ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין חליל איוב נגד מדינת ישראל :

בפני כבוד השופט שלמה בנג'ו

חליל איוב

נגד

משיבה

מדינת ישראל

בית משפט השלום לתעבורה בחיפה

החלטה

בפני שתי בקשות, האחת לביטול פסילה מנהלית והשנייה לביטול הודעת איסור שימוש ברכב.

החלטות קצין המשטרה מבוססות על חשדות של נהיגה במהירות מפורזת, במהירות של 122 קמ"ש בדרך עירונית, מקום בו מותרת מהירות מקסימאלית של 50 קמ"ש, אי ציות להוראות שוטר במדים אשר הורה למבקש לעצור, וכן חשד לנהיגה בשכרות עקב סירוב להיבדק בבדיקת שכרות. עוד יצוין, כי המבקש נחקר אף בגין עבירה של איומים על שוטר כעולה מחקירתו.

ב"כ המבקש טוענת כי לא קיימות ראיות לכאורה המבססות את החשדות המיוחסים למבקש, בעיקר תולה יהבה ב"כ המבקש בכך כי המבקש לא נהג ברכב, ועל כן ביקשה להיעתר לבקשה. מאידך סבור ב"כ המשיבה כי קיימות ראיות לכאורה והפנה לחומר הראיות בתיק ולתיאור האירוע.

תיאור האירוע כעולה מדוחות השוטרים נראה כך - השוטרים ביצעו אכיפת מהירות באמצעות ממל"ז, ברחוב מסילת הברזל, פינת רחוב יפו. רכבו של המבקש הגיע מכיוון רחוב העצמאות, המהירות שנמדדה הייתה 127 קמ"ש, השוטר אלון ירד מהרכב על מנת לעצור אותו וציין כי ברגע שהנהג הבחין בו כשהוא מסמן לו לעצור, ניסה הנהג לדרוס אותו עם הרכב, הפנה את ההגה לשמאל, השוטר קפץ למדרכה לאחר שזיהה שמדובר בנהג (ולא בנהגת). יחד איתו ישבה בחורה, כשחלף הרכב רשם השוטר את מספר הרכב, את סוגו ואת צבע הרכב. השוטר מציין כי מדובר ברכב מסוג מאזדה אפור, כמו כן מציין את מספר הרישוי של הרכב. השוטרים נכנסו לניידת ודלקו בעקבות הרכב הבורח. במקביל ביקשו מהמרד"מ לקבל מידע אודות בעליו של הרכב. לאחר שנמסר להם מידע וכתובת בעל הרכב, הגיעו השוטרים לכתובת זו, הרכב לא היה שם. שוטרים נסעו משם ובכיכר הקרובה זיהו את הרכב הבורח שהגיע מכיוון גשר אלנבי. הרכב נעצר על ידם, ובאותה עת נהגה בו בחורה. השוטר ישראל אלון ניגש לבחור שישב לצידה, שזוהה כמבקש שבפני, הוא התבקש להציג רישיונות וטען כי אין לו רישיונות. המבקש החל לקלל את השוטר ישראל אלון ולאחר מכן, לטענת השוטרים, החל לקלל גם את השוטר בן סימון אשר טוען כי הבחין בריח חריף של אלכוהול שנודף מפיו.

מכאן האירוע הסלים, השוטרים מציינים בדוחות כי המבקש נאזק, דחף את השוטר ישראל אלון, המשיך לקלל את השוטרים נמרצות, השוטרים ביקשו סיוע מאחר ולא יכלו להשתלט עליו, לאחר מספר דקות הגיעו למקום ניידות. גם כשהגיע לתחנת המשטרה המשיך לקלל ולגדף את השוטרים. איים עליהם ואמר: "אם לא תיקחו את אחותי הביתה אני אזיין את כולכם, אתם לא יודעים מי אני".

יצוין כי אחותו של המבקש נחקרה ומסרה כי המבקש הוא זה שנהג ברכב, המבקש עצמו נחקר וכפר בכך שנהג ברכב. לטענתו אחותו נהגה ברכב. הוא הודה בכך ששתה אלכוהול אך מיד לאחר מכן טען כי שתה אלכוהול יום קודם לכן. כמו כן, כפר בכך שסירב לבצע בדיקת שכרות. יצוין כי בשלב מסוים שמר על זכות השתיקה. ברם, בהמשך חקירתו השיב לשאלות החוקר ובאשר לשתיית אלכוהול טען כי היה אצל דודתו בבת גלים, שם שתה שלוש כוסיות ויסקי.

באשר לעבירת המהירות, חומר הראיות דו"ח של השוטר מפעיל הממל"ז המפרט את נסיבות ביצוע העבירה ואת הבדיקות שערך השוטר בתחילת המשמרת ובסיומה, את טווח המדידה. צוין בדו"ח כי נתוני המדידה לא הוצגו בפני המבקש הואיל וברח מהמקום.

באשר לעבירת הסירוב ואי ציות לאות שוטר, בחומר הראיות מצוי דו"ח פעולה באכיפת נהיגה בשכרות בו מצוין כי המבקש התבקש לעצור אך ברח מהמקום. לאחר מכן מצוין, כי המבקש לא שיתף פעולה עם החוקרים, לא ענה לשאלותיהם. עם זאת, צוין כי ריח חזק של אלכוהול נדף מפיו, התנהגותו הייתה פרועה, הוא קילל וגידף באופן חריג. לא התאפשר לבצע לו בדיקת נשיפון עקב סירובו לשתף פעולה ואף לא התאפשר לעשות לו בדיקת מאפיינים. המבקש סירב להיבדק בדיקת שכרות, נעצר ונאזק. השוטר סימן, בסעיף 8 לדוח, את דרישתו מהמבקש להיבדק בדיקת שכרות ואת משמעות הסירוב.

הנה כי כן, קיימות ראיות לכאורה המבססות את האישומים המיוחסים למבקש. בחומר הראיות ראיות ברורות הקושרות את המבקש לנהיגה ברכב, סמכויות הזמנים בהם נעצר, תוכן חקירת הבחורה ששהתה עימו ברכב, ודוחות השוטרים אשר הבחינו בבחור נוהג ברכב, כל אלה מחזקים את הראיות כנגדו ביחס לנהיגה ברכב.

בנוסף, שתיית האלכוהול, הריח שנדף מפיו והתנהגותו כל אלה מחזקים את הראיות לכאורה בדבר שתיית אלכוהול כשנהג, והעובדה שנדרש ליתן דגימת אויר נשוף וסירב, כעולה מסעיף 8 לדו"ח מבססת נגדו את עבירת השכרות לאור סירובו למלא אחר דרישה זו.

גם ביחס לעבירה המהירות והאי ציות לאות שוטר קיימות ראיות, בדמות הדו"ח שערך השוטר מפעיל הממל"ז ובריחתו של המבקש מהמקום.

באשר לטענות שהעלתה הסנגורית, יש לחזור ולהדגיש כי בשלב זה בית המשפט לא בוחן את מהימנות העדויות שבפניו אלא אך ורק את קיומה של תשתית ראייתית לכאורית לביסוס האישומים.

באשר לשאלת המסוכנות, דומה כי אין צורך להכביר מילים אודות המסוכנות הרבה הנשקפת ממי שנוהג כשהוא בגילופין. מסוכנות זו מתעצמת נוכח ההתנהגות הבריונית לכאורה שהפגין המבקש שבפני עת נמלט מהשוטרים, התפרע וסירב לשתף פעולה עד כי התבקש סיוע של שוטרים נוספים. אדם שאינו ירא את החוק ואוכפיו ונוהג לכאורה ברכב לאחר ששתה אלכוהול, מעלים עליו כי הוא מסוכן לבריות ועל כן החלטות קצין המשטרה בעניינו של המבקש בדין יסודם.

התוצאה הינה איפוא שאני דוחה את שתי הבקשות.

חומר החקירה הוחזר לב"כ המשיבה.

ניתנה היום, כ"ז תמוז תשע"ב, 17 יולי 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: חליל איוב
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: