ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אבינועם יפת נגד בטוח לאומי-סניף ת"א-מח' משפטית :

בפני כבוד השופטת סיגל דוידוב-מוטולה

אבינועם יפת
ע"י ב"כ עו"ד ארגוב

המערער

-

המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ עו"ד ספורטה

המשיב

פסק דין

1. לפני ערעור על החלטת ועדה לעררים לעניין אי-כושר מיום 23.12.08, אשר קבעה כי המערער לא איבד 50% מכושרו להשתכר.

2. המערער, יליד שנת 1947, עבד עד שנת 1996 כמלטש יהלומים ומאז אינו עובד.
ביום 27.11.08 קבעה ועדה רפואית לעררים כי למערער נכות רפואית משוקללת בשיעור 52% בגין COPD (מחלת ריאות חסימתית כרונית), אבנים בכליות וחוסר עצם בגולגולת. ערעור שהגיש המערער על החלטת הוועדה הרפואית לעררים – נדחה (בל' (ת"א) 1022/09; במאמר מוסגר יצוין כי עקב ההמתנה לתוצאות ערעור זה, ביקש המערער את עיכוב הטיפול בתיק שלפני).

3. ביום 23.12.08 התכנסה ועדה לעררים לעניין אי-כושר (להלן: הוועדה) לדון בעניינו של המערער. הוועדה שמעה תלונותיו של המערער, והחליטה כך:
"בן 61. אובחן עקב COPD, אבנים בכליות, חסר עצם בגולגולת. לדבריו, עבד כלוטש יהלומים שנים רבות. מזה 15 שנה אינו עובד. מתלונן על כאבי ראש חזקים, קוצר נשימה ואבנים בכליות.
הוועדה עיינה בבדיקה מ-20/11/08 כולל תפקודי ריאה, עיינה בדו"ח עו"ס מ-8/12/08, ומגיעה למסקנה כי במצבו מסוגל לעבוד באופן מלא בעבודה ללא עשן, אבק ואדים. מסוגל לעבוד בעבודות כגון מיון, אריזה, הרכבה ליד שולחן עבודה. יכול לעבוד גם כקופאי בחניון פתוח. הוועדה דוחה את הערר".

עוד ראוי לציין את דו"ח העובדת הסוציאלית מיום 8.12.08, לפיו – "למרות שלו 20% בגין שבר בגולגולת מגיל צעיר, אין הדבר משפיע על כושרו להשתכר, מדובר על שבר מילדות אשר לא מנע ממנו בעבר להשתכר... הנ"ל אינו עובד מאחר וכבר שנים רבות חסר כל מוטיבציה לעבודה. מאחר ואין עדות לנכות נפשית, ואין מניעה מבחינה בריאותית כי יעבוד, לא איבד מכושרו להשתכר. מסוגל לעבוד בעבודות חרושתיות באופן מלא כגון אריזות".

4. המערער ביקש את בית הדין להתערב בהחלטתה של הוועדה. לטענתו, הוא סובל מפגיעות רבות שאינן מאפשרות לו לעבוד, והוועדה שגתה משלא התייחסה לפגיעות אלה, ובכלל זה לכאבי הראש מהם הוא סובל, לכך שהוא אינו מסוגל להתרכז ולמצבו הנפשי. המערער הוסיף שהוועדה שגתה משלא לקחה בחשבון את העובדה שהוא אינו עובד מזה למעלה מ-15 שנה.
לאור אלה, טען המערער שיש להשיב עניינו לוועדה, על מנת שזו תתייחס לכל הפרטים אליהם לא התייחסה, ותקבע את דרגת אי-הכושר המתאימה לו.

5. המשיב, מנגד, טען שהוועדה ציינה בהחלטתה את כל הליקויים הרפואיים מהם סובל המערער לפי קביעת הוועדה הרפואית לעררים, הסתמכה על חוות הדעת של הרופא המוסמך ושל פקידת השיקום, ומנתה את העבודות בהן מסוגל המערער לעבוד על אף ליקוייו הרפואיים. על כן, כך לטענת המשיב, לא נפל כל פגם משפטי בהחלטת הוועדה, ויש לדחות את הערעור.

הכרעה

6. לאחר ששקלתי את טענות הצדדים, החלטתי לדחות את הערעור.

7. בפסיקת בית הדין הארצי בעב"ל 327/03 עזאת מוהרה - המוסד לביטוח לאומי, מיום 15.4.04, נקבע שליקוייו הרפואיים של המערער, כפי שנקבעו על-ידי הוועדה הרפואית לעררים, הם הבסיס לקביעת דרגת אי-כושרו על ידי הוועדה. בהמשך לנקודת המוצא הזו, קבע בית הדין הארצי שעל הוועדה לבחון את השפעת ליקויו של המערער על יכולתו לחזור לעבודה במלואה או בחלקה, ככל שעבד בעבר, ואת יכולתו לבצע עבודה אחרת או לרכוש מקצוע חדש מסוג העבודות או המקצועות שהמערער מסוגל לעסוק בהם והתואמים את כושרו הגופני ומצב בריאותו.

8. במקרה שלפני, התייחסה הוועדה למלוא ליקוייו הרפואיים של המערער, בגינם נקבעה לו נכות רפואית על-ידי הוועדה הרפואית לעררים. המערער הסתמך בטיעוניו על בעיות רפואיות נוספות דוגמת כאבי ראש קשים ומצב נפשי, אך בגינם קבעה הוועדה הרפואית לעררים במפורש העדר כל נכות. ממילא, לא אמורה הייתה הוועדה לעניין אי כושר לקחתם בחשבון.

הוועדה אף התייחסה לנתוניו האישיים של המערער כפי שעלו מטיעוניו בפניה ומדו"ח העובדת הסוציאלית, לרבות גילו, עברו התעסוקתי והעובדה כי אינו עובד מזה שנים רבות. הוועדה שוכנעה כי מגבלותיו הרפואיות של המערער – מחלת ריאות, אבנים בכליות וחוסר עצם בגולגולת – אינן שוללות את כושרו להשתכר ביותר מ – 50%, שכן עדיין באפשרותו לעבוד באופן מלא במגבלות. טענות המערער תוקפות למעשה את שיקול דעתה המקצועי של הוועדה, ואינן מצביעות על פגם משפטי כלשהו.

9. סוף דבר – הערעור נדחה. כמקובל בתיקי ביטחון סוציאלי, אין צו להוצאות.

ניתן היום, כ"ז אייר תשע"ב, 20 מאי 2012, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אבינועם יפת
נתבע: בטוח לאומי-סניף ת"א-מח' משפטית
שופט :
עורכי דין: