ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אלופר סימו נגד בנק הפועלים :

ע"א 3452/12 - א'

המערערים:
1. אלופר סימו

2. אלופר מלכה

נ ג ד

המשיב:
בנק הפועלים

בקשה לפטור מעירבון

בבית המשפט העליון בירושלים

החלטה

לפניי בקשה למתן פטור מהפקדת עירבון (שנקבע בסך 15,000 ₪). הבקשה הוגשה במסגרת ערעור על החלטת כבוד השופט נ' שטרנליכט (בית משפט השלום בפתח-תקווה), שלא לפסול את עצמו מלדון בתביעתם של המערערים.

המערערים טוענים כי מצבם הכלכלי רעוע וכי אין בידם לעמוד בדרישה להפקיד עירבון. בחנתי את החומר שלפניי ולא מצאתי כי טענה זו הוכחה כדבעי. מוכן אני להניח, לצורך הבקשה שלפניי, כי אכן המצב הכלכלי אינו מן המשופרים, אך לא שוכנעתי בהיעדר יכולת לגייס ולוּ סכום מתון.

ראשית יש לציין כי המערערים שילמו את האגרה בגין ההליך שבכותרת, ולא עתרו לפטור מתשלומה. לגבי האגרה בבית המשפט קמא, אמנם נקבע כי זו תשולם לאחר מתן פסק-דין בתובענה, אך בה-בעת קבעה כבוד הרשמת כי אין מקום למתן פטור מאגרה "בשים לב לתדפיס חשבון הבנק... ואף לפירוט הוצאות המבקשים במסגרת כרטיסי האשראי...". זאת ועוד, אין בבקשה פירוט מלא לגבי נכסי המערערים (כלי רכב וכד') ולגבי מצב העסק של המערער (עצמאי), וטענות שונות המועלות בבקשה, כגון לגבי האפשרות להסתייע בסביבה הקרובה, אינן נתמכות באסמכתאות (ראו בש"א 6411/11 שני נ' עו"ד חבר, נאמן לנכסי החייב (טרם פורסם, 3.10.2011); בש"א 9998/09 ונדר נ' בנק דיסקונט למשכנתאות בע"מ (טרם פורסם, 17.12.2009)).

לאחר ששקלתי את כלל הנסיבות, עיינתי בתיק גופו ונתתי דעתי למעמדם של הצדדים, ראיתי לנכון להפחית את סכום העירבון כך שיעמוד על סך של 5,000 ₪. העירבון יופקד תוך 14 ימים מעת המצאת החלטה זו, שאם לא כן יירשם ההליך לדחייה ללא הודעה נוספת.

ניתנה היום, י' בסיוון תשע"ב (31.5.2012).

גיא שני

ר ש ם


מעורבים
תובע: אלופר סימו
נתבע: בנק הפועלים
שופט :
עורכי דין: