ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ורגלסוב נגד מדינת ישראל א נגב פא-באר שבע-03450200938777 :

1


בתי המשפט

בית משפט מחוזי באר שבע

בש (ערר) 020453/09

בפני:

כב' השופט צלקובניק יורם

תאריך:

08/04/2009

בעניין:

ורגלסוב דמיטרי

ע"י ב"כ עו"ד

בונדר נועם

העורר

נ ג ד

מדינת ישראל – (לשכת תביעות נגב באר-שבע)

ע"י ב"כ עו"ד

ראכלין

המשיבה

החלטה

נגד העורר הוגש כתב אישום בבית המשפט השלום בבאר שבע, בו מיוחסת לו עבירה של סחר בסם מסוכן, לפי סעיף 13 לפקודת הסמים המסוכנים, שעניינה מכירת סם מסוכן מסוג הרואין במשקל של 0.3009 גרם לסוכן משטרתי, במרכז גילת בבאר שבע, ביום 22.7.2008. בית המשפט קמא (כב' השופט פרסקי) הורה בהחלטה מיום 5.3.2009, במסגרת בש 1754/09, על מעצרו של העורר עד תום ההליכים במשפטו.

הערר מופנה כנגד המשך מעצרו של המשיב. נטען כי חומר הראיות אינו מבסס עבירה של סחר בסם, וכי יש מקום לשקול לשחרר את המשיב לחלופת מעצר, גם נוכח מצבו הנפשי של המשיב, המתגורר לאחרונה בבית אימו, רקע מחלת נפש ממנה הוא סובל.

במסגרת הדיון בפני הופנה המשיב לקבלת תסקיר, הכולל התייחסות לחוות דעת פסיכיאטרית מהעת האחרונה.

אכן, העובדות עליהן מתבסס כתב האישום, עניינן בעבירה של תיווך לעיסקת סם, ולא בסחר עצמו שהראיות לו דלות ביותר, ובית המשפט קמא עמד על כך בסעיף 8 להחלטתו. עולה, כי העורר הפנה את הסוכן וכן אחד, סרגי מורוז, שביקש לרכוש לעצמו סם, לאחת איריס וועקנין במרכז גילת, לאחר תיאום מוקדם עימה, וסרגיי הוא שקיבל לידיו הכספים לרכישת הסם מידי הסוכן ומידי העורר, והוא – ולא העורר- רכש את הסם מאיריס עבור הסוכן, והעביר הסם לרשות הסוכן. לא קיימת כל ראיה איפוא, כי העורר הפיק רווח כלשהו מהעיסקה, או כי פעל בצוותא חדא עם איריס למכירת הסם.

עם זאת נוכח טיבו של הסם, ומעורבותו הפעילה של העורר בהליכי התיווך למכירתו, קיימת עילת מעצר מובהקת כפי שציין בית המשפט קמא.

מתסקיר שירות המבחן עולה, כי קיים סיכון גבוה להישנות מעשיו של העורר, נוכח היותו מחובר לחברה שולית, עיסוקו בסם, היכולת המועטה שלו להעריך את מצבו, והיעדר מוכנות לטיפול בבעיית הסמים. צויין כי מחד שולל העורר שימוש קבוע בסמים, ומאידך הוא מאשר כי רוכש כמות גדולה של סמים לצריכה עצמית. ביום 4.9.2006 נדון העורר בגין עבירת סמים אותה ביצע בשנת 2005, ותלוי ועומד נגדו עונש מותנה בר הפעלה, של שישה חודשים (פ1284/06), הגם שב"כ העורר סבור כי לא יהיה מקום להפעילו, לאחר שלא ניתן ביטוי למצבו הנפשי של העורר בעת הדיון המשפטי, לאחר שהעורר לא היה מיוצג, ואין לשלול אפשרות כי באותם ימים לא היה כשיר לעמוד לדין. בהקשר זה יצויין כי העורר אובחן בעבר כלוקה בסכיזופרניה רדיפתית ממושכת, ומצוי במעקב מרפאתי סדיר. מהתסקיר עולה כי מחודש מרס 2008, עם תום אישפוז פסיכיאטרי, מצוי העורר במעקב רפואי, מקבל טיפול תרופתי סדיר, ולא נצפו מצבים פסיכוטיים פעילים או דיכאון קליני. השיפוט והתובנה תקינים, והוא נמצא כשיר לעמוד לדין. קיימת עם זאת ירידה במצבו הנפשי במהלך המעצר הנוכחי.

באשר לחלופת מעצר שהוצעה בבית אימו של העורר, סבור שירות המבחן כי זו אינה אפקטיבית נוכח מחלתה של האם, ונכותה בשיעור של 100 אחוז, ומגבלות הפיקוח של האם על העורר, נוכח אורח חייו והשימוש בסמים. בנסיבות אלה אין שירות המבחן ממליץ על שחרור המשיב בתנאים מגבילים, וסבור כי להעבירו למתקן כליאה במב"ן.

נוכח מסוכנותו של העורר לחזור לעיסוק בסמים, ומשלא נמצאה חלופת מעצר ראוייה ומוצקה, הרי שאין מקום לקבלת הערר, והעורר ישהה במעצר כפי שפסק בית המשפט קמא, ואולם יש להעבירו למתקן כליאה במב"ן, לצורך מעקב רפואי הדוק. ב"כ העורר טען כי הדיון במשפטו של העורר קבוע רק לחודש ספטמבר 2009, ואולם בקשה לזרוז קצב הדיונים, או לעיון מחדש על רקע זה בשאלת המעצר, יש להעלות בפני בית המשפט קמא.

כפוף לאמור, הערר נדחה.

העתק ההחלטה יועבר באמצעות האחראי על הליווי למפקד מתקן הכליאה בו שוהה העורר, לצורך העברת העורר למב"ן.

ניתנה היום י"ד בניסן, תשס"ט (8 באפריל 2009) במעמד הצדדים

_________________

י. צלקובניק - שופט

020453/09בש 055 נורית ג'ורנו