ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין לירון דגן נגד משרד המשפטים/האפוטרופוס/הכונס הר :

בפני כבוד השופט כרמי מוסק

המבקש-החייב
לירון דגן

נגד

המשיבים

  1. משרד המשפטים/האפוטרופוס/הכונס הר
  2. רחל זוהר סטשבסקי (מנהל מיוחד)
  3. בנק לאומי ירושלים סניף שערי העיר 10904

בית המשפט המחוזי בירושלים

החלטה

1. לפניי בקשה להכריז על החייב כפושט רגל.

2. החייב בן 34, רווק שאינו עובד, מוכר כנכה משרד הבטחון ומקבל קצבה של כ-2,600 ₪ בחודש. ניתן צו כינוס ביום 29.7.10, הוגשו 22 תביעות חוב על סך 2.5 מיליון ₪. המשיבה 2 מונתה כמנהלת מיוחדת. בתחילה נקבע תשלום חודשי של 100 ₪ וביום 1.2.10 הסכום הועלה ל-1,000 ₪. אין לחייב פיגורים. בקופת הכינוס 41,000 ₪, כאשר החייב שילם בעבר סך של 22,000 ₪ על פי הסדר עמו בכל הנוגע לרכב שברשותו. החייב לומד משפטים וברור כי הכרזתו תמנע ממנו לקבל רישיון עו"ד. בעבר הציע החייב פעמיים הצעות הסדר לנושים אולם ההצעות נדחו ועל כן אין כיום בפניי הצעת הסדר כלשהי.

3. כיום אושרו על ידי המנהלת המיוחדת 18 תביעות חוב, מתוך 22 שהוגשו, בסכום כולל של 2.2 מיליון ₪. הכנ"ר המליץ להכריז על החייב כפושט רגל ולמנות את המנהלת המיוחדת כנאמנת על נכסיו. הכנ"ר המליץ להעלות את הסכום החודשי ל-1,250 ₪ לאור הנתונים שבדוחות.

4. המנהלת המיוחדת הצטרפה לעמדת הכנ"ר. עוד נאמר על ידה, כי החייב סיים את לימודיו והוא אמור להתחיל בהתמחות ומכאן שכושר השתכרותו יעלה. לעומת זאת טען החייב, כי יש להפחית את התשלום החודשי שכן טרם החל התמחות ופושט רגל אינו יכול להיות מתמחה.

5. לאור הדברים שנאמרו וכאשר אין לפניי היום הצעת הסדר כלשהי, אני מכריז על החייב כפושט רגל. לא ראיתי מקום להעלות את התשלום החודשי. במידה והחייב יחל להשתכר, יהיה מקום לדון בכך פעם נוספת. על פי הידוע, פושט רגל אינו מנוע מלהתחיל בהתמחות, אם כי ככל הנראה הדבר דורש אישור מיוחד מלשכת עורכי הדין, אולם אין על כך מגבלה בחוק.

6. החייב ביקש לממן חובות שונים בגין חברה שהוא בעל מניות בה מתוך קופת הכינוס וכן לממן שכ"ט בעלי מקצוע עבור הגשת הדוחות לרשויות המס של אותה חברה. באת כוח הכנ"ר וכן המנהלת המיוחדת התנגדו לבקשה זו וטענו, כי אין מדובר בחוב אישי של החייב או בחוב שיש לממנו מתוך קופת הכינוס.

7. עיון במסמכים שהוגשו מלמד, כי החייב היה בעל מניות באותה חברה. ככל הנראה אין מדובר בחוב אישי של החייב, ובכל מקרה חובות אלה אינם חלק מהחובות שהוגשו לאישור המנהלת המיוחדת. בנסיבות אלו אין מקום להורות על תשלומים כלשהם מתוך קופת כינוס.

ניתנה היום, ז' סיון תשע"ב, 28 מאי 2012, בהעדר הצדדים.

כרמי מוסק, שופט


מעורבים
תובע: לירון דגן
נתבע: משרד המשפטים/האפוטרופוס/הכונס הר
שופט :
עורכי דין: