ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל- שלוחת תביעות נגב נגד אלביליה(עציר) :

03450201201693

בפני כבוד השופט דניאל בן טולילה

המבקשת

מדינת ישראל- שלוחת תביעות נגב
ע"י ב"כ עוה"ד אבי פרידל

נגד

המשיב

ארי אלביליה (עציר)
ע"י ב"כ עוה"ד כאמל אלזיאדנה

בית משפט השלום בבאר שבע

החלטה

בפני בקשה להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים נגדו.

נגד המשיב הוגש כתב אישום המייחס לו עבירות של החזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית וסחר בסם מסוכן כאשר עפ"י האמור בכתב האישום ביום 2.7.2012, סיפק המשיב לאחר בשם יוסף זרביב סם מסוג חשיש במשקל 5.40 גרם תמורת 200 ₪. במועד האמור, החזיק בנוסף סם מסוג חשיש במשקל 18.4 גרם ללא היתר כדין.

בתיק זה ישנה הסכמה לראיות לכאורה אם כי ב"כ המשיב העלה מספר טענות שיש בהן כדי להביא לכרסום ממשי ביניהם. זה מציין כי במעמד העברת הסם לא הוחלפו כספים אלא הקונה אמור היה לשלם בעתיד. העד האחר, אשר החזיק את הסם ושיבש הליכי משפט לא נעצר והוגש נגדו אישום בדרך הרגילה ומשכך יש לראות אותו כמי שקיבל טובת הנאה עבור הפללת המשיב ובמצב דברים זה יש צורך בעדות מסייעת שאינה בנמצא. זה הציע כי המשיב ישוחרר למעצר בית מלא בפיקוח שלושה מחבריו של המשיב בעיר דימונה. אלו התייצבו באולם ביהמ"ש ונחקרו על ידי הצדדים.

ב"כ המבקשת מנגד, סבור כי הבטחה עתידית לשלם עבור עתיד מקימה את הרכיב של הסחר. למשיב מיוחסת עבירה נוספת של החזקת סם וכי נוכח עילת המעצר הסטטוטורית ונוכח עברו הפלילי יש להורות על מעצרו עד תום ההליכים.

לאחר ששמעתי את טיעוני הצדדים ועברתי על חומר החקירה שהובא בפני אציין כי לא מצאתי חולשה ראייתית בתיק. לצורך עבירת הסחר בסם לא נדרשת סימולטנית בין העברת הסם לבין קבלת הכסף וגם אם הכסף עתיד להיות מועבר בהמשכם של דברים, אין בכך כדי לפגוע בהתקיימות יסודות העבירה. אשר לסוגיה האם לעדותו של יוסף זרביב נדרשת תוספת ראייתית לא מצאתי בשלב זה להכריע בשאלה. עניין זה, יתברר במסגרת התיק העיקרי.

למעלה מן הצורך אציין, כי למקרא חומר הראיות לא מצאתי עיגון להבטחה במפורש או במשתמע כי במידה ויפליל את המשיב לא יוגש נגדו כתב אישום וכי ממילא זה לא יצא פטור מזה שהוגש נגדו כתב אישום בגין החזקת סם במשקל 5.4 גרם כאשר אין זה בלתי שכיח שעבירות כאלה בסוג סם ובמשקל שכזה מוגשות ללא בקשת מעצר נלוות.

משקבעתי קיומן של ראיות לכאורה קמה עילת מעצר סטטוטורית. הפסיקה הנוגעת ביחס למי שחוטאים בעבירות של סחר בסם ברורה וחד משמעית ולפיה דינם של אלה על דרך הכלל להיעצר עד תום ההליכים ורק במקרים חריגים יורו בתי המשפט על שחרורם. הרציונל העומד בבסיס פסיקה זו הינו העובדה שמדובר בעבירות שניתן להמשיך ולבצעם גם בהיותך ספון במעצר בית. בענייננו אין המדובר בדברים בעלמא כאשר כאמור העברת הסם בוצעה מביתו של המשיב.

בענייננו, לא זו בלבד שלא מצאתי נסיבות חריגות אלא ישנם פרמטרים אשר מעצימים את המסוכנות הנשקפת מן המשיב ושוללים שחרורו לחלופה. למשיב, שתי הרשעות קודמות, שתיהן בגין עבירות סחר בסם והחזקת סם שלא לצריכה עצמית. בשנת 2006, הורשע המשיב בשמונה עבירות שונות שעניינן סחר בסם ורכוש ונגזרו עליו 17 חודשי מאסר בפועל, כך גם בשנת 2008 נגזרו על המשיב 16 חודשי מאסר בפועל בגין עבירה של החזקת סם שלא לצריכה עצמית.

המשיב מבצע את המיוחס לו כאשר תלוי ועומד נגדו שני עונשי מאסר מותנים שהינם ברי הפעלה האחד לתקופה של 12 חודשים והשני לתקופה של 4 חודשים אשר לא מנעו ממנו לשוב ולחטוא לכאורה בעבירות דומות.

למעלה מן הצורך, גם אם ביהמ"ש סבור היה שעניינו של המשיב נופל לגדרם של החריגים (ואינני סבור כן) החלופה שהוצגה בפני אינה מתאימה כלל ועיקר ואין ביכולתה לצמצם המסוכנות הנשקפת מן המשיב בכל דרך שהיא. המדובר בחלופה המחזירה את המשיב להתגורר בסביבתו הטבעית, אשר בה ביצע את המיוחס לו. שלושת המפקחים, הציגו עמדות מגוננות, אחת מן המפקחות, טוענת כי מדובר באדם צדיק שמעשיו אינם עומדים בהתאם לאופן שבו מכירה אותו. מדובר באם חד הורית, לילד בגיל 3, שני המפקחים האחרים, עובדים במרבית שעות היום וההתרשמות הכוללת ביחס לשלושתם הינה כי אלו לא יוכלו להוות גורם מציב גבולות עבור המשיב.

לאור כל האמור משמצאתי ראיות לכאורה ועילת מעצר מובהקת, ולמעלה מן הצורך משלא מצאתי חלופה ראויה הנני מורה על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים נגדו.

ניתנה היום, כ"ט תמוז תשע"ב, 19 יולי 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מדינת ישראל- שלוחת תביעות נגב
נתבע: אלביליה(עציר)
שופט :
עורכי דין: