ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין בנק הפועלים נגד מרינה שליפר :


בפני כבוד הרשם אפרים צ'יזיק

מבקשים

בנק הפועלים

נגד

משיבים

  1. מרינה שליפר
  2. איגור שליפר

בית משפט השלום בחיפה

החלטה

העניין שבפני, בקשה למתן רשות להתגונן.

התובענה הוגשה בתובענה בסדר דין מקוצר ע"ס 85,013 ש"ח, בהתבסס על הסכם פתיחת חשבון בנק מס' 54907 אצל התובע, וכן דף יתרה.

הנתבעים הגישו בקשה למתן רשות להתגונן, ואולם במסגרת הבקשה למתן רשות להתגונן, הודו הנתבעים בכך כי חתמו על הסכם למתן הלוואה להסדרת חוב (הסדרתו ב- 120 תשלומים) ביום 24.6.2010, ואף הודו כי לא עמדו בתשלום ופירעון ההלוואה, באופן המהווה הפרת הסכם ההלוואה, ואשר על פי המוסכם בין הצדדים, מאפשר העמדת מלוא יתרת החוב לפירעון מיידי.

הבקשה למתן רשות להתגונן הוגשה בחודש פברואר 2012, ובמסגרתה הודיעו הנתבעים על כוונתם ורצונם לסלק את הפיגור אשר נצטבר, תוך הפרת ההסכם שבין הצדדים, תוך זמן קצר.

לאחר עיון בטענות הנתבעים, עולה כי אין מדובר ב"הגנת בדים" כפי שהגדירה הפסיקה, אלא הלכה למעשה, לא מועלית כל טענת הגנה כנגד התובענה. הנתבעים מודים בחיוב, מודים בהסכם, ואף מודים כי הפרו את ההסכם.

את בקשת הנתבעים ליתן להם רשות להתגונן יש לבחון לאור ההלכות שנקבעו לעניין הליכי סדר דין מקוצר. על פי הלכות אלו, מטרתו של הליך סדר הדין המקוצר הינה למנוע דיון בתובענה רק אם ברור הדבר ונעלה מספק שאין לנתבע כל סיכוי להצליח בהגנתו (ע"א 544/81 מנחם קיהל בע"מ נ' סוכנות מכוניות לים התיכון בע"מ לו(3) 518, 524; ע"א 3374/05 אליהו אוזן נ' בנק איגוד לישראל בע"מ (מאגר נבו)). לאור האמור, נפסק כי גם מי שהגנתו דחוקה וסיכוייו לדחיית התביעה כנגדו הינם קטנים, יקבל רשות להתגונן. לעומת זאת, מי שהגנתו הינה "הגנת בדים" תדחה בקשתו (ע"א 9654/02 חב' האחים אלפי בע"מ נ' בנק לאומי לישראל (לא פורסם)).

כמו כן נפסק, כי ככל שהנתבע מציג הגנה לכאורה, יש ליתן לו רשות להתגונן, מבלי לבדוק כיצד יצליח להוכיח הגנתו או מהו טיב ראיותיו. עם זאת, מבקש הרשות להגן נדרש להגיש תצהיר הנכנס לכל פרטי העובדות עליהן הוא מבסס את טענת הגנתו (ע"א 6514/96 חניון המרכבה חולון בע"מ נ' עירית חולון נג(1) 390, 400).

ובמקרה דנן, הנתבעים כלל אינם מעלים טענות הגנה. גם לו יוכחו כל הטענות המפורטות בתצהיר, אין בכך כדי לשמש כהגנה בפני התביעה.

בנסיבות אלו, נתקיים דיון בפני ביום 25.4.2012, ובמסגרתו הודיעו הצדדים כי ינהלו מו"מ (ובשים לב לתגובת ב"כ התובע), ואף ויתרו על חקירת המצהירים, ואולם לאור הודעת ב"כ התובע כי המו"מ לא צלח, לא נותר, אלא לדחות את הבקשה למתן רשות להתגונן – בהיעדר כל טענת הגנה שהיא.

הבקשה למתן רשות להתגונן, נדחית לפיכך. ב"כ התובע יגיש פסיקתא מתאימה לחתימה.

ניתנה היום, ט' סיון תשע"ב, 30 מאי 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: בנק הפועלים
נתבע: מרינה שליפר
שופט :
עורכי דין: