ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין נסים אליאסי נגד שומרה חברה לביטוח בע"מ :

בפני כבוד השופט ירון בשן

תובע
נסים אליאסי

נגד

נתבעת
שומרה חב' לביטוח בע"מ

בית משפט השלום בתל אביב - יפו

החלטה

זוהי תביעה לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה- 1975. התובע ביקש להורות על בדיקתו החוזרת של התובע בידי ד"ר קרבאל, המומחה שמונה מטעם בית המשפט בתחום האורטופדי. בשעתו קבע המומחה שלתובע לא נותרה נכות בעקבות התאונה. בהמשך נשלחה לו שאלת הבהרה שאליה צורפו תוצאות מיפוי עצמות שנערך כשנה לאחר בדיקת התובע בידי המומחה. במיפוי ניתן להבחין בממצאים שלא עמדו לנגד עיני המומחה בנוגע לקליטה מוגברת בברכו של התובע. בתשובתו, קבע המומחה שלא יוכל להעריך את המשמעות הקלינית של ממצאים אלה בלי שהתובע יעמוד שוב לבדיקה. הנתבעת מתנגדת לבקשה. לטענתה, התובע נבדק בידי מומחה בית המשפט כשנה וחצי לאחר התאונה ונכותו כבר התגבשה עד למועד הבדיקה. זאת ועוד, התובע התלונן על כאבי ברכיים עוד לפני התאונה ויש בכך כדי לחזק את הטענה לפיה אין הצדקה לבדיקה חוזרת של התובע שכן, אם במועד הבדיקה לא היה ברור מה המשמעות של התאונה לאור מצבו הקודם, כיום, לאחר שנמצא שהתובע לא סובל מכל מגבלה, אין כל הצדקה לבדיקה חוזרת.

לא מצאתי שניתן לייחס לתובע אשם על כך שרופאיו שלחו אותו למיפוי עצמות רק בשלב זה של הטיפול בו. עפ"י ההלכה יש לנהוג ביד ליבראלית בכל הקשור למינוי המומחה בהיעדר כל דרך אחרת להוכיח את נכותו של התובע. עוצמתו של שיקול זה פוחתת לאחר שהתובע כבר נבדק ונמצא כי הוא אינו סובל מכל נכות. התובע התלונן ממילא לפני התאונה על כאבים בברך (ענין שהמומחה היה מודע לו). מכיוון שבפני ד"ר קראבל לא עמדו תוצאות מיפוי עצמות, נראה שיש ענין לדעת אם הממתאים במיפוי (תהיה משמעותם כאשר תהיה) נובעים מהתאונה או מהמצב הקודם? דומה שעריכת בדיקה נוספת ע"י המומחה מתחייבת בנסיבות אלה ולו כדי לסלק את אי הבהירות – בסופו של דבר נועדה חוות-הדעת לספק הערכה אמינה של מצבו הרפואי של התובע.

לאור האמור, יבדק התובע שוב ע"י המומחה. בשלב זה – כמימון ביניים – תישא הנתבעת בשכר המומחה בסך 3,000 ₪ בתוספת מע"מ. מכיוון שבעבר ניתנה הצעת בית-המשפט, יודיעו הצדדים כיצד הם מבקשים להמשיך בהליך לאור עדכון חווה"ד.

ת"פ 25.10.12.

ניתנה היום, כ"ח תמוז תשע"ב, 18 יולי 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: נסים אליאסי
נתבע: שומרה חברה לביטוח בע"מ
שופט :
עורכי דין: