ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד חיים כוכבי :

713-04-12

בפני כבוד השופט שלמה בנג'ו
המאשימה
מדינת ישראל

נגד

הנאשם
חיים כוכבי


נוכחים:
ב"כ המאשימה- עו"ד דקלה שגיא
ב"כ הנאשם-עו"ד יאיר סטולר
הנאשם- בעצמו ואשתו

בית משפט השלום לתעבורה בחיפה

פרוטוקול

ב"כ הנאשם:
בשם מרשי אבקש לחזור בי מהכפירה.

נאשם:
אני מאשר את דברי הסנגור.


החלטה
מתיר לנאשם לחזור בו מכפירתו.

מבטל את מועד ההוכחות הקבוע בתיק ליום 7.11.11 לשעה 12:00 ואת זימון העדים.

על המזכירות להודיע לעדים על ביטול זימונים.

ניתנה והודעה היום א' תמוז תשע"ב, 21/06/2012 במעמד הנוכחים.

שלמה בנג'ו, שופט

ב"כ הנאשם:
בשם מרשי אני מודה בעובדות כתב האישום.
לאחר שהסברתי לנאשם את עובדות כתב האישום והוא הבינן.

נאשם:
אני מודה בעובדות כתב האישום לאחר שעובדות כתב האישום הוסברו לי ואני מבין אותם ואני מבין את משמעות הודיתי.


הכרעת דין
על יסוד הודאת הנאשם אני מרשיע אותו בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום.

ניתנה והודעה היום א' תמוז תשע"ב, 21/06/2012 במעמד הנוכחים.

שלמה בנג'ו, שופט

טיעונים לעונש

ב"כ המאשימה טוענה לעונש:
אבקש להשית על הנאשם מאסר בפועל, מאסר על תנאי, פסילה, פסילה על תנאי. מדובר בשימוש ברישיון נהיגה מזויף ובעבירה חמורה ביותר שנערכה בחוסר תום לב תוך שימוש במסמך מזויף. מגישה לעיון מ"ת 2009-02-12 בית המשפט השלום לתעבורה בת"א, שם נקבעה שעבירה כזו היא עבירה שנערכת בחוסר תום לב.
מגישה גיליון הרשעות תעבורתי, מסומן ת/1 וגיליון הרשעות פלילי, מסומן ת/2.
לנאשם ישנו עבר המצדיק עונש מאסר בפועל.

ב"כ הנאשם טוען לעונש:
הנאשם הודה בהזדמנות הראשונה וחסך מזמנו היקר של בית המשפט. אני מתפלא על התביעה שדורשת על עבירה ראשונה מהסוג הנ"ל את אותן הנסיבות בהן בוצעו העבירות, מאסר בפועל, בעיקר בשים לב לעובדה שלא מדובר בנהיגה בזמן פסילה ובזיוף רישיון נהיגה, אלא בשימוש ברישיון נהיגה מזויף, שלמעשה האירוע עצמו היה שהנאשם שניכה שולחן מבחינת פסילות, אין לו שום פסילה פתוחה שלא הופקע בה רישיון הנהיגה. למעשה פנה למשרד הרישוי וביקש לחדש את רישיונו ואמרו לו שעליו לשלם קנסות ואז יוכל לקבל את רישיון הנהיגה. באותו מעמד פנה אליו אדם בשם דוד ששאל אותו אם הוא נמצא בפסילה, אמר הנאשם שלא שיש לו רק בעיה של קנסות ואותו דוד אמר לו שיוכל לסדר לו רישיון נהיגה זמני ולהפחית לו את הקנסות, וכך היה הוא מסר לידיו רישיון נהיגה זמני, כשנעצר ע"י המשטרה ונבדק במסוף ואמרו לו שהרישיון הזמני הזה הוא למעשה רישיון נהיגה מזויף. על פניו הרישיון נחזה להיות רישיון מקורי לכל דבר ועניין ואני יכול לתת לבית המשפט אותו שיתרשם מכך. הוא שילם לו על הטיפול והוצאת רישיון נהיגה זמני והפחתת הקנסות. רק לאחר שנעצר נודע לו שהרישיון מזויף, אחרת לא הייתה לו ברירה לשלם את הקנסות ולהוציא את הרישיון, שום דבר לא הגביל אותו מבחינת הוצאת הרישיון, פסילות לא היו לו.
הנאשם נמצא חודשיים וחצי במעצר בית מלא מיום 8.4.12 על כל המשתמע מכך. הוא בן 39, נשוי עם תינוק בן חצי שנה ולפני 3 ימים התבשר כי אשתו נמצאת בהיריון. הנאשם מעולם לא עבר כל עבירת מרמה. יש לו עבר מפוקפק עליו שילם, יש לו עבר פלילי עליו שילם ביוקר. הוא שוחרר מהכלא שחרור מוקדם הוא היה שנה וחצי בשיקום היה עוזר בבית הסוהר ועבר את השיקום בהצלחה והתחתן ביום 6.3.11. הנאשם השתחרר ביום 26.10.10. הוא נשפטת בגין התפרצות.

הנאשם:
עברתי שיקום במשך שנה וחצי, אני לא אחזור על זה אני רוצה להמשיך ולהתקדם. אני עבדתי ובגלל מעצר הבית אני הפסקתי. אני חותם אבטלה ואני אחזור לעבוד. אני עבדתי ב"דגי הקיבוצים". אבקש להשיב את הפיקדון לבא כוחי, עו"ד יאיר סטולר.

ב"כ הנאשם ממשיך:
חיפשתי ולא מצאתי גזרי דין בתיקים כאלו בהם בית המשפט הטיל מאסר בפועל. מה שמצאתי זה שבית המשפט הטיל עונש של מאסר על תנאי חמור זה היה במקרה בו אדם הורשע על פרטי מרמה והיה לו מאסר על תנאי גם. אני מבקש להסתפק במאסר מותנה ופסילה קצרה ככל שניתן על מנת שיוכל להוציא באמת רישיון נהיגה. אני טיפלתי בכל הקנסות של הנאשם מול הגבית קנסות וכן בכל הנושא של חישוב הפסילה. אני מציגה לבית המשפט מסמך לפיו בוצעה הפקדה ברשות הרישוי, שם נפסל הנאשם בשנת 2005 למשך 3 חודשים. כל ענייני הפסילה שלו טופלו על ידי במרוכז. הואיל והנאשם פסול עד תום ההליכים אבקש שהפסילה תחושב מיום 8.4.12.


גזר דין

הנאשם הורשע על פי הודאתו בעבירות של זיוף רישיון נהיגה, נהיגה ללא רישיון נהיגה תקף ושימוש ברכב ללא פוליסת ביטוח ברת תוקף.

לפי עובדות כתב האישום בהם הודה הנאשם בתאריך 4.4.12 בשעה 10:10 נהג ברכב פרטי מכיוון רח' זבולון לכיוון רח' משה שרת בקרית אתא. הנאשם נעצר על ידי שוטר כאשר התבקש להציג רישיון נהיגה הציג רישיון נהיגה זמני מזויף וכן טופס הפקדת רישיון נהיגה מזויף. באותה עת נהג הנאשם ללא רישיון נהיגה תקף משנת 2004 וללא פוליסת ביטוח ברת תוקף.

ב"כ המאשימה עתרה להשית על הנאשם עונש מאסר בפועל לצד עונשים צופי פני עתיד נוספים וכן עונש פסילה משמעותי.

ב"כ הנאשם ביקש להקל עם הנאשם, הסביר כי הנאשם שינה מדרכיו ועלה על דרך הישר, ביצע טיפול כולל בעניין רישיון הנהיגה, הפסילות שהיו עליו, הן בבתי המשפט והן עקב קנסות והציג מסמכים בדבר טיפול זה.
לגישתו לא מדובר בעבירה המצדיקה בנסיבות אלה עונש מאסר בפועל ועל כן כאמור עתר להקל בעונשו של הנאשם.

הנאשם טען כי עשה שינוי בחייו, עבר תהליך של שיקום, ריצה לאחרונה עונש מאסר בפועל וכבר בעת שירותו בכלא החל בהליך שיקום זה. לדבריו, הוא עובד בעבירה סדריה נשוי לבני הזוג תינוק בן חצי שנה ואשתו עתידה ללדת בקרוב.

לנאשם 46 עבירות תעבורה, ביניהם עבירות של גרימת תאונת דרכים וגרימת חבלה של ממש, פקיעת רישיון נהיגה מעל 6 חודשים, עבירות של נהיגה כשהוא בלתי מורשה לנהיגה, אי ציות לאור אדום ועבירות נוספות. כמו כן לנאשם עבר פלילי הכולל עבירות של אחזקת נשק שלא כדין, התפרצות למקום מגורים, קשירת קשר לביצוע פשע וכן אחזקת נכס החשוד כגנוב ואחזקת מקום לשם זנות.

העבירה העיקרית אותה עבר הנאשם קרי השימוש ברישיון נהיגה מזויף, הינה עבירה חמורה ביותר, ובענייני תעבורה היא חלופתה של עבירת הזיוף הקבועה בסעיף 418 בחוק העונשין שם קבועות בצד העבירה מס' שנות מאסר בגין ביצועה בנסיבות חמורות. גם עפ"י פקודת התעבורה ניתן להטיל עונשי מאסר בגין עבירה.

לגישתי מי שעושה שימוש ברישיון נהיגה מזויף עובר עבירה חמורה ביותר, שכן מדובר באדם אשר משתמש ברכב מבלי שהוא רשאי לעשות כן, וכאשר הוא הינו בלתי מורשה לעשות כן, כמו כן מתלווה לכך העובדה שהדבר נעשה תוך מרמה והצגת מצג כוזב בפני אוכפי החוק. אלה הן נסיבות מאוד חמורות וניתן להקיש מענין זה ממצוות המחוקק בסעיף 418 לחוק העונשין בדבר העונש לו ראוי מבצע העבירה. אדם כזה משקף סיכון של ממש לציבור, פוגע בשלטון החוק ועל כן ככלל ראוי להחמיר איתו. יש כמובן לשקול כל מקרה לגופו וכל מקרה הוא תלוי נסיבות.

במקרה שלפניי, ראוי היה להחמיר עם הנאשם שכן עברו התעבורתי אינו קל ולחובתו עבירות פליליות המדברות בעד עצמן ומלמדות על מסוכנותו של הנאשם אשר חטא לא פעם ופגע בציבור בעבירות הרבות והמגוונות שגיליון ההרשעות הפליליות מתאר.

יחד עם זאת, מדובר בעבירת זיוף ומרמה ראשונה של הנאשם, משנת 2006 לא נרשמו לחובתו הרשעות תעבורתיות, הנאשם עשה כברת דרך, זנח את הדרך הקלוקלת, דרך הפשע, עבר תהליך של שיקום, נישא ולעת הזאת חובקים בני הזוג גם ילד נוסף.

ראוי בנסיבות אלה, להתחשב ברצון השיקומי שביטא הנאשם, שמקבל ביטוי של ממש במעשיו, ולראות בעבירה אותה עבר כסוג של מעידה חד פעמית, מתוך תקווה שאכן הנאשם שב לדרך הישר ולא יעבור עבירות נוספות בעתיד. יחד עם זאת, יש להלום את מעשיו בענישה ראויה אשר תהלום את חומרת מעשיו.

אשר על כן אני גוזר על הנאשם את העונשים הבאים:

1. 12 חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים והתנאי הוא שהנאשם לא יעבור עבירות של זיוף רישיון נהיגה עבירה לפי סעיף 62 (9) לפקודות התעבורה ו/או נהיגה בזמן פסילה.

2. 12 חודשי פסילה בפועל.

3. 8 חודשי פסילה על תנאי למשך 3 שנים.

4. 1,500 ₪ קנס אשר יקוזז מהפיקדון בתיק המעצרים. את היתרה יש להשיב לבא כוחו של הנאשם, עו"ד יאיר סטולר לפי בקשת הנאשם.

5. הואיל והנאשם לא מחזיק ברישיון נהיגה עליו להפקיד תצהיר חלף רישיון הנהיגה וממועד ההפקדה תחושב הפסילה.

זכות ערעור תוך 45 יום מהיום.

ניתנה והודעה היום א' תמוז תשע"ב, 21/06/2012 במעמד הנוכחים.

שלמה בנג'ו, שופט


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: חיים כוכבי
שופט :
עורכי דין: