ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין נטלי שרעבי נגד בנק הפועלים :

בפני כבוד השופטת מירב קלמפנר נבון

מבקשת

נטלי שרעבי

נגד

משיב

בנק הפועלים

בית משפט השלום בחיפה

פסק דין

בפני בקשת רשות ערעור על החלטת כבוד רשמת ההוצאה לפועל (הגב' איה מחאג'נה קרמאן) מיום 5/6/12 בתיק 02-11308-11-1 במסגרתה דחתה הרשמת בקשת המבקשת להעמיד את צו החיוב בתשלומים ע"ס של 100 ₪ וקבעה צו חיוב בתשלומים ע"ס 1200 ₪ תוך שהיא מכריזה על המבקשת כחייבת מוגבלת באמצעים ומאחדת את תיקיה בכפוף לתשלום סכום ראשוני בסך 2500 ₪.

המבקשת הגישה בקשתה להכריז עליה כעל חייבת מוגבלת באמצעים והציעה לשלם בכל חודש את הסך של 100 ₪ (סכום הפחות מן הנקוב כסכום מינימלי, בניגוד לתקנה 14ב לתקנות ההוצאה לפועל תש"מ 1979). המבקשת ציינה בבקשתה את פירוט הוצאותיה והכנסותיה וכן צירפה שאלון עדכני וכתב ויתור על סודיות.

לאחר עיון במסמכים אשר הוגשו בפניה, ניתנה החלטת הרשמת הנכבדה לפיה הכריזה על החייבת כעל מוגבלת באמצעים והעמידה את צו החיוב בתשלומים ע"ס 1200₪ במסגרתו של תיק איחוד אשר יפתח למבקשת, בכפוף לתשלום סכום ראשוני של 2500 ₪.

המבקשת בבקשתה זו, טוענת כי אין לה היכולת הכלכלית לעמוד בתשלום החודשי אשר הושת עליה. המבקשת טוענת כי היא אם חד הורית, מובטלת ומתפרנסת מקיצבת דמי האבטלה המשולמת לה מן המוסד לביטוח לאומי. המבקשת טוענת כי בן זוגה מתגורר עימה והחל לעבוד זה לא מכבר.
לטענת המבקשת צו החיוב אשר הושת עליה אינו הולם את מצבה הכלכלי הנטען ומסכל מראש את אפשרותה לשלם חובותיה כסידרם. לטענת המבקשת מצב זה אינו מביא תועלת לנושיה ומכאן בקשתה זו בפני.

דיון :

לאחר שעיינתי בבקשת רשות הערעור, אני דוחה אותה אף בלא צורך בבקשת תשובת המשיבים השונים.

עיון בהחלטת כבוד הרשמת, נשוא בקשת רשות הערעור דנן מעלה כי ההחלטה ניתנה לאחר שהרשמת עיינה במסמכים אותם הגישה לעיונה המבקשת וכי החלטתה בהתחשב באותם מסמכים אשר הומצאו לעיונה וצויינו על ידה בהחלטתה, סבירה, מנומקת ואין להתערב בה.

נקבע לא אחת כי התערבותה של ערכאת הערעור בקביעת גובהו של צו החיוב בתשלומים, תהא מצומצמת ותיעשה במשורה, זאת נוכח העובדה כי רשם ההוצאה לפועל הוא האחראי על בחינת יכולת הפרעון של החייב בהתאם לנסיבותיו והמופקד על עריכת חקירת היכולת בעניינו.

ראה בעניין זה בר"ע 1071/03 דרור גולן נ. בנק לאומי לישראל בע"מ (ניתנה ביום 2/2/03)
וכן האמור ברע"צ 35723-04-12 לוסב נ. שטרוך (ניתן ביום 30/4/12)

ההחלטה דנן מבוססת על המסמכים אותם המציאה המבקשת עצמה בפני הרשמת הנכבדה ואין מקום להתערב בה.

המבקשת מציינת כי הותרת צו החיוב כפי שנקבע בהחלטת הרשמת הנכבדה לא יאפשר לה תשלום חובותיה, ברם בחינת נתוני תיק ההוצאה לפועל דנן מעלה כי כי אזהרה בדבר פתיחת תיק ההוצאה לפועל נמסרה למבקשת כבר ביום 6/5/11 ומני אז שילמה המבקשת ע"ח חובותיה סך של 150 ₪ בלבד. לו אכן היתה המבקשת מעוניינת לפרוע חובותיה במסגרת תיק ההוצאה לפועל, היה הדבר מוצא את ביטויו בתשלומים אותם היתה משלמת על חשבון חובה ולו בהתאם ליכולתה הכלכלית הנטענת. משלא עשתה המבקשת כן ולא שילמה דבר פרט לסך של 150 ₪ , מאז פתיחת תיק ההוצאה לפועל, יש ליתן לדבר משקל במכלול השיקולים ואכן כך עשתה הרשמת הנכבדה בהחלטתה נשוא הבקשה דנן.

אני מוצאת כי החלטת הרשמת הנכבדה בדבר תשלום סכום ראשוני כתנאי לפתיחת תיק האיחוד מחדש, על חשבון ולו מקצת פיגוריה של המבקשת היא סבירה נוכח העדר תשלומים מטעמה של המבקשת מאז פתיחת תיק ההוצאה לפועל וצבירת פיגורים בתשלומים בתיק זה ובכלל העדר תשלום חובות מסודר ביתרת תיק ההוצאה לפועל הפתוחים כנגד המבקשת.

סופו של דבר, לא מצאתי כי קיים מקום להתערב בהחלטת כבוד הרשמת מחאג'נה קרמאן נשוא הבקשה, באשר זו ניתנה כאשר היא מנומקת ומתבססת על המסמכים אשר הונחו בפני הרשמת בידי המבקשת עצמה.

בקשת רשות הרעור נדחית.

משלא נתבקשה תשובת המשיב – איני עושה צו להוצאות.

ניתן היום, א' תמוז תשע"ב, 21 יוני 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: נטלי שרעבי
נתבע: בנק הפועלים
שופט :
עורכי דין: