ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין זאב מזרחי נגד בית חולים העמק :

בפני כבוד השופטת מירב קלמפנר נבון

מבקש

זאב מזרחי

נגד

משיבים

1.בית חולים העמק
2.מגן דוד אדום
3.בנק דיסקונט למשכנתאות בע"מ
4.עיריית חיפה
5.רשות השידור טבריה
6.המוסד לביטוח לאומי
7.ק.ד.מ. פרזול בע"מ

בית משפט השלום בחיפה

פסק דין

בפני בקשת רשות ערעור על החלטת כבוד רשמת ההוצאה לפועל (הגב' מיכל ברלינר לוי) מיום 13/3/12 בתיק הוצאה לפועל 02-02586-01-2 במסגרתה הכריזה הרשמת הנכבדה על המבקש כחייב מוגבל באמצעים ואיחדה את תיקיו בכפוף לתשלום סכום ראשוני ע"ס 1500 ₪.

המבקש הגיש בקשתו להכריז עליו כעל חייב מוגבל באמצעים והציע לשלם את הסך של 150 ₪ בכל חודש.המבקש צירף לבקשה מסמכים שונים המעידים על מצבו הכלכלי , כמו גם על מצבו הרפואי.

לאחר עיון במסמכים אשר הגישה המבקשת, ניתנה החלטתה של הרשמת הנכבדה ולפיה היא מעמידה את צו החיוב בתשלומים המושת על המבקש על סך של 300₪ , מכריזה עליו כעל חייב מוגבל באמצעים ומורה על איחוד תיקיו בכפוף לתשלום הסך של 1500 ₪ בתוך 15 יום.

המבקש בבקשתו אינו טוען דבר באשר לצו החיוב אשר הושת עליו, ברם עיקר טענתו מופנה כלפי החלטת הרשמת הנכבדה בדבר הפקדת הסך של 1500 ₪ כתנאי לפתיחת תיק האיחוד.
המבקש טוען כי החלטת הרשמת הנכבדה לעניין תשלום סכום ראשוני ע"ס 1500 ₪ כתנאי לאיחוד תיקיו נעלה בפניו את שערי בית המשפט וזאת מאחר שאין הממון מצוי בכיסו, כאמור במסמכים אשר המציא ולא יוכל לעמוד בתשלום הסכום אשר עליו הורתה הרשמת הנכבדה.
המבקש ציין כי הוא מיוצג בידי הלשכה לסיוע משפטי ומכך ברור כי מצבו הכלכלי אינו שפיר.

דיון :

ראשית, אך חשוב מכל, יצויין כי המבקש לא טרח לצרף לבקשת רשות הערעור את החלטת הרשמת הנכבדה נשוא בקשתו. יאמר בלשון עדינה, כי אין מקום להותיר בידי בית המשפט את המלאכה של ליקוט המסמכים מתוך תיק ההוצאה לפועל ועל הבא בשערי בית המשפט להיכבד ולצרף לבקשתו את ההחלטה נשוא בקשת רשות הערעור, כמצוות החוק.

יחד עם זאת ומאחר והמבקש מיוצג כאמור בידי הלשכה לסיוע משפטי ואין בכוונת בית המשפט להכביר עוד הליכים וכמובן הוצאות, תידון, לפנים משורת הדין, בקשתו של המבקש לגופה, לאחר שבית המשפט עיין בנתונים הרלבנטיים במסגרת תיק ההוצאה לפועל.

לאחר שעיינתי אף בבקשת רשות הערעור , אני דוחה אותה ללא צורך בבקשת תשובות המשיבים.

עיון בהחלטת הרשמת הנכבדה, נשוא בקשת רשות ערעור זו מעלה כי ההחלטה ניתנה לאחר שהרשמת הנכבדה עיינה בכל המסמכים אשר צורפו לבקשה שהגיש המבקש, נתנה דעתה עליהם, החלטתה סבירה ומנומקת ואיני מוצאת כי יש להתערב בה.

רשם ההוצאה לפועל הוא האמון על בחינת יכולת הפרעון של החייב בהתאם לנסיבותיו ולפיכך נקבע בפסיקה כי התערבותה של ערכאת הערעור תהא מצומצמת ותיעשה במשורה.

ראה בעניין זה בבר"ע 1071/03 דרור גולן נ. בנק לאומי לישראל בע"מ (ניתנה ביום 2/2/03)
וכן האמור ברע"צ 35723-04-12 לוסב נ. שטרוך (ניתן ביום 30/4/12)

עיון בתיקי ההוצאה לפועל של המבקש מעלה כי המבקש אינו משלם בצורה סדירה את חובותיו במסגרת תיקי ההוצאה לפועל הפתוחים כנגדו ובחלקם אינו משלם דבר ע"ח חובו. הרשמת הנכבדה ציינה בהחלטתה מפורשות כי סכום זה הינו תשלום סמלי ע"ח חובות הפיגורים של המבקש בתיקים השונים ומשכך אני מוצאת כי החלטת הרשמת הנכבדה בדבר תשלום סכום ראשוני כתנאי לפתיחת תיק האיחוד מחדש, על חשבון ולו מקצת פיגוריו של המבקש, היא סבירה.

לו היה המבקש עושה ולו מאמץ מזערי, כמו גם מגלה רצון לתשלום חובותיו בכל אחד מתיקי ההוצאה לפועל הפתוחים כנגדו או לכל הפחות בחלקם, כי אז היה מצמצם את מסת חובותיו ולא יוצר פיגורים בתשלומים. סביר כי הדבר היה נכלל במסגרת שיקוליה של הרשמת הנכבדה. אך לא כך הוא המקרה אשר בפני.

הטענה כי קביעת סכום ראשוני כתנאי לפתיחת תיק איחוד, חוסמת את דרכו של המבקש ונועלת את שערי בית המשפט, אין לה על מה שתישען, באשר המבקש עצמו הוא זה אשר יצר את הפיגורים בתשלומים בכל אחד ואחד מתיקיו לאורך השנים ולפנים משורת הדין, קבעה הרשמת הנכבדה כי תחת תשלום מלוא פיגוריו, ישלם המבקש סכום סימלי בלבד על חשבון פיגוריו ותיקיו יאוחדו , כך שיוכל לשקם עצמו ואף לפרוע את חובותיו.

כאמור בהחלטת הרשמת הנכבדה נשוא הבקשה אשר בפני, על המבקש לעשות על מנת להגדיל הכנסותיו החודשיות ובכלל זאת התמדה במקום עבודה אשר יניב לו שכר. המבקש מציין בבקשה כי לא הצליח להשתלב בשוק העבודה ועזב את מקום עבודתו האחרון לאחר ימים מספר. לא מצאתי בתיעוד הרפואי שצירף המבקש כל מניעה לפיה אין המבקש יכול לעבוד ולפיכך לו יתמיד במאמציו, יוכל לשלם את מקצת מפיגוריו עליהם הורתה הרשמת הנכבדה ואף לפרוע יתרת חובותיו.

לעניין זה יפים הדברים האמורים ברע"צ 24556-05-12 אבו עמארה נ. סלקום ישראל בע"מ (ניתן ביום 13/6/12).

סופו של דבר, לא מצאתי כי קיים מקום להתערב בהחלטת כבוד הרשמת ברלינר לוי נשוא הבקשה.

בקשת רשות הרעור נדחית.

משלא נתבקשה תשובת המשיבים – איני עושה צו להוצאות.

ניתן היום, כ"ד סיון תשע"ב, 14 יוני 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: זאב מזרחי
נתבע: בית חולים העמק
שופט :
עורכי דין: