
אם לא ישולמו ההוצאות עד למועד האמור, יעמוד פסק הדין מיום 16.5.12 על כנו.
התיק ייקבע להוכחות לאחר הפקדת סכום ההוצאות כאמור.

המזכירות תעביר העתק ההחלטה לצדדים.

ניתנה היום, כ"ט תמוז תשע"ב, 19 יולי 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: עומר זיאדנה
נתבע: גסאן אבו חאמד
שופט :
עורכי דין: