ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין חברת פרטנר תקשורת בע"מ נגד הדלה זקוט :

02-27161-10-6

בפני כבוד הרשם אפרים צ'יזיק

תובעים

חברת פרטנר תקשורת בע"מ

נגד

נתבעים

הדלה זקוט

בית משפט השלום בחיפה

החלטה

העניין שבפני – התנגדות הנתבעת לתובענה על סכום קצוב.

התובענה, תובענה לסכום קצוב, ע"ס 6,430 ש"ח, בגין יתרת חוב הנסמכת על שימוש במכשירי טלפון נייד, והכל על פי הסכם מיום 25.11.2008, אשר נכרת בין התובעת לנתבעת.

הנתבעת הגישה התנגדות לתובענה, ולטענתה, ההסכם אשר נכרת לכאורה בינה ובין התובעת, מכיל את זיוף חתימתה, שכן טוענת הנתבעת כי לא חתמה על הסכם ההתקשרות שבין הצדדים, אלא בעלה, מר סאמי זקוט, חתם על ההסכם בשמה, ולטענתה של הנתבעת, מעולם לא ידעה על ההתקשרות הנטענת.

התובעת השיבה להתנגדות, ולטענתה, בעקבות שיחה אשר ניהלה הנתבעת עם שירות הלקוחות, אשר תועדה על ידי התובעת, הרי שאין לקבל את הטענה כי הנתבעת כלל לא היתה מודעת להתקשרות. יתר על כן, טוענת התובעת, כי בהתנהגותה, אישררה הנתבעת את ההסכם שבין הצדדים, בין בביצוע השיחות, ובין בכיבוד הוראות התשלום מחשבון הבנק של התובעת.

את בקשת המבקשת לקבל את ההתנגדות וליתן לה רשות להתגונן יש לבחון לאור ההלכות שנקבעו לעניין הליכי סדר דין מקוצר. על פי הלכות אלו, מטרתו של הליך סדר הדין המקוצר הינה למנוע דיון בתובענה רק אם ברור הדבר ונעלה מספק שאין לנתבע כל סיכוי להצליח בהגנתו (ע"א 544/81 מנחם קיהל בע"מ נ' סוכנות מכוניות לים התיכון בע"מ לו(3) 518, 524; ע"א 3374/05 אליהו אוזן נ' בנק איגוד לישראל בע"מ (מאגר נבו)). לאור האמור, נפסק כי גם מי שהגנתו דחוקה וסיכוייו לדחיית התביעה כנגדו הינם קטנים, יקבל רשות להתגונן. לעומת זאת, מי שהגנתו הינה "הגנת בדים" תדחה בקשתו (ע"א 9654/02 חב' האחים אלפי בע"מ נ' בנק לאומי לישראל (לא פורסם)).

כמו כן נפסק, כי ככל שהנתבע מציג הגנה לכאורה, יש ליתן לו רשות להתגונן, מבלי לבדוק כיצד יצליח להוכיח הגנתו או מהו טיב ראיותיו. עם זאת, מבקש הרשות להגן נדרש להגיש תצהיר הנכנס לכל פרטי העובדות עליהן הוא מבסס את טענת הגנתו (ע"א 6514/96 חניון המרכבה חולון בע"מ נ' עירית חולון נג(1) 390, 400).

בנסיבותיו של מקרה זה, נוטה אני לקבל את הטענה כי הנתבעת אישררה את קיום ההסכם, בדרך של התנהגות, ואולם סבורני כי מגבלות ההליך, והרף הנמוך יחסית אותו נדרשת הנתבעת לחצות בשלב דיוני זה, מחייבות מתן רשות להתגונן, אם כי אכן אני סבור כי מדובר בהגנה דלה ביותר.

תקנה 210 לתקנות סדר הדין האזרחי התשמ"ד 1984, מסמיכה את רשם ביהמ"ש להתנות את מתן הרשות להתגונן בתנאים.

יחד עם זאת, פסיקת בתי המשפט סייגה סמכות זאת, ונקבע כי יש להשתמש בסמכות זאת בשיקול דעת, כאשר סיכויי ההגנה הינם דחוקים עד מאוד, ותצהיר ההגנה "כמעט" שאינו מגלה הגנה (ראה לענין זה, א' גורן, "סוגיות בסדר דין אזרחי", מה' 10, עמ' 413, ע"א 219/65 דגני וקורנפלד נ' דגני, פ"ד יט (4) 149 וכן ע"א 680/89 בן אבו שיווק והפצה נ' בנק המזרחי המאוחד בע"מ, פ"ד מה (3) 757). ייאמר כי ניתן להגמיש את התנאים ולגוונם בצורות השונות של ערובות וערבויות, ההולמות את נסיבות הענין (ע"א (ת"א) 458/80 מיטווך ובניו נ' בראל, פ"מ תשמ"א (1) 476).

בנסיבות העניין, אני סבור כי לאור דלות הטענה, יש להתנות את מתן הרשות להתגונן בהפקדת כמחצית מהסך הנתבע, קרי, סך של 3,200 ש"ח. הסכום כאמור יופקד בתוך 30 ימים מהיום (ימי פגרה יבואו במניין הימים). לא יופקד הסכום – ההתנגדות תידחה והליכי הוצאה לפועל ישופעלו.

ככל שיופקד הסכום – תינתן רשות להתגונן, והתובענה תועבר לפסים של סדר דין מהיר, ואולם, לבקשת ב"כ התובעת, במקרה זה אני מתיר לתובעת לתקן את כתב התביעה, לרבות צירוף נתבעים, זאת בתוך 30 ימים מהפקדת העירבון כאמור.

ובטרם סיום: הסכם ההתקשרות שבין הצדדים, נכרת כאשר הוא נושא את שמה של הנתבעת, והחתימה המתנוססת במקום המיועד לחתימה – הינה כיתוב שמה הפרטי של הנתבעת. ככל שהנתבעת טוענת כיום, כטענת הגנה בפני התובענה, כי אדם אחר התקשר על הסכם הנושא את שמה, ואף חתם את שמה שלה, הרי שמדובר לכאורה בזיוף והתחזות. הואיל והתובעת שינתה מצבה לרעה, ולכאורה ניזוקה כספית מדבר הזיוף וההתחזות, מן הדין , הדבר אך מתבקש ומצופה, כי התובעת תפנה בתלונה למשטרת ישראל בהקשר זה, וככל שטרם עשתה כן, מן הראוי כי תעשה כן כעת (והדברים מקבלים משנה תוקף מרצונה של התובעת לתקן את כתב התביעה, אם וכאשר תינתן רשות להתגונן, ולצרף את מר סאמי זקוט כנתבע).

ת.פ. למעקב הפקדה, ליום 28.7.2012.

ניתנה היום, ו' תמוז תשע"ב, 26 יוני 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: חברת פרטנר תקשורת בע"מ
נתבע: הדלה זקוט
שופט :
עורכי דין: